eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 5 sposobów na obniżenie ceny OC

5 sposobów na obniżenie ceny OC

2016-12-01 11:33

5 sposobów na obniżenie ceny OC

Jak obniżyć cenę OC? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Ostatnimi czasy towarzystwa ubezpieczeniowe przyzwyczaiły nas do dość akceptowalnych składek na OC. Sytuacja zaczęła się zmieniać przed kilkunastu miesiącami, a już ten rok zafundował polskim kierowcom niemiłe zaskoczenie. Od stycznia do września ceny OC podskoczyły o prawie 50% i nic nie wskazuje, aby ten rajd w górę miał się szybko zakończyć. Wprawdzie kierowcy nie dysponują narzędziami, które pozwoliłyby im odwrócić rynkowe tendencje, ale mogą przynajmniej postarać się o znalezienie atrakcyjnej oferty. Jak w dzisiejszych realiach postarać się o obniżenie ceny OC?

1. Prowadź z głową


Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej oczywistych sposobów na obniżenie ceny OC jest bezpieczna jazda. Za każdy bezkolizyjny rok na drodze polski kierowca otrzymuje zniżki, które wpływają na obniżenie jego składki. Warto jednak pamiętać, że nawet jedna kolizja sprawia, że tracimy upusty wypracowane przez ostatnie lata, a kolejna składka ubezpieczenia może skutecznie wydrenować nasz budżet.
„Przeanalizowaliśmy dwa przypadki kierowców, którzy według taryfikatorów powinni mieć takie same ceny OC. Różniła ich tylko historia szkodowości. Okazało się, że kierowca z trzema stłuczkami na koncie płaci średnio 7-krotnie więcej, niż gdyby jeździł bezkolizyjnie. Ten przykład pokazuje, jak dużą oszczędnością jest bezpieczna jazda – pracujemy na zniżki OC i do tego unikamy mandatów” - mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

2. Porównaj oferty


Wyższe ceny OC dopiekły już wielu Polakom. Okazuje się jednak, że spora rzesza z nas płaci więcej niż potrzeba. Dlaczego? Dlatego, że nie zadają sobie trudu, aby przyjrzeć się ofertom poszczególnych ubezpieczycieli. Tymczasem różnice pomiędzy najniższą a najwyższą składką potrafią być naprawdę pokaźne. W przypadku kierowcy z trzema stłuczkami na koncie najdroższe OC może kosztować nawet dziesięciokrotnie więcej niż najtańsze.
– „Różnice cen OC u dwóch przykładowych ubezpieczycieli mogą zaskakiwać, niezależnie od tego, czy przytrafiła nam się stłuczka, czy też jeździmy bezwypadkowo. Z tego powodu zawsze warto porównywać oferty poszczególnych towarzystw. Wystarczy poprosić o kalkulację w multiagencji, która porównując oferty kilkudziesięciu towarzystw przedstawi pełen zakres cen dostępnych na rynku i zaproponuje najtańszą opcję. Można też skorzystać z porównywarek internetowych lub uzyskać wycenę u multiagenta przez telefon” – radzi Maciej Kuczwalski.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Jak obniżyć cenę OC?

Dzięki bezszkodowej jeździe możemy liczyć na spore zniżki.


3. Kupujesz samochód? Weź pod uwagę ceny OC


Decydując się na kupno samochodu, warto pamiętać, że ceny OC warunkowane są również innymi parametrami, jak np. marka, model i rocznik auta, pojemność silnika, wiek kierowcy, czy data uzyskania uprawnień do kierowania pojazdem. Każdy z ubezpieczycieli określa własną taryfę według wybranych zmiennych, zgodnie z którymi ustalane są następnie indywidualne stawki ubezpieczenia OC. Posiadacze pojazdów osobowych, których silniki mają większą pojemność płacą wyższe składki OC, niż posiadacze samochodów z mniejszą pojemnością silnika. Jeśli stoimy przed wyborem samochodu, warto wziąć to pod uwagę ze względu na przyszłe koszty OC. Wybierając samochód z większym silnikiem, zapłacimy więcej za jego ubezpieczenie.

4. Dopisz do swojego dowodu rejestracyjnego bezszkodowego kierowcę


Rosnące ceny OC są odczuwalne szczególnie dla młodych osób bez wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. W takim wypadku bardzo częstą i w pełni zgodną z prawem metodą obniżenia składki jest zarejestrowanie samochodu z współwłaścicielem, który z racji doświadczenia dysponuje już zniżkami. Taryfikacja składki będzie różniła się w zależności od polityki danego ubezpieczyciela, jednak w większości przypadków młody kierowca zapłaci mniej, a dodatkowo pracuje już na własne rabaty. Problem tego rozwiązania rodzi się jednak w przypadku kolizji – wówczas kosztami odszkodowania zostaną obarczeni obaj kierowcy. Przy kolejnym zakupie OC wzrosną zatem koszty polisy dla każdego właściciela pojazdu.

5. Drogie, ale konieczne – pamiętaj o płatności OC


Kary za brak OC rosną proporcjonalnie do wzrostu wysokości płac minimalnych. W 2017 minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2000 zł, więc kara, która stanowi dwukrotność minimalnej płacy wyniesie 4 000 zł. O czym warto pamiętać – brak OC może zostać wykryty nie tylko w trakcie policyjnej kontroli drogowej. System informatyczny prowadzony przez UFG, oprócz braku posiadania ubezpieczenia wykrywa także przerwy w ciągłości trwania polisy.
– „Nieopłacona składka za polisę OC może skutkować naliczeniem przez towarzystwo karnych odsetek oraz windykacją. Co więcej, w przypadku drobnej stłuczki sprawca nieposiadający ubezpieczenia OC musi liczyć się z pokryciem kosztów naprawy uszkodzonego auta. Bardziej dotkliwe konsekwencje czekają sprawcę poważniejszego wypadku. W takiej sytuacji, oprócz odszkodowania za naprawę samochodu, sprawca będzie musiał zapłacić także za leczenie poszkodowanych, pokryć koszty ewentualnego zadośćuczynienia za kalectwo lub śmierć albo wypłacać dożywotnią rentę” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: