eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 sposobów na tanie OC

5 sposobów na tanie OC

2016-11-15 12:46

5 sposobów na tanie OC

Jak kupić tanie OC? © photobuay - Fotolia.com

Wojna cenowa pomiędzy ubezpieczycielami dobiegła końca. Teraz nadszedł czas odrabiania strat. Te ostatnie są tak duże, że właściwie rosnące z impetem ceny OC nie powinny nikogo zaskakiwać. Rzut oka na rynek wystarczy, aby stwierdzić, że od początku roku ubezpieczenie komunikacyjne zdrożało o niemal połowę. Czy tanie OC to już definitywna przeszłość? Niezupełnie. Jest kilka sposobów, aby obniżyć jego koszty. Oto one.
Analiza danych pochodzących z porównywarki OC/AC mfind.pl dowodzi, że jeszcze na początku bieżącego roku średnia cena OC sięgała 644 zł. We wrześniu było to już 957 zł. Ubezpieczyciele nie kryją się z tym, że podwyżki to – jak powiedział Roger Hodgkiss członek zarządu Grupy PZU – „dostosowanie ceny do ryzyka”.

Jako że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, kierowcy pozostają bez wyjścia – płaczą i płacą. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka sposobów na to, aby objętość portfela po opłaceniu składki nie przerażała. Jak nie przepłacać? Oto sposoby na tanie OC.

1. Kup OC we właściwym czasie


Znawcy tematu radzą, aby z zakupem OC nie czekać do wygaśnięcia ważności poprzedniej polisy. Lepiej zrobić to około dwóch tygodni wcześniej. Dlaczego? Ubezpieczyciele dobrze bowiem wiedzą, że ten, którego goni czas, jest skłonny zapłacić za ubezpieczenie 100-200 złotych więcej. Z drugiej strony przesadna przezorność wcale nie jest wskazana. Jeżeli poszukiwania oferty rozpoczniemy na miesiąc przed końcem ubezpieczenia, to nie powinniśmy raczej liczyć na korzystną cenę. W takiej sytuacji towarzystwa ubezpieczeniowe proponują zazwyczaj droższe OC, zabezpieczając się w ten sposób przed ryzykiem ewentualnych szkód.

2. Porównanie ofert towarzystw


Warto też porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i ma dokładnie taki sam zakres u każdego ubezpieczyciela, dlatego w tym wypadku należy się kierować wyłącznie ceną. Skorzystanie z kalkulatora OC/AC pomoże nam wybrać najtańszy wariant. W styczniu tego roku pechowy kierowca z Warszawy, który nie porównałby ofert OC, mógłby zapłacić nawet 712 zł więcej niż powinien (różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczycielem).

fot. photobuay - Fotolia.com

Jak kupić tanie OC?

Warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli i kupić pakiet OC/AC.


3. Jednorazowa płatność kartą


Ubezpieczyciele preferują kierowców, którzy płacą za ubezpieczenie w jednej racie, kartą kredytową lub debetową z możliwością płatności online. Rozbicie opłaty na dwie raty to OC droższe o około 15%, a kolejne raty to składka wyższa o nawet 30%. Za płatność kartą możemy uzyskać 4-5-procentowy rabat.

4. Zakupy pakietowe


Zakup polisy warto planować z wyprzedzeniem i odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, jakich produktów będziemy potrzebować. Niektórzy kierowcy popełniają błąd i najpierw kupują tylko ubezpieczenie OC, a później jeszcze autocasco, assistance czy NNW. Eksperci mfind podkreślają, że np. za pakiet OC + AC zapłacimy nawet 10% mniej niż gdybyśmy kupowali te polisy osobno.

5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami


Wykorzystanie zniżek bardziej doświadczonego, bezszkodowego kierowcy, to doskonały sposób na oszczędność, szczególnie dla młodszych uczestników ruchu, którzy muszą liczyć się ze zwyżkami za wiek i nie posiadają dłuższej historii ubezpieczeniowej. Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Eksperci przypominają, że w takiej sytuacji młodemu kierowcy naliczają się zniżki za lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku kolizji zwyżki dotkną również współwłaściciela auta.
– Ogromne podwyżki cen OC w 2016 roku sprawiły, że kierowcy masowo zaczęli szukać sposobów na oszczędność – podkreśla Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel i VP Product porównywarki ubezpieczeń mfind.pl. – Zdecydowanie najlepszym sposobem na tanie OC jest porównanie ofert. Dzięki porównywarce zawsze znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. Warto pamiętać, że w kalkulatorze OC “zaszyte” są również wszystkie dodatkowe zniżki ubezpieczycieli, więc klient ma gwarancję, że w wynikach porównania otrzyma propozycje najtańsze w danym momencie – dodaje Roszkowski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: