eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak ustawić światła w samochodzie?

Jak ustawić światła w samochodzie?

2014-08-28 10:45

Jak ustawić światła w samochodzie?

Jak ustawić światła w samochodzie? © olly - Fotolia.com

Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie to wyraz dbałości o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego -przypominają autorzy edukacyjnej kampanii społecznej „Świecimy przykładem na drodze”. A świecić przykładem trzeba zawsze, nie tylko w okresie jesienno-zimowym.
Zanim wyruszymy w drogę pamiętajmy, że prawidłowo ustawione światła mają znaczący wpływ na widoczność samochodu na drodze, bezpieczeństwo nasze jak i innych uczestników ruchu drogowego oraz komfort jazdy. Regularne sprawdzanie świateł to podstawowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy odpowiedzialny kierowca.

Zatrważające statystyki

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego, na warszawskich drogach zaledwie 1% pojazdów posiada światła spełniające wszystkie wymagania przepisów ruchu drogowego i homologacji pojazdu. 40% mieści się w zakresie bezpieczeństwa określanego przez przyrządy kontrolne Stacji Kontroli Pojazdów, natomiast aż 10% samochodów nie spełnia żadnych wymaganych norm i warunków technicznych. Aby poprawić bezpieczeństwo jazdy i uniknąć sytuacji mogących doprowadzić do kolizji w ruchu drogowym z powodu wadliwego ustawienia świateł, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami.

fot. olly - Fotolia.com

Jak ustawić światła w samochodzie?

Dość często obserwuje się sytuacje, gdy samochód z powodu niewłaściwych lub źle ustawionych świateł oślepia kierowcę jadącego z naprzeciwka, powodując tym samym poważne zagrożenie na drodze.


Bezpieczeństwo to podstawa

Światła samochodowe oświetlają drogę oraz pobocze w ograniczonym zakresie. Ich zasięg zależny jest przede wszystkim od stanu technicznego, ustawienia, czystości oraz rodzaju zastosowanych żarówek. Te wszystkie czynniki wpływają na jakość jazdy oraz na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nieprawidłowo ustawione reflektory mogą doprowadzać nie tylko do osłabienia widoczności na drodze, ale również do oślepiania innych kierowców.

- Dość często obserwuje się sytuacje, gdy samochód z powodu niewłaściwych lub źle ustawionych świateł oślepia kierowcę jadącego z naprzeciwka, powodując tym samym poważne zagrożenie na drodze. Równie niebezpieczna jest jazda przed samochodem z nieprawidłowo ustawionymi reflektorami, gdyż wiązki świateł odbijają się w naszym lusterku i przedniej szybie, a to również prowadzi do oślepienia i może być przyczyną niebezpiecznych wypadków, zwłaszcza nocą – ostrzega Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego Hella Polska.

Przeciwdziałanie

Lampy samochodowe powinny być sprawdzane podczas obowiązkowych badań okresowych w SKP. Ideałem byłaby profilaktyczna, wynikająca ze świadomości kierowcy, kontrola raz w roku np. przed okresem jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, że na ustawienie świateł wpływa także wymiana i dobór dobrej jakości żarówek. Wymieniając żarówki zawsze robimy to parami (obie żarówki muszą być tego samego producenta i typu) dla zachowania wymaganej przepisami symetrii oświetlenia i zawsze po wymianie żarówek kontrolujemy i korygujemy ustawienie świateł.

- Sami także możemy bardzo łatwo sprawdzić ustawienie świateł, nawet podczas codziennej jazdy. Wystarczy dokładnie zaobserwować, jak wygląda wiązka świateł naszego pojazdu na płaskiej powierzchni prostopadłej do jezdni i naszego auta (np.: ściana budynku, brama garażowa, nawet tył autobusu). Światła naszych reflektorów powinny tworzyć dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości. Gdy jedna strona świeci zbyt wysoko lub krzywo, oznacza to konieczność korekty - radzi Zenon Rudak.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: