eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jaki olej silnikowy wybrać?

Jaki olej silnikowy wybrać?

2016-02-22 15:21

Jaki olej silnikowy wybrać?

Jaki olej silnikowy wybrać? © mario beauregard - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Producenci olejów samochodowych prześcigają się w określaniu swoich produktów jako najlepsze, najnowocześniejsze, czy najbardziej innowacyjne. Wybierając olej silnikowy mamy do wyboru tylko artykuły „naj”. Po czym poznać, czy olej faktycznie jest wysokiej jakości i czy „ultranowoczesne” produkty nadają się do wszystkich silników?

Przeczytaj także: Olej silnikowy: wymieniać czy nie wymieniać?

Silnik spalinowy jest jednym z najważniejszych podzespołów w samochodach osobowych i ciężarowych. Wiele pracujących w nim elementów narażonych jest na działanie dużych nacisków lub porusza się z dużą prędkością, dlatego potrzebują odpowiedniego smarowania. To zadanie spełniają oleje, oprócz tego pełnią również inne bardzo ważne funkcje: odprowadzają ciepło, rozpraszają zanieczyszczenia w swojej objętości czy chronią przed korozją. Ze względu na różnorodność używanych materiałów oraz różne sposoby wykonania i montażu poszczególnych części bardzo ważne jest dobranie takiego oleju silnikowego, który będzie dobrze pracował we wszystkich zakamarkach danego silnika. Drugim ważnym aspektem jest sposób jego pracy – w jakich warunkach atmosferycznych porusza się pojazd, czy jeździ głównie po mieście czy więcej po autostradach, jakie okresy między wymianami założył konstruktor? Parametry te są niezwykle ważne i mają duży wpływ na zużywanie się środka smarnego.

Oleje bazowe – różnice


Wszystkie oleje, które wlewamy do naszych pojazdów składają się z oleju bazowego oraz pakietu dodatków. Wyróżniamy pięć podstawowych grup olejów bazowych:
  • Grupa I – najtańsze i najprostsze oleje mineralne, obecnie coraz rzadziej stosowane,
  • Grupa II – oleje mineralne poddane dodatkowej obróbce. Mają niższą zawartość siarki niż oleje grupy I (poniżej 0,03%) oraz więcej węglowodorów nasyconych,
  • Grupa III – oleje poddane procesom hydrokrakingu i hydroizomeryzacji, które pozwalają przebudować strukturę węglowodorów i nadać właściwości bliskie bazom syntetycznym,
  • Grupa IV – oleje syntetyczne (polialfaolefiny – PAO) powstałe w wyniku skomplikowanego procesu syntezy chemicznej,
  • Grupa V – wszystkie inne oleje syntetyczne poza PAO, mogą to być między innymi estry kwasów karboksylowych, poliglikole czy oleje silikonowe.

Lepkość, a oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne


W zależności od użytej bazy lub mieszanki baz oleje dzielimy na syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. Oleje mineralne składają się głównie z pierwszych dwóch grup, oleje syntetyczne z grup III, IV i V, natomiast „półsyntetyki” są mieszaniną olejów mineralnych i syntetycznych.

fot. mat. prasowe

Jak rozszyfrować etykietę oleju?

5W-30 to przykład oznaczenia lepkości oleju.


Podczas doboru oleju najważniejszym parametrem jest jego lepkość. Jest to wielkość, opisująca opór przeciw płynięciu (im lepkość wyższa, tym olej wolniej płynie). Według oznaczeń Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych (SAE) oleje dzielimy na klasy zimowe (opisywane liczbami i literą „W”) oraz letnie (opisywane samymi liczbami). Współcześnie do samochodów używa się olejów wielosezonowych – stąd na opakowaniach najczęściej możemy znaleźć dwie liczby oddzielone literą „W”.

fot. mat. prasowe

Specyfikacje oleju a marki

Poszczególne marki stosują odrębne oznaczenia


Pierwsza oznacza klasę zimową i płynność oleju w niskich temperaturach, a druga letnią – grubość filmu olejowego w wysokich temperaturach. Nie ma uniwersalnej zasady doboru lepkości i zawsze powinniśmy wybierać ją zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednia lepkość oznacza bezproblemowy rozruch w niskich temperaturach otoczenia i szybkie doprowadzenie środka smarnego do wszystkich części silnika oraz odpowiednie smarowanie podczas pracy. Powszechnie uważa się, że oleje o lepkości 0W-XX i 5W-XX powstają na bazach syntetycznych, oleje 10W-XX to „półsyntetyki” a 15W-XX to oleje mineralne. Ze względu na właściwości olejów bazowych taki podział jest w większości wypadków prawdziwy, ale nie zawsze! Warto dodać, że oleje syntetyczne charakteryzują się, w porównaniu z olejami mineralnymi, lepszą odpornością na utlenianie, mniejszą lotnością i dużo niższą temperaturą płynięcia.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Sprawdzajcie olej

    offroader / 2016-05-10 15:48:13

    Parę miesięcy temu zaczęła mi moja toyota brać więcej oleju niż zwykle. W sumie przeczuwałem, że może to być wina jej rocznika, ale i tak zjawiłem się u mechanika. Zalecił zmianę oleju na 5w40 i mogę z ręką na sercu powiedzieć, że nie narzekam. Zamówiłem paczuszkę z bodajże iparts.pl i odkąd zalałem branie oleju się uspokoiło.
    Piszę to na przestrogę! Pamiętajcie, żeby zaczerpnąć trochę opinii czy używacie dobrego oleju. Wydatki w przeciwnym razie mogą być kosmiczne.

    Dzięki za artykuł! odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Raaa199 / 2019-05-08 21:49:47

    Kurde moj nawet nie wiem do ktorej grupy nalezy :D ale syntetyk 0w-30 i podobno ekologiczny :D ciekawe ile w tym prawdy odpowiedz ] [ cytuj ]

  • olej półsyntetyczny

    indygo123 / 2019-06-27 13:47:52

    ja jeżdże od x lat na półsyntetyku od K2 http://bit.ly/6890_K2Olej10W40 odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: