eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wymiana opon z zimowych na letnie - dłużej nie zwlekaj

Wymiana opon z zimowych na letnie - dłużej nie zwlekaj

2015-04-17 13:31

Wymiana opon z zimowych na letnie - dłużej nie zwlekaj

Czas na zmianę opon ©  Big Face - Fotolia.com

Początek wiosny to czas wymiany opon z zimowych na letnie – powinno się to zrobić w momencie, gdy temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza. Warto przy tej okazji wspomnieć o kilku ważnych zasadach, których przestrzeganie zapewni nam nie tylko wyższy komfort jazdy, lecz także odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Data, bieżnik i temperatura, czyli kiedy wymienić opony


Korzystanie z dwóch kompletów opon (zimowych i letnich) powoli staje się w Polsce normą. Nawet 90% kierowców w naszym kraju deklaruje, że regularnie wymienia opony wraz z nadejściem sezonu letniego lub zimowego – wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych dla Michelin Polska oraz Millward Brown na zlecenie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Przy wymianie opon należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich aktualny stan po kilkumiesięcznym przechowywaniu, datę produkcji i aktualną wysokość bieżnika. Za opony nowe w Unii Europejskiej uznaje się towar nie starszy niż 36 miesięcy od daty produkcji, choć wiadomo, że im młodsza opona, tym bardziej wartościowa. Wysokość bieżnika to temat bardziej złożony. Zdarza się, że kierowcy jeżdżą na oponach, których wysokość wynosi mniej niż 1,6 mm, a taka opona nie powinna być w ogóle dopuszczona do ruchu. Kiedy wymienić oponę na nową? Najlepiej zrobić to, gdy bieżnik osiągnie wysokość 3 - 4 mm. Producenci opon zalecają wymianę ogumienia, gdy średnia temperatura w ciągu doby przekroczy 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe przy wysokich temperaturach zużywają się bardzo szybko.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie


Jednym z najbardziej istotnych elementów, o których należy pamiętać przy wymianie opon, jest odpowiednie ciśnienie. Ma ono wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Nieprawidłowe ciśnienie przyczynia się m.in. do szybszego, często nierównomiernego zużycia opon. Zbyt niskie lub zbyt wysokie wpływa w istotnym stopniu na przyczepność, zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni. O sprawdzeniu ciśnienia należy pamiętać zwłaszcza przy sezonowej wymianie ogumienia, gdyż nieużywane przez pół roku opony (np. leżące w garażu), właśnie wtedy najczęściej tracą odpowiednią normę. Odpowiednie ciśnienie należy do tych elementów, które należy kontrolować regularnie.

fot. Big Face - Fotolia.com

Czas na zmianę opon

Przy wymianie opon należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich aktualny stan po kilkumiesięcznym przechowywaniu, datę produkcji i aktualną wysokość bieżnika.


Cztery koła, dwie opony


Lepsze opony na tył czy przód? Często zdarza się, że kupujemy tylko dwie nowe opony. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale wciąż często stosowane przez kierowców w Polsce. Co wtedy? Producenci zalecają montaż takich opon na oś tylną. Daje to przede wszystkim większą stabilność auta. Zamontowanie opon z głębszym bieżnikiem na tylnej osi umożliwia utrzymanie pojazdu w linii prostej i uniknięcie nadsterowności.

Przy wymianie opon należy pamiętać oczywiście o prawidłowym ich wyważeniu. Złe wyważenie prowadzi nie tylko do szybszego ich zużycia, szybszej eksploatacji ulegają także felgi i całe zawieszenie. Tracimy ponadto przewidywalność trakcji, co obniża nasze bezpieczeństwo.

Rozsądnie wybierz serwis


Opony najlepiej wymienić w serwisie, który zajmuje się tym przez cały rok, a nie tylko podczas tzw. ,,sezonu’’. Mamy wówczas pewność, że wymiana zostanie wykonana w sposób profesjonalny. Dotyczy to zwłaszcza aut bardziej luksusowych, w których montujemy opony np. o niskim profilu czy Run on Flat (można kontynuować jazdę po przebiciu opony). W wyborze odpowiedniego zakładu, który cieszy się dobrymi opiniami, mogą pomóc fora internetowe lub rekomendacje specjalistycznych sklepów – kierowcy, którzy nie posiadają sprawdzonego serwisu wulkanizacyjnego mogą z łatwością wybrać rekomendowany punkt wymiany opon w swojej okolicy, kierując się opiniami klientów dostępnymi w bazie serwisów współpracujących z naszym sklepem internetowym – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: