eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Leasing samochodowy: odpowiedzialność leasingobiorcy

Leasing samochodowy: odpowiedzialność leasingobiorcy

2014-08-05 00:45

Przeczytaj także: Samochód w leasingu: wady i uszkodzenia a płacenie rat


Obowiązek kredytowy

Wymienione wyżej obowiązki związane z używaniem leasingowanego samochodu są ważne. Niemniej nie ulega wątpliwości, że najistotniejszą powinnością leasingobiorcy jest terminowe uiszczanie opłat. Jest to też obowiązek korzystającego, który cieszy się największym zainteresowaniem leasingodawcy. Uchybienia w powyższym zakresie również wiążą się z ryzykiem wypowiedzenia umowy przez finansującego. Przesłanki rozwiązania kontraktu są jednak ukształtowane inaczej niż ma to miejsce w przypadku naruszenia pozostałych obowiązków. Po pierwsze leasingobiorca musi pozostawać w zwłoce z zapłatą co najmniej jednej raty. Po drugie leasingodawca musi wyznaczyć mu na piśmie termin do uiszczenia zaległych płatności. Niestety, skuteczne wypowiedzenie umowy z uwagi na brak płatności upoważnia leasingodawcę do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę niespłaconych rat za cały okres objęty umową. Ponownie obniżenie należności z tego tytułu następuje na opisanych wyżej zasadach.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

Omawiając zasady odpowiedzialności leasingobiorcy wobec leasingodawcy, nie można zapomnieć o ogólnej odpowiedzialności odszkodowawczej. Ta płaszczyzna nie jest uregulowana bezpośrednio przez regulacje dotyczące leasingu. Leasingobiorca, tak jak każda strona jakiejkolwiek umowy cywilnej, odpowiada za szkodę wyrządzoną przez nienależyte wykonanie lub niewykonanie zobowiązania. Warunkiem jest wyrządzenie szkody przez działanie lub zaniechanie działania, do którego zobowiązany był leasingobiorca. Jest to bezwzględne uprawnienie leasingodawcy i to wyłącznie od niego zależy, czy skorzysta z tej drogi, czy sięgnie po instrumenty przewidziane przez przepisy regulujące umowę leasingu. Co więcej, jeśli finansującemu nie uda się zrealizować uprawnień wynikających z przepisów o leasingu lub z umowy, może sięgnąć po roszczenie odszkodowawcze. Na jego wykorzystanie ma 3 lata od chwili powzięcia informacji o wyrządzonej szkodzie.

Przede wszystkim umowa

Wszystkie z przedstawionych wyżej zagadnień i reguł odpowiedzialności mają swoje źródło w ustawie. Należy jednak pamiętać, że strony dysponują dużą swobodą przy konstruowaniu zapisów umowy leasingu. Warto z tej swobody skorzystać, w szczególności redagując część kontraktu poświęconą wzajemnym obowiązkom i zasadom odpowiedzialności za naruszenia umowy. Wprowadzenie precyzyjnych klauzul umownych jest korzystne dla obu stron. Leasingodawca ma pełną świadomość, czego może wymagać od leasingobiorcy, a leasingobiorca wie, jak ma umowę wykonywać i co mu grozi za uchybienia w jej wykonaniu. Przy tym z perspektywy leasingobiorcy postanowienia umowne dotyczące odpowiedzialności nie mogą być mniej korzystne niż regulacje ustawowe, dlatego też zadbanie o swoje interesy na tej płaszczyźnie może przynieść tylko satysfakcjonujące rezultaty.

Piotr Grabowski,
asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Biznes Car Biznes Car

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Samochód w firmie

    Posiadam samochód w firmie w leasingu. Leasing mam do lutego 2019 r. Chciałbym wziąć w leasing nowy samochód przed końcem umowy leasingu. Jak ...

  • Raty leasingowe

    Jak prawidłowo zaliczyć do kosztów ratę leasingową za samochód w leasingu operacyjnym, jeśli na fakturze podana jest jedna kwota, a rata ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: