eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Mycie samochodu: o tych rzeczach pamiętaj

Mycie samochodu: o tych rzeczach pamiętaj

2016-05-18 13:36

Mycie samochodu: o tych rzeczach pamiętaj

Myjnia © photoiron - Fotolia.com

19 maja przypada Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów. W związku z tym wydarzeniem ekspert firmy Allianz udziela wskazówek, które pomogą właścicielom samochodów odpowiednio zadbać o ich pojazdy i uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń np. na myjniach.

Przeczytaj także: MINI Cooper SD Paceman ALL4

Brudne szyby w samochodzie to kwestia bezpieczeństwa. Badania wykazały, że brudna przednia szyba dwukrotnie zwiększa ryzyko kolizji. Kolejnym efektem zaniedbania czystości auta jest większe i szybciej postępujące zmęczenie kierującego pojazdem w porównaniu do sytuacji, gdy porusza się samochodem z czystą przednią szybą (źródło: Monash University Accident Research Center). Jazda samochodem z mocno zabrudzonymi szybami może przypominać widzenie świata przez kraty, czyli w sposób, który znacznie ogranicza pole widzenia.
Odpowiednia kosmetyka to podstawa utrzymania lakieru samochodowego w dobrej kondycji. Dlatego regularne mycie i woskowanie lakieru producenci samochodów zalecają w instrukcjach obsługi. Nieumiejętny wybór sposobu czyszczenia może wyrządzić jednak więcej szkody niż pożytku. Podstawą jest dokładne mycie samochodu, które zaleca się przynajmniej raz w miesiącu – powiedział Łukasz Bereza z Departamentu Obsługi Szkód Majątkowych i Klienta Korporacyjnego w Allianz. – Właściwie pielęgnowana karoseria wykazuje ponadto mniejsze skłonności do korozji i wygląda znacznie lepiej – dodaje Łukasz Bereza

fot. photoiron - Fotolia.com

Myjnia

Warto dokładnie przeczytać regulamin znajdujący się przed wjazdem na myjnię i stosować się do niego.


Z naszych obliczeń wynika, że w Polsce działa obecnie około 4000 myjni samochodów, a w najbliższych latach przybędą kolejne. Do wyboru mamy myjnie ręczne, myjnie bezdotykowe oraz myjnie automatyczne. Najbezpieczniej jest umyć samochód własnoręcznie – jednak wadą jest duża czasochłonność tego zajęcia. Na myjni bezdotykowej istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru lub zalania wnętrza strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Jadąc na myjnię automatyczną obawiamy się ryzyka uszkodzenia wystających elementów nadwozia, przyspieszonego zużycia i rysowania lakieru przez szczotki. Uspokajamy – szkody w myjniach nie zdarzają się często. Można przyjąć, że w ciągu roku przeciętna, sprawna myjnia generuje maksymalnie kilka szkód. Ekspert z Allianz radzi, co zrobić, aby prawidłowo korzystać z myjni i nie obawiać się ewentualnej szkody:
  1. Warto dokładnie przeczytać regulamin znajdujący się przed wjazdem na myjnię i stosować się do niego.
  2. Sprawdzić stan techniczny pojazdu i zdemontować elementy, które mogą się oderwać podczas mycia (np. anteny).
  3. Nie wjeżdżać na teren myjni automatycznej nowym pojazdem (większość producentów zaleca, aby przez 6 miesięcy myć pojazd jedynie na myjniach ręcznych i nie pastować go).
  4. Korzystać jedynie z markowych urządzeń i unikać myjni o widocznie złym stanie technicznym.
  5. Unikać mycia na myjniach automatycznych pojazdów powtórnie i tanio lakierowanych albo o fabrycznie miękkiej i nietrwałej powierzchni lakierniczej.

Dane pokazują, że często szkody powstałe na myjni wynikają z winy samego Klienta, który nie stosuje się do regulaminu – to znaczy nie odkręca anteny, nie składa lusterek, czy też wjeżdża na teren myjni z niefabrycznymi albo naderwanymi elementami wyposażenia zewnętrznego typu spojlery, progi czy zderzaki – powiedział Łukasz Bereza z Departamentu Obsługi Szkód Majątkowych i Klienta Korporacyjnego w Allianz. – Ale właściciele myjni także nie są bez winy – ich najczęstszym przewinieniem jest brak czyszczenia fotokomórek odpowiedzialnych za prawidłową pracę szczotek, co może spowodować, że przesuwają się one w niewłaściwych kierunkach i doprowadzają do uszkodzenia powierzchni lakierniczej pojazdu. Rzadszą, ale również zdarzającą się przyczyną szkód jest brak odpowiedniego serwisu urządzania i zużycie eksploatacyjne jego podzespołów –– dodaje ekspert z Allianz.

Przy okazji warto wspomnieć, że mycie pojazdów na osiedlowych podwórkach czy nawet na terenie prywatnej posesji jest zabronione.

Na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.) wydawane są akty prawa miejscowego odnoszące się do możliwości mycia samochodu. W efekcie, na podstawie uchwał podjętych przez rady gminy lub miasta wprowadzane są zakazy mycia aut w miejscach do tego nieprzystosowanych. Przez miejsce nieprzystosowane należy rozumieć każde miejsce niewyznaczone do mycia samochodu. Nie zastosowanie się do tych przepisów może grozić mandatem w wysokości 500 zł.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Allianz, mycie samochodu, myjnia, samochody

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: