eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Europejskie wakacje samochodem: co warto wiedzieć?

Europejskie wakacje samochodem: co warto wiedzieć?

2014-07-12 00:10

Europejskie wakacje samochodem: co warto wiedzieć?

Europejskie wakacje samochodem © determined - Fotolia.com

Początek lipca to dla wielu początek utęsknionych wakacji i czas wakacyjnych podróży. Wraz z rozpoczęciem sezonu urlopowego wielu Polaków planuje wyruszyć na zasłużony odpoczynek nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Wśród najpopularniejszych, zagranicznych celów podróży jest wiele takich, do których można dotrzeć własnym autem. Jednak kluczową rolę w procesie planowania wakacji odgrywają finanse. Zatem czy w dobie tanich linii lotniczych w ogóle warto rozważyć samochodową eskapadę? Na co należy zwrócić uwagę, planując taką podróż? Eksperci z floty samochodowej Providenta przyjrzeli się trzem, najchętniej wybieranym przez Polaków, kierunkom: Bułgarii, Chorwacji i Włochom.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos* wyjazd wypoczynkowy w tym roku planuje jedynie co trzeci Polak (31%). Najczęściej są to osoby poniżej 40 roku życia (43%), a także rodziny z jednym lub dwojgiem dzieci. Zdecydowana większość osób planujących wakacyjny wyjazd (79%) zadeklarowało, że będzie on trwał co najmniej 5 dni, przy czym 19% osób planuje wyjazdy krótsze, ale połączone z noclegiem. Brak urlopowych planów wyjazdowych związany jest zazwyczaj z brakiem dostatecznych środków finansowych. Jednak odpowiednie i sumienne przygotowanie do podróży może skutecznie obniżyć koszt wakacyjnego wyjazdu. Niezwykle pomocne stają się praktyczne informacje i porady od innych urlopowiczów, którzy posiadają w tym zakresie już pewne doświadczenie.

Przydatnych wskazówek dla osób wyjeżdżających autem za granicę udzielają eksperci z floty samochodowej Providenta. Dzielą się oni swoją wiedzą dotyczącą najważniejszych aspektów podróżowania po Europie i podpowiadają, jak tanio, sprawnie i bezpiecznie dojechać do najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości. Osoby, które decydują się na wyjazd własnym samochodem, najczęściej wybierają najbliżej położone kraje na południu Europy, z dostępem do morza oraz gwarantowaną słoneczną i upalną pogodą, czyli Chorwację i Bułgarię oraz Włochy.

- Planując wakacyjny wyjazd, należy mieć na względzie nie tylko długość trasy przejazdu, miejsca tankowania pojazdu i koszt paliwa. Oczywiście są to podstawowe aspekty, ale na udany i tani wyjazd składa się o wiele więcej elementów. Warto skalkulować dodatkowe koszty, takie jak opłaty drogowe, nocleg czy ewentualne wymagane ubezpieczenie. Pamiętajmy jednocześnie, że tanio, nie zawsze oznacza bezpiecznie. Planując urlop bądźmy przekonani, że nasza optymalizacja kosztów nie zmniejszy poziomu bezpieczeństwa. Przede wszystkim odpowiednio przygotujmy auto do jazdy i sprawdźmy jego stan techniczny. Wymarzony wyjazd wakacyjny może być tani, ale musi być bezpieczny. – powiedział Bartłomiej Wiśniewski, Kierownik ds. Floty i Telekomunikacji w Provident Polska.

NIEZBĘDNIK SAMOCHODOWEGO PODRÓŻNIKA
Najpierw bezpieczeństwo

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu. Sprawdźmy poziom oleju w silniku, płyn chłodniczy i płyn hamulcowy, a także płyn do spryskiwaczy. Planując wyjazd należy również pamiętać o niezbędnym wyposażeniu samochodu. - Nasz bagażnik powinien być wyposażony w kamizelkę odblaskową, trójkąt odblaskowy i komplet zapasowych żarówek, a także apteczkę – w niektórych krajach, jak na przykład Niemcy wyposażoną dodatkowo w nożyczki. Zawsze, przed zagranicznym wyjazdem, warto zajrzeć na stronę PZM[2], gdzie znajduje się wiele cennych wskazówek dla turystów podróżujących samochodem – dodaje Wiśniewski.

Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę jest kwestia ubezpieczenia. Do przejazdów przez kraje europejskie wystarczy krajowe OC, ale w podróży przyda się także ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ NFZ nie pokrywa wszystkich świadczeń. Z kartą EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych) niemożliwe jest skorzystanie z prywatnego lekarza. Warto, zatem rozważyć kupno dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

fot. determined - Fotolia.com

Europejskie wakacje samochodem

Planując wakacyjny wyjazd, należy mieć na względzie nie tylko długość trasy przejazdu, miejsca tankowania pojazdu i koszt paliwa.


Waluty

Doświadczeni turyści radzą płacić kartą, szczególnie w krajach tranzytowych. Unikniemy wtedy oszustw w kantorach, które są szczególnie powszechne w Bułgarii. W niektórych krajach, np. na Węgrzech możemy płacić w euro, należy jednak pamiętać, że reszta zostanie wydana w forintach. Warto pytać o ceny, które często podawane są bez symbolu waluty. Na przykład winieta w Bułgarii kosztuje 10: turyści płacą 10 euro, kiedy w rzeczywistości kosztuje ona 10 lew., czyli znacznie taniej.

 

1 2 ... 5

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Świetny artykuł

  Piotr_ZET / 2014-07-16 13:35:13

  Naprawdę dużo przydatnych informacji, ten, kto pisał musiał przeprowadzić porządny research :) Z rodziną wybieramy się akurat do Chorwacji, więc kilka przydatnych info jest. Od siebie tylko dodam, że wato zainwestować w assistance samochodowe na wakacyjny wyjazd, żeby w razie awarii mieć spokojną głowę. Pakiet od Starter assistance w zupełności wystarcza. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Wypożyczalnia

  Tera / 2018-01-14 18:02:14

  Ja w lipcu wypożyczyłam auto w warszawskiej wypożyczalni Bziuk Opla Combo na 4 dni.
  Dość tanio, auto było w dobrym stanie technicznym, nie mieliśmy problemów z poruszaniem się na terenie Europy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: