eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Aukcje samochodowe Bonhams biły rekordy

Aukcje samochodowe Bonhams biły rekordy

2014-09-09 12:07

Aukcje samochodowe Bonhams biły rekordy

Ferrari Daytona Spider © Bonhams

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Tegoroczny sezon letni domu aukcyjnego Bonhams okazał się wyjątkowo udany. Na licytacji zorganizowanej na „Festiwalu Prędkości” w Goodwood w Wielkiej Brytanii w cztery godziny firma sprzedała auta za 38 milionów dolarów, w tym rzadkie Ferrari 375 Plus, które zostało kupione za 18 milionów dolarów. Jeszcze bardziej wyjątkowa dla Bonhams okazała się aukcja w Quail Lodge, podczas tygodnia motoryzacyjnego w Monterey. W trakcie dwóch dni licytacji nabywców znalazły auta za łączną sumę 108 milionów dolarów, a Ferrari 250 GTO osiągnęło najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za samochód w trakcje aukcji.

Brytyjski początek lata, rekord Lamborghini


Bohnams, podobnie jak inne domy aukcyjne, często organizuje aukcje podczas wydarzeń związanych z motoryzacją klasyczną, takie jak konkursy elegancji, wyścigi starych samochodów czy festiwale motoryzacji. Najbardziej znaną imprezą plenerową z tej ostatniej kategorii jest „Festiwal Prędkości”, odbywający się na początku lata na torze wyścigowym w Goodwood. Od 2007 roku Bonhams podczas tej imprezy wystawia wysokiej klasy samochody sportowe. W tym roku, w czerwcu, w ofercie znalazło się 85 samochodów. Aukcja trwała tylko cztery godziny, ale i tak przyniosła niezwykłe wyniki.

Najwyższą cenę na licytacji - a przy okazji najwyższą cenę w historii aukcji tego auta - osiągnęło Ferrari 375 Plus z 1954 roku o numerze seryjnym 0384AM. W przypadku samochodów stworzonych do wyścigów najbardziej liczy się historia wygranych, a egzemplarz wystawiony przez Bonhams miał na swoim koncie między innymi wygraną na prestiżowym torze w Silverstone. 375 Plus zostało wylicytowane za astronomiczne 10,75 milionów funtów, czyli równowartość 18,2 milionów dolarów. Drugim pod względem uzyskanej ceny samochodem był przedwojenny De Dietrich 16HPParyż-Wiedeń z 1902 roku. Ten weteran szos był w całości wzorowany na ówczesnych autach przygotowywanych do wyścigów Paryż-Wiedeń a osiągnął cenę 998 300 tysięcy funtów. Wczesna historia motoryzacji zawsze budziła zainteresowanie kolekcjonerów, więc wynik osiągnięty przez ten egzemplarz De Dietricha potwierdza, że rzadkie przedwojenne samochody sportowe o nieprzeciętnych osiągach mogą być ciekawą inwestycją.

Bentley Speed Six Tourer

Na tegorocznej aukcji można było zakupić tego wyścigowego weterana z 1930 roku.


Na aukcji można było nabyć wiele wyścigowych legend, na przykład Bentleya Speed Six Tourer z 1930 roku.

Listę trzech najdroższych samochodów sprzedanych na aukcji w Goodwood zamyka Lamborghini Countach LP400 Periscopa. Ten egzemplarz został wylicytowany za 953 500 funtów, czyli równowartość 1,6 miliona dolarów. Jest to rekord cenowy dla wczesnych wersji LP400 modelu Countach, których wyprodukowano tylko 157 sztuk. O tym, że auta te mają wysoką wartość, wiadomo od dawna, Countach wpisuje się popkulturę motoryzacyjną i przez wielu ekspertów i dziennikarzy, na przykład Jaya Leno czy ekipę prowadzącą Top Gear, jest uznawany za ikonę designu lat 70 ubiegłego wieku. Jednak tak wysokiego wyniku licytacji nie spodziewał się nikt, łącznie z pracownikami domu Bohnams, jako że w katalogu aukcyjnym oszacowali oni wartość Countacha na 450-550 tysięcy funtów.

fot. mat. prasowe

Lamborghini Countach LP400 Periscopa

Trzeci na liście samochodów sprzedanych za najwyższą kwotę osiągnął cenę 1,6 miliona dolarów.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Nowy Jaguar XE zadebiutował

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: