eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoTesty aut › Mercedes Sprinter 116 CDI

Mercedes Sprinter 116 CDI

2013-11-15 13:17

Mercedes Sprinter 116 CDI

Mercedes Sprinter 116 CDI © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Wkrótce Sprinter będzie obchodził 20. urodziny. Od czasu, kiedy w 1995 roku pierwsze egzemplarze zjechały z taśm produkcyjnych, przeszedł dwie zmiany modelowe i trzy liftingi. Kilka dni temu nasza redakcja zmierzyła się w teście ze Sprinterem II generacji, po pierwszym, bardzo głębokim liftingu.

Przeczytaj także: Mercedes Sprinter 116 LGT

Z zewnątrz…

Do testu otrzymaliśmy wersję kombi z 6-osobową kabina pasażerską i ograniczoną specjalną zabudową częścią ładunkową. Auto sprawiało imponujące wrażenie. Prawie 7 metrów od przedniego do tylnego zderzaka to dobre 2 metry więcej, niż mierzy standardowa S-Klasa. Skąd ten „wtręt”? Otóż, w naszej opinii, Sprinter to taka S-Klasa wśród pojazdów użytkowych o ładowności do 3,5 tony.

Już na pierwszy rzut oka widać, co w nim „podliftowano”. Nowy przód jest tak elegancki, że mógłby bez wstydu trafić do auta osobowego. Nowa krata grilla została pokryta warstwą chromowego lakieru. Nowe lampy są omalże identyczne jak te z osobówek Mercedesa. Charakteru nadał też Sprinterowi od nowa zaprojektowany przedni zderzak z głęboko osadzonymi halogenami. Trzeba przyznać, że pierwsze wrażenie było piorunujące.

fot. mat. prasowe

Mercedes Sprinter 116 CDI - przód auta

Nowy przód jest tak elegancki, że mógłby bez wstydu trafić do auta osobowego.


Tył auta w zasadzie bez zmian. W testowym modelu wyróżniał się jedynie próg, wydatnie pomagający dostać się do przepastnego wnętrza przestrzeni ładunkowej i kamera cofania umieszczona na specjalnym wysięgniku nad tylnymi drzwiami. W aucie tych gabarytów taka kamera przydaje się nie tylko na parkingach, ale też w czasie załadunku. Wystarczy tylko włączyć wsteczny….

Warto też dodać, że boczne drzwi wiodące do przestrzeni pasażerskiej otwierały się automatycznie. To bardzo wygodne, zwarzywszy że miały wielkość… standardowych drzwi do stodoły.

… i w środku

Wnętrze auta w zasadzie bez zmian. Całość poskładano z elementów znanych z innych modeli Mercedesa. I to nie tylko tych użytkowych. Strefa audio czy sterowanie klimatyzacją – identyczne jak w autach osobowych. Tak samo, jak zegary. Wszystko zmontowane z pietyzmem godnym koncernu ze Stuttgartu. Nawet materiały, z których wnętrze zmontowano w ogóle nie kojarzą się z autem nomen omen do ciężkiej pracy.

Siedzenia pasażerów, i to zarówno tych z przodu jak i z części środkowej, są bardzo wygodne. Fotel kierowcy, pochodził wprost z Actrosa lub Atego. Zawieszony na pneumatyce, regulowany w każdym możliwym kierunku czynił prace kierowcy wyjątkowo komfortową.

fot. mat. prasowe

Mercedes Sprinter 116 CDI - wnętrze

Siedzenia pasażerów, i to zarówno tych z przodu jak i z części środkowej, są bardzo wygodne.


Wnętrze mogłoby służyć za wzorzec ergonomii. W aucie tych gabarytów kierowca musi, po prostu musi mieć nieskrępowany dostęp do każdego włącznika czy przycisku. I… ma. Nawet skrępowany pasami bezpieczeństwa, w zasadzie bez odrywania pleców od oparcia fotela może dosięgnąć do każdego włącznika i pokrętła. Takie cuda nie każdemu producentowi się udają. Tym bardziej chwała Mercedesowi.

fot. mat. prasowe

Mercedes Sprinter 116 CDI - przestrzeń ładunkowa

W przestrzeni ładunkowej mieści się około 15,5 metra sześciennego ładunku. Maksymalna długość ładunku wynosi 4300 mm a cargo mierzy 7,1 metra kwadratowego powierzchni.


Dwa łyki arytmetyki

„Nasz” testowy Sprinter jest autem o imponujących gabarytach: 6961 mm długości, 2815 wysokości i 1993 mm szerokości. Rozstaw osi wynosi 4325 mm. Waży, od 2200 do 2300 kg. W przestrzeni ładunkowej mieści się około 15,5 metra sześciennego ładunku. Maksymalna długość ładunku wynosi 4300 mm a cargo mierzy 7,1 metra kwadratowego powierzchni. Robi wrażenie. A to nie wszystko. Auto może ciągnąć 2-tonową przyczepę z hamulcem najazdowym lub 750-kilogramową bez hamulca.

 

1 2

następna

oprac. : Artur Balwisz / NaMasce.pl NaMasce.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: