eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Fakty i mity

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Fakty i mity

2015-09-17 15:01

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Fakty i mity

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Kierowcy przekazują sobie różne wskazówki dotyczące sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa. Często jednak mają one niewiele wspólnego z prawdą – mniejszy silnik niekoniecznie oznacza oszczędności, podobnie jak jazda na biegu jałowym. Eksperci motoryzacyjni ProfiAuto omawiają stereotypy dotyczące paliw i spalania.

Przeczytaj także: Ekojazda w firmie

„Złote rady” dotyczące paliw i spalania często bywają sprzeczne lub utrwalają błędne stereotypy. Jak w gąszczu informacji znaleźć tę właściwą? Warto skonfrontować popularne „wskazówki” z fachową opinią specjalistów motoryzacyjnych.

„Automat musi palić więcej”


Popularnym mitem jest stwierdzenie, iż pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów muszą spalać większą ilość paliwa. W starszych modelach pojazdów, posiadających przekładnię hydrokinetyczną, automat rzeczywiście mógł spalać więcej. Natomiast w nowych samochodach coraz częściej montuje się skrzynię dwusprzęgłową (np. PowerShift, PDK czy też DSG), która ma niewielkie straty wewnętrzne. W przypadku zastosowania tego rodzaju skrzyni, zmiana kolejnych przełożeń następuje znacznie szybciej. Dlatego też nie ma powodu, aby twierdzić, że automaty muszą palić więcej niż „manuale”.

„Jazda na biegu jałowym to sama oszczędność”


Kolejną bardzo popularną „wskazówką” jest ta dotycząca jazdy na luzie, mającej przynieść niższe zużycie paliwa. To niestety „porada” nie tylko nieekonomiczna, ale i bardzo niebezpieczna, stwarzająca zagrożenie na drodze. W momencie jazdy na biegu neutralnym, aby samochód nie zgasł, pobierane jest przecież paliwo. Silnik wciąż wtedy pracuje. Jadąc na luzie, kierowca nie ma natomiast większej kontroli nad pojazdem i nie będzie w stanie wykonać któregoś z szybkich manewrów, gdyby zaistniała taka potrzeba.

„Tankuj 98 – poczujesz znacznie większą moc, a nawet obniżysz spalanie”


Tankowanie wysokooktanowej benzyny ma sens, gdy posiada się samochód sportowy lub gdy dany producent zaleca jej używanie. W standardowych samochodach tankując 98 nie poczuje się znaczącej różnicy w przyroście mocy czy obniżeniu spalania. Można natomiast odczuć różnicę… w cenie. Tankowanie starszych modeli samochodów paliwem wysokooktanowym bywa także ryzykowne. Dlaczego? Ponieważ takie paliwo posiada właściwości oczyszczające i może ono wypłukać z pojazdu zanieczyszczenia, które mogą np. zapchać i uszkodzić układ wtryskowy.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Jak zmniejszyć zużycie paliwa?

Tankowanie wysokooktanowej benzyny ma sens, gdy posiada się samochód sportowy lub gdy dany producent zaleca jej używanie. W standardowych samochodach tankując 98 nie poczuje się znaczącej różnicy w przyroście mocy czy obniżeniu spalania.


„Mały pali mniej”


W powszechnej świadomości krąży przekonanie o korzyściach z posiadania małego silnika. Jednak mały silnik nie oznacza automatycznie niskiego spalania. Niewielkie silniki nie zawsze są oszczędne. Downsizing, czyli w motoryzacyjnym slangu zastępowanie większego układu napędowego mniejszym, o tych samych parametrach, często pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji CO2 jedynie przy niskich obrotach. W warunkach codziennej jazdy jest to dla kierowców mało osiągalne. Może zdarzyć się zatem, że większy silnik na dłuższą metę będzie bardziej ekonomiczny od małego.

„Stosuj urządzenia oszczędzające paliwo”


Działanie urządzeń oszczędzających paliwo można porównać do efektu placebo. Na rynku jest dostępnych wiele takich „ekonomicznych gadżetów”, których skuteczność nie została udowodniona w sposób naukowy. To chociażby specjalne magnesy czy generatory wirów, których celem jest poprawa osiągów samochodu, redukcja emisji spalin oraz zmniejszanie zużycia paliwa. Kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych – bo tyle kosztują te urządzenia – lepiej jednak przeznaczyć na coś, co naprawdę zmniejszy zużycie paliwa. Dobrym rozwiązaniem jest tu np. kurs ecodrivingu.
Wydatki na paliwo pochłaniają znaczną część budżetu, jakim dysponują kierowcy, dlatego też większość z nich szuka oszczędności w tym zakresie. Pomimo dobrych chęci, rady wujka czy kolegi mogą nie przynieść jednak rezultatów. Wiedza na temat faktów i mitów dotyczących spalania to domena fachowców, dlatego warto zweryfikować ją u mechanika czy producenta. Oni wiedza najlepiej, że niższe spalanie można natomiast rzeczywiście osiągnąć przede wszystkim dzięki prawidłowej, ekonomicznej jeździe – komentuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: