eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Samochodem po Europie: mandaty, winiety, ceny paliw

Samochodem po Europie: mandaty, winiety, ceny paliw

2016-11-02 13:13

Samochodem po Europie: mandaty, winiety, ceny paliw

Samochodem po Europie © PUNTO STUDIO FOTO AG - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Już 4 na 10 Polaków podróżujących po Europie wybiera samochód jako główny środek transportu. Decydując się na taki krok, warto pamiętać, że przepisy ruchu drogowego nie są jednolite dla całego kontynentu. Jaka prędkość obowiązuje na zagranicznych drogach? Ile kosztuje poruszanie się po nich? Jakich cen paliw możemy się spodziewać? Co należy do obowiązkowego wyposażenia auta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Przeczytaj także: Wyjazd samochodem na majówkę? Sprawdź, jak się przygotować

Za korzystaniem z samochodu przemawia przede wszystkim swoboda, jaką daje ten sposób podróżowania. Chętnie wsiadamy do auta, uniezależniając się od rozkładu autobusów, czy narzuconych z góry tras. Samochodem jeździmy przede wszystkim do Czech, Niemiec i Chorwacji. W przypadku kierunków bardziej odległych, jak Egipt, Turcja czy Grecja, większą popularnością cieszy się jednak podróż samolotem.

Jak podróżować samochodem za granicą – porady dla turystów


Jeszcze przed opuszczeniem granic Polski warto dowiedzieć się, jakie ograniczenia prędkości, ceny paliw oraz opłaty drogowe obowiązuje w kraju naszego przeznaczenia. Taka wiedza pomoże uniknąć mandatów – a te potrafią być naprawdę wysokie (we Francji przekroczenie prędkości o 50 km/h to koszt nawet 1500 euro, w Hiszpanii – około 600 euro).

Poniżej przydatne informacje o najpopularniejszych kierunkach podróży, zebrane przez ekspertów z Rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Informacje o najpopularniejszych kierunkach podróży

10-dniowa winietka obowiązująca na terenie Czech to koszt 52,70 zł

fot. mat. prasowe

Informacje o najpopularniejszych kierunkach podróży cd.

10 dni jazdy po austriackich drogach to koszt zaledwie 34,60 zł


Jak przygotować się do podróży?


Wyposażenie to nie wszystko. Warto również zadbać o to, by zminimalizować skutki nieprzewidzianych wypadków, nie tylko drogowych. Ważne okazuje się też wykupienie odpowiednio dobranego ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia za granicą czy też naprawy uszkodzonego sprzętu. Istotną rolę odgrywa także ubezpieczenie samochodu – tzw. Auto Assistance – będące opcjonalnym dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego. Zapewni szybką pomoc w razie awarii, kolizji lub kradzieży pojazdu. W jego zakres wchodzi m.in.
  • naprawa uszkodzonego samochodu,
  • zorganizowanie samochodu zastępczego,
  • holowanie samochodu,
  • zapewnienie noclegu dla kierowcy lub pasażerów.

Warto więc zdecydować się na rozszerzenie ubezpieczenia o Auto Assistance, by zapewnić sobie nie tylko spokojny pobyt, ale również bezproblemową podróż samochodem. W wyborze odpowiedniego pakietu pomoże porównywarka ubezpieczeń turystycznych Rankomat.pl, pozwalająca zestawić ze sobą oferty różnych firm. Należy też dokładnie zapoznać się z OWU, czyli dokumentem zawierającym ogólne warunki ubezpieczenia. Jest tam wyszczególniony nie tylko zakres ubezpieczenia, lecz także zasady wypłacania odszkodowania i sposób ustalania szkody.

Przed samym wyjazdem konieczne trzeba sprawdzić stan techniczny pojazdu m.in. ciśnienie powietrza w oponach, poziom oleju i płynu chłodniczego czy sprawność hamulców. Pozwoli to uniknąć niespodzianek i poważnych awarii na trasie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: