eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Polak w drodze. Ile wydają polscy kierowcy?

Polak w drodze. Ile wydają polscy kierowcy?

2016-11-14 10:37

Polak w drodze. Ile wydają polscy kierowcy?

Kierowca na stacji benzynowej © Dangubic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Ile wydajemy na paliwo? Jaką wartość przedstawiają nasze samochody? Jak długie dystanse zwykliśmy przemierzać? Co poza paliwem kupujemy na stacjach benzynowych? Co przesądza, że tankujemy na tej, a nie innej stacji? Czy ważniejsza przy jej wyborze jest oferta cenowa czy lokalizacja? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela najnowszy raport Santander Consumer Banku zatytułowany "Polak w drodze - wydatki kierowców".

Główne wnioski


  • Polscy kierowcy nie wydają na paliwo fortuny. Niemal 46% z nich zamyka miesięczny budżet na ten cel w 300 złotych, a jedynie co czwarty przeznacza na benzynę ponad 500 zł miesięcznie.
  • Dystanse, które pokonujemy rocznie również nie są imponujące. Największa rzesza kierowców pokonuje w tym czasie między pomiędzy 10 a 20 tys. km.
  • Dla wyboru danej stacji benzynowej największe znaczenie ma cena, bliskość domu oraz przywiązanie do marki, ale waga tych czynników różni się w zależności od płci.
  • Zakupy na stacji benzynowej nie ograniczają się do tankowania. Z oferty najczęściej wybieramy zimne i gorące napoje, części eksploatacyjne do aut oraz wyroby tytoniowe i prasę.

Ile polscy kierowcy wydają na benzynę?


45 proc. badanych przyznaje, że miesięczne wydatki na paliwo nie przekraczają 300 złotych. W przypadku 23 proc. jest to ponad 500 zł. Liderami pokonywanych dystansów i jednocześnie wydatków są mężczyźni - 37 proc. z nich wydaje na benzynę między 400 a 1000 złotych. Drugą grupą, która nie oszczędza na stacjach benzynowych, są Polacy do 34 roku życia.

fot. mat. prasowe

Ile kilometrów rocznie pokonują Polacy?

71% badanych kierowców przejeżdża rocznie do 20 tys. km, w tym największa grupa, bo prawie 30% między 10, a 20 tys. km. Tylko co dziesiąty kierowca pokonuje więcej niż 50 tys. km.


Benzyna i co jeszcze? Polscy kierowcy na stacji benzynowej


Wizyta na stacji benzynowej służy przede wszystkim zakupowi paliwa, ale przy jej okazji kupujemy również ciepłe i zimne napoje. Kawę lub herbatę wybiera 4 na 10 kupujących, nieco ponad 1/3 zakupuje napoje chłodzące. Na następnych miejscach pod względem popularności wśród kupujących plasują się: części eksploatacyjne do samochodu (22 proc.), papierosy (18 proc.) i prasa (13 proc.).

fot. mat. prasowe

Wydatki na paliwo

71% ankietowanych wydaje na paliwo nie więcej niż 500 zł miesięcznie.


Zdecydowana większość kierowców przejeżdża rocznie do 20 tys. km, w tym największa grupa, bo prawie 30 proc. między 10 a 20 tys. km. Tylko co dziesiąty kierowca pokonuje więcej, niż 50 tys. km. Kobiety jeżdżą mniej niż mężczyźni. Aż 38 proc. pań deklarowało, że nie pokonuje w ciągu roku więcej, niż 5 tys. km. Pokonywane dystanse maleją wraz z wiekiem. Aż 51 proc. badanych w wieku 25-34 lata pokonuje rocznie między 10 a 20 tys. km., w grupie wiekowej 55-64 lata na taki dystans wskazało już tylko 21 proc. ankietowanych. Najbardziej mobilni są mieszkańcy dużych miast. Natomiast najkrótsze dystanse pokonują mieszkańcy wsi.

fot. mat. prasowe

Co kupujemy na stacjach oprócz paliwa?

Na kawę i herbatę na stacji najchętniej zatrzymują się osoby w wieku 25 - 44 lata

fot. mat. prasowe

Wartość aut

Znaczna część samochodów poruszających się po polskich drogach to auta o deklarowanej wartości do 50 tys. zł.


Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku, oferującego kartę Visa TurboKARTA. W ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS w dniach 23-24 września 2016 r., wzięło udział 628 aktywnych kierowców z całej Polski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: