eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Samochód służbowy: liczy się rozmiar, a nie marka

Samochód służbowy: liczy się rozmiar, a nie marka

2015-03-24 13:07

Samochód służbowy: liczy się rozmiar, a nie marka

Flota firmowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Liczy się rozmiar. To jeden z głównych wniosków płynących z badania, zrealizowanego przez TNS na zlecenie LeasePlan MobilityMonitor. Okazuje się bowiem, że dla większości kierowców flotowych o wiele większe znaczenie mają gabaryty auta służbowego niż jego wygląd. Wyjątkiem są tu m.in. Turcy i Brazylijczycy, którzy estetykę stawiają na pierwszym miejscu. Dla wszystkich badanych ważny jest jeden aspekt - oszczędność.

Rozmiar ma znaczenie


Znakomita większość przepytanych przez TNS kierowców flotowych reprezentujących 20 krajów zgodnie przyznaje, że najważniejszym kryterium wyboru nowego auta służbowego jest jego rozmiar. Są jednak i wyjątki - estetami, stawiającymi głównie na wygląd, są Brazylijczycy i Turcy. Dla Polaków liczą się kolejno:
  1. wielkość (83%),
  2. wygląd (79%),
  3. osiągi silnika (77%)
  4. marka (70%).

Badanie pokazało również, że nie wszyscy kierowcy flotowi mają wpływ na wybór marki auta służbowego. Na przeszkodzie stoją tu przepisy obowiązujące w poszczególnych przedsiębiorstwach. 41% użytkowników przyznało w badaniu, że wyboru auta musi dokonywać z ograniczonej listy marek. W 33% przypadków to firma podejmuje decyzje za użytkowników samochodów a w Polsce ten odsetek sięga aż 65%. Według badania LeasePlan MobilityMonitor jeden na czterech kierowców flotowych mógł wybrać dowolną markę auta. W Polsce dotyczy to tylko 3% użytkowników aut służbowych!

Zmiany cen paliwa i bardziej ekologiczne floty


LeasePlan MobilityMonitor pokazuje również, że większość kierowców flotowych zwraca uwagę na ceny paliw: prawie połowa (45%) badanych kierowców leasingowych zawsze jest świadoma ceny podczas tankowania, 27% przyznaje, że tylko czasami zwraca uwagę na ceny paliw. W Polsce 36% kierowców zawsze zwraca uwagę na cenę paliwa.

Coraz więcej kierowców flotowych deklaruje chęć jeżdżenia elektrycznymi autami ze względów ekologicznych. Respondenci LeasePlan MobilityMonitor przyznali, że głównymi powodami, które powstrzymują ich przed wyborem takiego auta jest ograniczony zasięg pojazdu i nie wystarczająco rozwinięta infrastruktura dla aut elektrycznych.

Według LeasePlan ostatnie zmiany cen paliw nie wpłyną natychmiastowo na rozwój proekologicznych flot.
"Głównym powodem, dla którego fleet managerów interesują auta z napędem hybrydowym i elektryczny jest kontrola kosztów oraz fakt, że firmy chcą zmniejszyć ilość spalin emitowanych przez ich floty. Ciągły wzrost cen paliw w przeszłości odegrał rolę w kształtowaniu się flot ekologicznych, jednak to lokalne ulgi podatkowe oraz przepisy Unii Europejskiej i USA, mające na celu obniżenie emisji CO2, były znacznie ważniejszym powodem do tworzenia flot przyjaznych środowisku. Innymi słowy, patrząc z perspektywy kosztów, spadek cen paliw jest istotny, ale ograniczony.” – mówi Sebastian Krzysztofik, Dyrektor ds. Zakupów, LeasePlan Polska.

fot. mat. prasowe

Kryteria wyboru auta firmowego

1 na 4 kierowców flotowych na świecie chciałby w przyszłości jeździć mniejszym samochodem


Chcemy wydawać mniej


Co 8 kierowca auta służbowego w Polsce deklaruje chęć wyboru mniejszego auta jako dobry sposób na ograniczenie kosztów użytkowania. Ku oszczędnościom zmierzają zresztą wszystkie rynki, ze szczególnym uwzględnieniem świata motoryzacyjnego. Tendencja minimalizowania kosztów, miniaturyzacji (choćby jednostek napędowych), ograniczenie emisji substancji szkodliwych, zmniejszenie zużycia paliwa, to już zjawiska nie budzące żadnego zdziwienia. Chcemy wydawać mniej i jeszcze przy tym zyskiwać. Chcemy być racjonalni. I chyba to przede wszystkim leży u podłoża zjawiska zaobserwowanego przez specjalistów z LeasePlan MobilityMonitor.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: