eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Wypadki drogowe: najwięcej latem

Wypadki drogowe: najwięcej latem

2014-07-30 08:05

Wypadki drogowe: najwięcej latem

Latem nasilają się wypadki z udziałem najmłodszych © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wbrew temu, co może się wydawać, to właśnie w wakacje dochodzi do największej liczby wypadków. Przy korzystnych warunkach atmosferycznych ma miejsce aż do 60% wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń na drogach. Powody to głównie brawura, zmęczenie i alkohol. O czym pamiętać, aby szczęśliwie dojechać do celu podróży?

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo drogowe poprawia się. Mniej wypadków i ofiar

Najwięcej wypadków latem

Na przestrzeni lipca i sierpnia ma miejsce co piąty wypadek drogowy. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym zginęło 639 osób, a 9 004 zostało rannych. I choć na przestrzeni lat liczba tragicznych zdarzeń na drogach maleje, policyjne statystyki przestrzegają, by w czasie wyjazdów zachować szczególną ostrożność.

fot. mat. prasowe

Liczba wypadków - lipiec, sierpień

Na przestrzeni lipca i sierpnia ma miejsce co piąty wypadek drogowy. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym zginęło 639 osób, a 9 004 zostało rannych.


Śmierć poza miastem

Latem natężenie ruchu wzrasta poza granicami miast. Choć na przestrzeni roku do większej liczby wypadków dochodzi na terenie zabudowanym, teren niezabudowany zbiera więcej ofiar, również śmiertelnych. W 2013 roku śmiercią zakończyło się 18% wszystkich wypadków na terenie niezabudowanym. Na terenie zabudowanym odsetek ten sięga 6,6%. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest w dużej mierze przekraczanie dozwolonej prędkości, czego skutkiem jest 24% wypadków – wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Do największej liczby wypadków doszło w ubiegłym roku w województwach: śląskim (4 529), łódzkim (3 830) i mazowieckim (2 473 bez danych Komendy Stołecznej Policji).

fot. mat. prasowe

Liczba wypadków - województwa

Do największej liczby wypadków doszło w ubiegłym roku w województwach: śląskim, łódzkim i mazowieckim


Dobre warunki sprzyjają wypadkom

Teoretycznie gorsze warunki atmosferyczne zmniejszają bezpieczeństwo na drodze, w praktyce wymuszają one ostrożną i spokojną jazdę. Policyjne statystyki odnotowują dużo mniej niebezpiecznych zdarzeń drogowych zimą. Podobnie jak w roku 2012, tak i w ubiegłym najwięcej wypadków (60%) miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych.

fot. mat. prasowe

Liczba wypadków a warunki atmosferyczne

Podobnie jak w roku 2012, tak i w ubiegłym najwięcej wypadków (60%) miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych


Dzieci i rowerzyści

Latem nasilają się wypadki z udziałem najmłodszych. W wakacyjnych miesiącach ubiegłego roku doszło do ponad 400 zdarzeń, w których zginęło prawie 20 nieletnich. Dla porównania – w styczniu było 155, a w listopadzie 216 wypadków z udziałem najmłodszych użytkowników drogi. Letnia pogoda sprzyja samodzielnemu poruszaniu się dzieci: pieszo i na rowerach. W czasie rodzinnych wyjazdów kierowcy powinni pamiętać o obowiązku przewożenia w foteliku pasażerów, którzy nie ukończyli 12. roku życia i nie przekroczyli 150 cm wzrostu. Jazda bez fotelika stwarza ryzyko trwałych uszkodzeń i śmierci dzieci w przypadku kolizji lub konieczności nagłego hamowania.

Ze względu na trwający sezon motocyklowy od maja do sierpnia dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem motocyklistów. Tylko w sierpniu 2013 roku zanotowano prawie 19% wszystkich wypadków z ich udziałem. Rowerzyści z kolei do największej liczby wypadków doprowadzili w lipcu ubiegłego roku (89 wypadków, 287 rannych, 20 ofiar śmiertelnych), natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych (22) w wypadkach spowodowanych przez rowerzystów było w sierpniu.

Spokojną podroż i bezpieczny powrót z wakacji zapewni przestrzeganie kilku reguł. - Technicznie sprawne auto, wypoczęty, trzeźwy i uważny kierowca, który przestrzega przepisów ruchu drogowego to podstawa bezpiecznej jazdy – mówi ekspert z Oponeo.pl. Alkohol oraz zmęczenie negatywnie wpływają na koncentrację i wydłużają czas reakcji na bodźce. Miesiące wakacyjne są tymi, w których odnotowuje się najwięcej wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Lipiec ubiegłego roku przyniósł ich 235, a sierpień 239.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Krystian Prykopski

    krystianprykopski / 2014-08-11 11:29:18

    Wypadki drogowe i ich przyczyny to jeden z najbardziej gorących tematów na przestrzeni ostatnich lat. Co raz więcej samochodów jak i osób które są uprawnione do jazdy jak i zły stan dróg oraz takie przyczyny jak alkohol i nadmierna prędkość powodują duza ilosc wypadków. Moim zdaniem najwiekszy procent wypadków mamy juz za soba poniewaz stan naszych dróg znacznie sie poprawia jak i jakosc samochodów ktore sa bardziej wytrzymałe i bezpieczne w razie jakiejs kolizji. Dużo rzeczy jednak sie nie zmienia tak jak np. jazda pod wpływem alkoholu ktora jest chyba najbardziej pospolita i czesta przyczyna wypadków. W tym przypadku aby zlikwidowac ten problem nalezaloby zwiekszyc kary za jazde na podwójnym gazie. Osoba zatrzymana pod wplywem alkoholu powinna tracic prawo jazdy dozywotnio i dostawac mozliwie najwiekszy mandat lub powinna dostawac kare w godzinach prac spolecznych. Dzieki temu liczba pijanych kierowcow by się znacznie zmniejszyła jak i budżet państwa by sie zasilil , a prace spoleczne prowadzily by do poprawy infrastruktury w naszym kraju. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Adrian Wiśniowski (50533)

    w50533 / 2014-08-11 16:05:08

    Wypadki w ruchu drogowym są zjawiskiem które od dawna ma miejsce, bez względu na miejsce na świecie zdarzają się i zdarzać się będą. Zdarzenia te mają nie bez kozery swoją największą liczbę w okresie wakacyjnym. Jak wiadomo lato jest porą kiedy mnoga ilość pojazdów przemieszcza się w celu wakacyjnego odpoczynku, jest zdecydowanie większa liczba pojazdów na trasach prowadzących do najbardziej odwiedzanych miejsc. Oczywiście wypadki się zdarzają nie tylko dlatego że pojazdów jest więcej, składa się na to wiele innych czynników. Przede wszystkim mam na uwadze brawurę kierowców, często kierowcy przemieszczają się zdecydowanie zbyt szybko czego efektem są kolizję bądź też wypadki. Należy też wspomnieć iż, jakość oraz ilość porządnych dróg na przykładzie Polski jest stosunkowo niska. Zdarzają się również wypadki w których bezpośrednim sprawcą są nietrzeźwi kierowcy oraz kierowcy znajdujący sie pod wpływem narkotyków. Wypadki mają również swoją przyczynę w przemęczeniu kierowców często pokonujących duży dystans bez postojów. Oczywiście jak wiadomo wypadki dotyczą nie tylko zmechanizowanych użytkowników dróg, rowerzyści również są ofiarami wypadków, mam tutaj na uwadze 2 kwestie, w pierwszym przypadku za sprawą swojej nie uwagi doprowadzają do wypadu natomiast kolejną przyczyną jest fakt braku występowania ścieżek rowerowych. Oczywistym jest fakt iż, pojazd którym wybieramy się na wakacje musi być w należytym stanie technicznym. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: