eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ożeń się i oszczędź 500 zł na OC

Ożeń się i oszczędź 500 zł na OC

2016-12-27 13:34

Ożeń się i oszczędź 500 zł na OC

Ożeń się i oszczędź 500 zł na OC © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W ciągu ostatniego roku ceny OC mocno poszybowały w górę. To efekt zakończenia wojny cenowej między ubezpieczycielami i walki o rentowność. Zmiany w największym stopniu dotykają młodych kierowców, ale nie tylko ich. Analiza mfind.pl pokazuje, że na składki wpływ ma również stan cywilny oraz płeć kierowcy. Wprawdzie średnia cena polisy jest wyższa w przypadku kobiet, to jednak na największe wydatki muszą przygotować się mężczyźni, który nie zrezygnowali jeszcze z kawalerskiego stanu.
Analiza przeszło 160 tys. kalkulacji, których dokonali użytkownicy kalkulatora OC/AC mfind dowodzi, że koszt OC w przypadku kobiety jest średnio o 11 złotych wyższy niż w przypadku mężczyzny (800 zł wobec 789 zł). O tym, ile zapłacimy, w znacznym stopniu decyduje również stan cywilny.

Kawaler płaci bykowe


Okazuje się, że najwyższe ceny OC muszą przygotować się osoby, które żyją w pojedynkę. Singielki płacą średnio 1048 zł, a single o 51 złotych więcej. Różnica pomiędzy OC singla a żonatego mężczyzny może wynosić nawet 483 zł. Nieco więcej od kierowców w formalnych związkach płacą rozwodnicy. Stosunkowo niewielkie koszty dotyczą owdowiałych kierowców.
– Przy wyliczaniu składki OC ubezpieczyciele przychylnym okiem patrzą na kierowców w związku małżeńskim. Wydaje się logiczne, że takie osoby mają mniejszą skłonność do ryzyka i nie jeżdżą tak agresywnie jak single. Ma to również potwierdzenie w statystykach wypadków, na podstawie których ubezpieczyciele oceniają ryzyko. Pamiętajmy również, że wśród singli jest wiele młodszych osób, które za OC płacą więcej ze względu na brak zniżek – wyjaśnia Edyta Skórka, specjalista ds. ubezpieczeń porównywarki OC/AC mfind.pl. – Z kolei stosunkowo tanie OC dla osób owdowiałych wiąże się z tym, że są to zazwyczaj starsi kierowcy, z pełnymi zniżkami i dużym doświadczeniem, którzy rzadko powodują kolizje – dodaje Skórka.

Co ciekawe, nie tylko w Polsce ubezpieczyciele dostosowują wysokość składki do grupy kierowców.

fot. mat. prasowe

Cena OC w zależności od płci i stanu cywilnego

W Polsce singiel płaci za OC 483 złote więcej niż żonaty mężczyzna.


Na początku tego roku brytyjski dziennik “The Telegraph” opublikował analizę, w której pokazał, o ile wzrosły ceny polis dla kierowców w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że z największymi podwyżkami muszą się liczyć młode kobiety. Ceny polis dla pań w wieku 17-18 lat wzrosły o 50 proc. (z 1307 funtów do 1965 funtów), podczas gdy mężczyźni w tym samym wieku płacą za polisę o 5 proc. mniej (spadek z 2298 do 2191 funtów).

Największe zniżki otrzymują mężczyźni w wieku 19-21 lat, ich składki spadły średnio o 12 proc. (z 1562 funtów do 1382 funtów), podczas gdy kobiety w tej samej grupie wiekowej płacą za ubezpieczenie średnio o 13 proc. więcej (wzrost z 971 funtów do 1098 funtów).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: