eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Bezpieczeństwo drogowe poprawia się. Mniej wypadków i ofiar

Bezpieczeństwo drogowe poprawia się. Mniej wypadków i ofiar

2015-05-20 23:23

Bezpieczeństwo drogowe poprawia się. Mniej wypadków i ofiar

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze © Eray - Fotolia.com

Poprawia się bezpieczeństwo na drogach. W roku 2014 było o 877 mniej wypadków niż rok wcześniej, o 155 osób spadła liczba ofiar śmiertelnych, a o 1.514 osób liczba rannych - wynika z analizy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Niestety ponad połowa kierowców przekracza dozwoloną prędkość.

Przeczytaj także: Wypadki drogowe w Polsce: koszty sięgają wielu miliardów

Awans, ale i tak gorzej od średniej

W rankingu bezpieczeństwa na drogach europejskich opracowanym przez Komisję Europejską w marcu 2015 roku, Polska awansowała o 3 pozycje w stosunku do poprzednich lat. Jednak pomimo awansu, na polskich drogach nadal nie jest bezpiecznie. W Polsce ginie w wypadkach statystycznie 8,3 osoby na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy unijna średnia wynosi 5,1 zabitych na 100 tys. mieszkańców.

Wypadkowa statystyka

Najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych (26 proc. wszystkich wypadków), najczęstsza przyczyna to nadmierna prędkość (22 proc.), a typowy kierowca-sprawca wypadku ma 18-24 lata (17 proc.). W statystykach znaczący udział mają wypadki z udziałem rowerzystów (14 proc.), z udziałem nietrzeźwych (10 proc.), z udziałem motocyklistów (7 proc.). W 2014 r. najwięcej osób zginęło w wyniku najechania na pieszego (1.104 zabitych). Najczęstszą przyczyną wystąpienia ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w ubiegłym roku było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (887 zabitych). W wypadkach najczęściej giną kierowcy. Wśród 3.202 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w roku 2014 aż 1.548 stanowili kierujący pojazdami, 538 to pasażerowie, a 1.116 piesi.

Badania KRBRD wskazują niestety, że zjawisko nadmiernej prędkości ma w Polsce miejsce na znaczącą skalę. W 2014 r. kierowcy jadący samochodami w Polsce przekraczali prędkość w ok. 57 proc. przypadków.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: