eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Najtańsze OC dla młodego kierowcy. Jak obniżyć składki?

Najtańsze OC dla młodego kierowcy. Jak obniżyć składki?

2016-12-05 11:10

Najtańsze OC dla młodego kierowcy. Jak obniżyć składki?

Jak płacić mniej za OC? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wojna cenowa ubezpieczycieli dobiegła końca, a kierowcom nie pozostało właściwie nic innego niż utyskiwanie na szybujące w górę ceny. W szczególnie trudnej sytuacji są młodzi kierowcy, w przypadku których najtańsze OC to często wydatek kilku ładnych tysięcy złotych. Tak wygórowana suma to spore obciążenie dla kieszeni. Na szczęście jednak istnieją sposoby, które pozwalają obniżyć składkę.

Przeczytaj także: 5 sposobów na obniżenie ceny OC

Czynnikiem, który w istotny sposób wpływa na wysokość składki OC jest ocena ryzyka. Ubezpieczyciele biorą tu pod uwagę statystyki policyjne, a z nich jasno wynika, że najbardziej ryzykownymi klientami są osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, które to są sprawcami największej ilości wypadków. Dane rankomat.pl dowodzą, że ceny OC dla najmłodszych kierowców wzrosły w ostatnich miesiącach nawet o 100%. "Najtańsze" OC to nierzadko wydatek rzędu 3000 złotych, ale na rynku nie brakuje również bardziej zaporowych cenowo ofert. Poniżej zdradzamy kilka sprawdzonych sposobów na uniknięcie wysokich opłat.

Posłużmy się przykładem. Ojciec oddaje swojemu synowi wysłużonego, ale wciąż sprawnego Opla Astrę z benzynowym silnikiem o pojemności 1,8. Dwudziestolatek posiada prawo jazdy od pół roku, a OC będzie kupować po raz pierwszy w życiu.

Szybka kalkulacja w porównywarce rankomat.pl nie pozostawia złudzeń - tanio nie będzie. Najtańsze OC to w tym przypadku 2 459 złotych. Kolejne oferty opiewają na 3 000 złotych, a nawet 5 000 zł.

Czy to najtańsze OC może być niższe? Okazuje się, że tak. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem obniżki za płatność kartą kredytową lub powołanie się na innego klienta. Tego rodzaju oferty dają zaoszczędzić około 4-5%. Biorąc pod uwagę cenę wyjściową, jest to kropla w morzu potrzeb młodego kierowcy. Co zatem zrobić, aby obniżka stała się bardziej odczuwalną oszczędnością?

fot. mat. prasowe

Najtańsze OC dla młodego kierowcy

Pierwsze OC może kosztować niemal 3000 złotych.


1. Po pierwsze bezszkodowa jazda


Zakup pierwszej, własnej polisy jest równoznaczny z rozpoczęciem naliczania zniżek za bezszkodową jazdę. Najczęściej oznacza to przyznanie zniżki w wysokości 10 procent za każdy kolejny rok. Cena OC będzie więc coraz niższa, oczywiście o ile ceny ubezpieczenia ustabilizują się na racjonalnym poziomie.

Specjaliści rankomat.pl sprawdzili, jak zmienia się cena najtańszego OC wraz z wiekiem kierowcy. Założono, że młody kierowca ma ciągłość historii ubezpieczenia i nie spowodował żadnej szkody komunikacyjnej. Posiada wspomnianego wcześniej Opla Astrę z 2006 roku, hatchback z silnikiem benzynowym 1,8.

Czas i bezszkodowa jazda działają w tym wypadku na korzyść kierowcy. Czekanie wymaga jednak cierpliwości. A ci, którzy cierpliwi nie są? Dla nich też istnieją pewne rozwiązania...

2. OC ze współwłaścicielem


Wróćmy na chwilę do wspomnianej wcześniej rodziny - ojca i syna. Co może zrobić ojciec, żeby syn zapłacił mniej? Dopisać go do swojej polisy OC, a auto dać mu na wyłączność. Pełne zniżki doświadczonego kierowcy zostaną uwzględnione przez ubezpieczyciela, a młody współwłaściciel będzie mógł z nich korzystać. Należy jednak pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe podczas kalkulacji składki, weźmie pod uwagę wiek syna, przez co ostateczna cena będzie wyższa niż ta, którą ubezpieczyciel zaproponowałby dla samego ojca.

Ponownie porównajmy ceny OC. Wynik? Zaskakujący! Najniższa cena OC dla tego samego 20-latka, ale ze współwłaścicielem, wynosi już tylko 739 złotych.

Uwaga! Powyższa metoda wymaga oddania części auta młodemu kierowcy np. w darowiźnie. Konieczna jest również zmiana zapisu w dowodzie rejestracyjnym. Najkorzystniejszą sytuacją będzie wpisanie w dowodzie starszego kierowcy jako głównego właściciela, ponieważ większość towarzystw oblicza składkę na podstawie jego danych. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym młody kierowca widnieje jako główny właściciel pojazdu, we wniosku ubezpieczeniowym można zamienić miejscami współwłaścicieli, ale tylko wtedy, gdy wybrane towarzystwo na to pozwala.

Współdzielenie pojazdu z młodym kierowcą niesie pewne ryzyko. Jeśli syn spowoduje szkodę, część zniżki straci również ojciec. Część wypracowanych zniżek zostanie zabrana także tym, którzy posiadają inne auta jako współwłasność z ojcem. Niektóre towarzystwa oferują tzw. ochronę zniżek, ale są one respektowane tylko w wybranych firmach. Dlatego przed zakupem tej opcji warto upewnić się, czy będzie ona dla nas korzystna.

Istnieje jeszcze inna metoda obniżenia ceny OC. Polega na całkowitym pozbawieniu młodego kierowcy współwłasności. Sprawdziliśmy, jak zmieni się cena najtańszego OC, gdy młody kierowca zostanie zgłoszony do ubezpieczenia OC wyłącznie jako użytkownik auta.

fot. mat. prasowe

OC ze współwłaścicielem

Warto pamiętać, że współdzielenie pojazdu z młodym kierowcą niesie za sobą pewne ryzyko.


3. Odpowiedni wybór samochodu


Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają nie tylko wiek kierowcy, ale również pojazd, który będzie prowadził. W ten sposób szacują min. rozmiar ewentualnych szkód, jakie może on wyrządzić innym użytkownikom dróg.

Jeżeli młody kierowca zamierza dopiero kupić samochód, powinien uwzględnić, że na wysokość składki OC wpływa przede wszystkim:
  • pojemność silnika: np. 21-letni kierowca z trzyletnim stażem posiadania prawa jazdy zapłaci za OC Opla Astry z silnikiem benzynowym 1,4 (90 kM) 1 989 złotych. Gdyby kupił taki sam samochód, ale już z silnikiem 2,0 – najtańsze ubezpieczenie OC będzie go kosztowało 2 359 złotych,
  • moc silnika: ten sam kierowca wybierając np. Skodę Fabia, również z silnikiem 1,4, zaoszczędzi na OC 350 złotych (składka 1 639 zł). W porównaniu z Oplem, Skoda ma mniejszą moc silnika (75 kM),
  • wiek auta: najtańsze OC dla 21-latka, posiadacza Opla Astra II (poj. 1,4/ 90 kM) zmniejsza się w przypadku młodszego samochodu i wynosi (cena OC/rok produkcji): 2 449 zł/2005 r. , 2 345 zł/2006 r. , 2 176 zł/2009 r.

I na koniec


Pozostaje jeszcze jedna opcja obniżenia składki, lecz raczej ryzykowna. Gdyby informację o młodym kierowcy pominąć podczas zakupu polisy (czyli pozostawić OC tylko na starszego właściciela, a auto oddać młodemu), jej cena będzie dostosowana do starszego kierowcy. To jednak oszczędność, na którą nie warto się skusić. Spowodowanie szkody przez młodego kierowcę, może skutkować rekalkulacją składki według taryfy uwzględniającej zwyżki za wiek.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: