eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Samochód służbowy okiem kobiety

Samochód służbowy okiem kobiety

2015-04-19 00:30

Samochód służbowy okiem kobiety

Samochód służbowy okiem kobiety © pathdoc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bezpieczny i niezawodny SUV z dynamicznym silnikiem, nawigacją oraz czujnikami parkowania. Tak, według kobiet związanych z branżą flotową, powinien przedstawiać się samochód idealny - wynika z badania zrealizowanego przez Alphabet Polska. Jego autorzy postanowili się przyjrzeć, czy punkt widzenia pań zawodowo związanych z flotami bardzo różni się od typowo damskiego punktu widzenia.

Przeczytaj także: Samochód służbowy: liczy się rozmiar, a nie marka

Dane CEPIK wskazują, że już wkrótce panie stanowić będą połowę kierowców poruszających się po polskich drogach. Już teraz stanowią 44 procent kierujących, co daje imponującą wręcz liczbę 8,8 mln kobiet za kółkiem. Niewiele mniej, bo aż 40 proc. wszystkich kupujących nowe samochody to właśnie przedstawicielki płci pięknej. Jeśli dodać do tego fakt, że panie pomagają podejmować aż 80 proc. decyzji o kupnie auta oraz podejmują 60 proc. ostatecznych decyzji, to staje się jasne, że kwestie motoryzacyjne przestały być już domeną mężczyzn.
Coraz więcej kobiet decyduje się na karierę w branży flotowej, jeszcze kilka lat temu uważanej za typową męską. Co istotne, nie tylko jest nas więcej, ale także jesteśmy coraz lepiej przygotowane i doświadczone w obsłudze flot samochodowych. Dla przykładu już blisko 20 proc. osób odpowiedzialnych za floty po stronie naszych klientów to kobiety, a proporcja wśród opiekunów flot w naszej firmie wygląda bardzo podobnie – mówi Ewa Warakomska, Doradca Klientów Korporacyjnych w Alphabet Polska. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się sprawdzić w jaki sposób praca w tej branży wpływa na opinie oraz decyzje zakupowe kobiet.

Dwa oblicza pragmatyzmu


Kupując samochód kobiety kierują się przede wszystkim względami praktycznymi. Ponad połowa najchętniej wybiera małe auta typu hatchback, które umożliwiają sprawne poruszanie się po mieście oraz ułatwiają parkowanie na zatłoczonych ulicach, czy ciasnych parkingach. Jedna trzecia pań (32 proc.) decyduje się na nadwozie typu kombi i sedan, a zaledwie 17 proc. porusza się dużymi autami typu SUV (dane TNS Pentor).
Okazuje się, że typ nadwozia najrzadziej wybierany przez ogół kobiet jest równocześnie najbardziej pożądany przez panie zawodowo związane z branżą flotową. Aż 64,4 proc. uczestniczek badania Alphabet wskazało właśnie SUV-y jako preferowany typ samochodu, argumentując swój wybór m.in. wygodną pozycją za kierownicą, dużą przestrzenią, poczuciem bezpieczeństwa na drodze oraz brakiem konieczności martwienia się o krawężniki - podsumowuje Ewa Warakomska z Alphabet Polska. Dodatkowym atutem aut typu SUV jest też z pewnością ich charakterystyczna rola we flotach pojazdów służbowych. Są to najczęściej auta wysokiej klasy, dobrze wyposażone i leasingowane dla kadry zarządzającej w firmach. Nie bez powodu więc taka kombinacja zalet szczególnie przemawia do wyobraźni naszych respondentek.

fot. mat. prasowe

Na co stawiają kobiety zawodowo związane z flotami?

Dla większości badanych kobiet wymarzonym autem jest SUV, a najważniejszą jego cechą bezpieczeństwo i niezawodność.


Pozostałe typy nadwozi, czyli kombi/sedan i niewielki hatchback, uzyskały w badaniu Alphabet Polska odpowiednio 20 proc. i 15,6 proc. głosów. Pragmatyczne uzasadnienie zwycięskich kategorii obu badań ma jeszcze jeden aspekt, który podziałał na niekorzyść kombi/sedana - ten typ samochodu jest najczęściej wybierany przez mężczyzn. Jedno auto tego typu w gospodarstwie domowym, pełniące często rolę pojazdu rodzinnego, daje tym samym kobietom możliwość swobodnego wyboru spośród damskich faworytów - hatchbacka lub SUV-a

Bezpieczeństwo przede wszystkim


Niezależnie od wybranej kariery zawodowej, najistotniejszymi atrybutami samochodu dla kobiet są bezpieczeństwo i niezawodność, wybrane przez 65 proc. ogółu pań oraz 72,1 proc. uczestniczek badania Alphabet Polska.
Przeczytaj także: Pracochłonna flota firmowa Pracochłonna flota firmowa

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: