eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wystarczą 3 kroki, aby przygotować samochód do zimy

Wystarczą 3 kroki, aby przygotować samochód do zimy

2015-12-10 00:41

Wystarczą 3 kroki, aby przygotować samochód do zimy

Trzeba przygotować samochód do zimy © alexkich - Fotolia.com

Zima to jeden z najtrudniejszych okresów dla kierowców – problemy z rozruchem silnika czy przymarznięte drzwi to tylko przykłady nieprzyjemnych sytuacji. Jednak trudności, które wynikają z utrzymywania się niskich temperatur i opadów śniegu, można zminimalizować przez odpowiednie przygotowanie. Jak wskazują eksperci Gothaer to istotne zarówno dla bezpieczeństwa samego kierowcy, jego pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Warto także pomyśleć o Assistance komunikacyjnym pomocnym w takich sytuacjach.

Przeczytaj także: Idzie zima. Przygotowanie auta to nie tylko opony zimowe

- Z danych Mondial Assistance za 2014 rok wynika, że po okresie wakacyjnym Polacy najczęściej korzystają z Assistance komunikacyjnego w zimie, czyli listopadzie, grudniu i styczniu. Natomiast wśród najczęstszych awarii, do których jest wzywana pomoc, znajdują się nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona oraz rozładowany akumulator. Aby uniknąć nieprzewidzianych i nieprzyjemnych zdarzeń, warto odpowiednio przygotować samochód do zimy. To z pewnością zaoszczędzi nam czasu i niepotrzebnego stresu – mówi Marek Dmytryk, zastępca dyrektora biura ubezpieczeń detalicznych w Gothaer TU S.A.

Rada nr 1: Zadbaj o stan techniczny auta


Przed zimą warto kompleksowo sprawdzić stan techniczny samochodu, by wyeliminować wszystkie nieprawidłowości i usunąć usterki, które przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa podczas użytkowania pojazdu. Niezbędny jest przegląd lub wymiana płynów eksploatacyjnych, szczególnie w silniku i układzie chłodzenia. Jeśli okaże się, że płyn w układzie chłodzenia zamarznie, może to skutkować uszkodzeniem chłodnic i silnika. Sprawdzić trzeba również stan akumulatora i napięcie ładowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów z silnikami Diesla, które potrzebują większy prąd rozruchowy niż w przypadku silników benzynowych. Ze względu na wilgoć i chemię stosowaną na drogach, wskazane jest, by przed nadejściem zimy zabezpieczyć miejsca szczególnie narażone na wpływ tych czynników, do których zaliczamy podwozie, osłony gumowe (np. na przegubach) czy inne elementy karoserii, gdzie może pojawiać się rdza.

fot. alexkich - Fotolia.com

Trzeba przygotować samochód do zimy

Niezbędny jest przegląd lub wymiana płynów eksploatacyjnych, szczególnie w silniku i układzie chłodzenia. Sprawdzić trzeba również stan akumulatora i napięcie ładowania.


Dla większego bezpieczeństwa podróży, każdy kierowca powinien również posiadać komplet zapasowych żarówek w samochodzie. Zimą jest to szczególnie istotne, bo ze względu na szybko zapadający zmrok, dużo częściej jeździmy, gdy jest już ciemno, a to bez sprawnych żarówek, jest bardzo utrudnione i niebezpieczne. Pamiętajmy również, że w niektórych krajach istnieje obowiązek posiadania zapasowego kompletu żarówek np. w Czechach czy na Słowacji.

Rada nr 2: Wymień opony na zimowe


W przypadku okresu zimowego trzeba pamiętać o zmianie opon na zimowe. Obowiązuje zasada, że im wcześniej tym bezpieczniej – lepiej jest zmienić ogumienie zawczasu niż dać się zaskoczyć mroźnej nocy lub opadom śniegu na „letnich oponach”. Trudno wskazać konkretną datę, jednak już w momencie, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej ok. +7°C warto o tym pomyśleć. Zmiana opon letnich na zimowe jest szczególnie ważna, gdy są to opony letnie typu „high performance” czyli o symbolach prędkości H - 210 km/h i wyższych. Dla tych opon, spadek temperatury otoczenia poniżej +10°C skutkuje pogorszeniem właściwości, a mieszanka, z której wykonana jest guma zaczyna twardnieć i przypominać w zachowaniu bardziej plastik niż gumę. To znacznie podnosi ryzyko poślizgu. Dodatkowo, należy pamiętać, co jest niezmiernie istotne dla naszego bezpieczeństwa, o wymianie opony na zimową w kole zapasowym. Niestety często zapominamy o tym istotnym elemencie związanym z przygotowaniem pojazdu do zimy.

Rada nr 3: Zaopatrz się w akcesoria pierwszej pomocy


Kiedy temperatury spadają już poniżej zera, warto również wyposażyć się w kilka akcesoriów, które ułatwią poranne uruchomienie samochodu. Obowiązkowo kierowca powinien być zaopatrzony w skrobaczkę, odmrażacz do szyb czy linkę holowniczą. Należy także mieć świadomość, że okres jesienno-zimowy w naszej szerokości geograficznej jest dużym wyzwaniem dla samochodów, ponieważ jazda w warunkach, kiedy drogi są pokryte wodą, błotem z piaskiem, śniegiem i solą, przyspiesza proces zużycia określonych elementów pojazdu.

W sytuacji wystąpienia zdarzenia takiego jak na przykład rozładowany akumulator czy zamarznięte drzwi, kierowcom na pomoc przychodzi Auto Assistance Plus .
– W naszej firmie konsultanci są dostępni przez całą dobę i udzielają wsparcia w dowolnym momencie. Co ważne, każdy właściciel polisy OC komunikacyjnego wykupionego w Gothaer, dostaje dodatkowo usługę Auto Assistance Podstawowy. Usługa ta gwarantuje wsparcie techniczne, np. holowanie pojazdu po zaistnieniu wypadku czy wynajem pojazdu zastępczego – podsumowuje Marek Dmytryk.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2015-12-16 02:31:51

    Polecam zapoznać się z poradnikiem przynajmniej nt. akumulatora:
    http://spoti.pl/dokument/11308/przygotuj-akumulator-do-zimy
    Powiesić sobie w garażu najlepiej. Już z pierwszymi przymrozkami zaczęły się pierwsze padające sprzęty. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: