eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Towarzystwa ubezpieczeniowe składają broń. Ceny OC w górę?

Towarzystwa ubezpieczeniowe składają broń. Ceny OC w górę?

2014-12-18 13:28

Towarzystwa ubezpieczeniowe składają broń. Ceny OC w górę?

Ubezpieczenie komunikacyjne © fot. mat. prasowe

O rzekomych podwyżkach cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przebąkuje się już od kilku lat. Tymczasem na rynku nic takiego nie ma miejsca. Wręcz przeciwnie - ceny OC spadają. Kierowcy muszą się jednak przygotować na to, że taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Bardzo możliwe, że zmiany nastąpią już wkrótce wraz z uruchomieniem systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).
Tym, co w nadchodzącym roku niemal na pewno zdeterminuje zmianę stawek za OC, jest uruchomienie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS), do czego prawdopodobnie dojdzie we wszystkich Towarzystwach.
BLS zmieni dotychczasowe podejście konsumenta do ubezpieczeń i Ubezpieczycieli. Zamiana polega na tym, że posiadacz OC będzie mógł zlikwidować szkodę bezpośrednio poprzez swoje Towarzystwo, które w jego imieniu samo wystąpi do Towarzystwa sprawcy w celu odzyskania odszkodowania, wypłaconego swojemu klientowi - tłumaczy Adrian Kościuk z multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Towarzystwa, które już testują BLS, uwzględniły jego koszt w oferowanej cenie składki na rok 2014. Oznacza to, że w ich przypadku koszt oferowanych stawek za ubezpieczenie w 2015r. zmieni się nieznacznie. W jeszcze innej sytuacji są Towarzystwa, które nie wprowadziły do tej pory sytemu BLS - przed nimi etap dostosowania się do nowej sytuacji na rynku. Powodem może być trudność z finansowym udźwignięciem tych zmian, wynikająca z dotychczasowej strategii opartej na konkurowaniu jedynie niską ceną - BLS wymusi wyższą jakość świadczenia usług, przez co będą one musiały być droższe.

Po drugie, w Polsce ceny składek za OC są jednymi z niższych w Unii Europejskiej. Nasi kierowcy poruszają się po obszarze Unii, a kierowcy z Unii po obszarze RP i kwestia wyrównania wysokości wypłacanych odszkodowań jest nieunikniona. W końcu, po trzecie wysokość składek OC zależy od wyników finansowych danego Towarzystwa. Dlatego o ewentualnych zmianach cen możemy mówić dopiero wiosną, gdy firmy ubezpieczeniowe dokonają finansowego podsumowania roku. Te, które wykazały znaczące straty, mogą wprowadzić podwyżki na OC.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenie komunikacyjne

Niskie ceny OC już niebawem mogą odejść do lamusa. Za taki obrót spraw może być odpowiedzialne uruchomienie systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód.


Czy 50-procentowe podwyżki sugerowane przez niektórych ekspertów, wydają się prawdopodobne?
To będzie zależało od wyżej opisanych czynników. Wniosek jest taki, że klienci muszą być czujni i porównywać ceny u różnych Ubezpieczycieli – mówi Adrian Kościuk.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: