eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Automotive na gwałt szuka pracowników

Automotive na gwałt szuka pracowników

2017-01-05 11:02

Automotive na gwałt szuka pracowników

Producenci motoryzacyjni potrzebują więcej pracowników © biker3 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polska branża motoryzacyjna w świetnych nastrojach. Powód? Rosnąca liczba zamówień na samochody, części oraz podzespoły. Dobry humor przedstawicieli automotive mącić mogą jednak problemy związane z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników. Plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia posiada obecnie aż 60 proc. przedstawicieli sektora motoryzacyjnego w Polsce. Podobną sytuację obserwuje się u naszych południowych sąsiadów oraz w Rosji. Wyjątkiem są Niemcy, gdzie oczekuje się raczej spadku zatrudnienia w branży motoryzacyjnej.

Przeczytaj także: Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2016

"MotoBarometr 2016. Nastroje w automotive. Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja" potwierdza, że automotive to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi rodzimej gospodarki.
- Nowe inwestycje, rekordowy eksport, a do tego oczekiwany przez niemal dwie trzecie polskich przedsiębiorców wzrost zatrudnienia - to wszystko każe się spodziewać, że w najbliższych miesiącach rozpędu, który nabrała motoryzacja, nic raczej nie jest w stanie zatrzymać. Naszym zdaniem czeka nas nawet przyspieszenie. Hamulcem może być jednak niedobór pracowników, z którym już w tym roku mocno zmagali się pracodawcy. W tym niełatwym otoczeniu istotna będzie dywersyfikacja kanałów poszukiwania kandydatów i wyjście poza utarte schematy – mówi Jacek Opala, dyrektor rozwoju sprzedaży w Exact Systems S.A.

W Polsce i na Słowacji potrzeba rąk do pracy, gorzej w Niemczech


Polski automotive doskonale zdaje sobie sprawę, że wzrost produkcji nieuchronnie rodzi konieczność pozyskiwania nowych pracowników. 6 na 10 polskich respondentów badania spodziewa się, że następne 6 miesięcy przyniesie wzrost zatrudnienia w ich firmach. To znacznie wyższy wynik od uzyskanego w poprzedniej edycji badania, kiedy to zatrudniać miało jedynie 39 proc. branży. Poszukiwani będą szczególnie pracownicy niższego (76 proc.) oraz średniego szczebla (25 proc.). Jedynie 7 proc. pracodawców deklaruje chęć zatrudnienia kadry zarządzającej.

Jeszcze większe plany rekrutacyjne posiada Słowacja, gdzie wzrost zatrudnienia prognozuje aż 79 proc. sektora automotive. W Czechach odsetek ten sięga 50 proc., a w Rosji 45 proc. Zaskoczeniem mogą być Niemcy. Okazuje się, że za Odrą rekrutować pracowników zamierza jedynie 13 proc. badanych, a co piąty spodziewa się redukcji etatów.
- Tak duże zapotrzebowanie na kadrę wśród naszych sąsiadów z Czech i Słowacji ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony, to potwierdzenie, że branża ma się świetnie i będzie się rozwijała. Z drugiej strony, walka o pracowników może przybrać wymiar ponadnarodowy. Już teraz w zagranicznych fabrykach zlokalizowanych blisko granicy polsko-czeskiej czy polsko-słowackiej pracuje wielu naszych rodaków. To dla nas spora strata, która może spowodować, że u nas zwiększy się odsetek pracujących Ukraińców, którzy napływają do Polski i szukają zatrudnienia. Tak naprawdę wielu z nich już znalazło pracę w automotive – podkreśla Jacek Opala z Exact Systems.

fot. biker3 - Fotolia.com

Producenci motoryzacyjni potrzebują więcej pracowników

Poszukiwani będą szczególnie pracownicy niższego oraz średniego szczebla.


Młodych wykwalifikowanych jak na lekarstwo


Największym wyzwaniem, przed jakim stoją obecnie pracodawcy z branży motoryzacyjnej, jest rekrutacja nowych pracowników. Aż dwie trzecie firm sygnalizuje brak kadry o kierunkowym wykształceniu i małą liczbę kandydatów do pracy. Dla co szóstego pracodawcy problemem są wysokie oczekiwania płacowe pracowników. Co dziesiąty zwrócił uwagę na brak odpowiednich placówek edukacyjnych przygotowujących do pracy w motobranży.

Warto zwrócić uwagę, że to właśnie w edukacji upatruje się największej szansy na poprawę sytuacji w polskim automotive. Według 65 proc. przedstawicieli branży, najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu rosnących potrzeb kadrowych jest uruchomienie profilu motoryzacyjnego w szkołach zawodowych. Niemal jedna trzecia wskazuje na organizację szkoleń przez samych pracodawców. Tę ostatnią metodę już od kilku lat praktykuje Exact Systems, który w swojej Szkole Jakości prowadzi zajęcia dla przyszłych kontrolerów jakości. Ponadto firma przygotowała specjalną platformą e-learningową, w ramach której wdraża przyszłych pracowników w działania firmy, przygotowuje do przyszłych zadań oraz wspiera rozwój ich kompetencji.

fot. mat. prasowe

Przewidywania odnośnie zatrudnienia

6 na 10 ankietowanych spodziewa się, że w najbliższych sześciu miesiącach zatrudnienie zwiększy się.


- Zakładam, że takie rozwiązania jak te, które wdrożyliśmy u nas w firmie, będą standardem w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. To właśnie odpowiednie przygotowanie i narzędzia mają kluczowe znaczenie przy rosnących potrzebach kadrowych. To szczególnie istotne, jeżeli uwzględnimy, że jak wynika z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, motoryzacja jest branżą, w której w ostatnich miesiącach zostało zrealizowanych najwięcej inwestycji zagranicznych – podsumowuje Jacek Opala z Exact Systems.

fot. mat. prasowe

Jakie są obecnie największe problemy z zatrudnieniem w branży motoryzacyjnej?

Pracodawcy z branży automotive utyskują najbardziej na brak fachowców.


Metodologia badania
Badanie „Nastroje w automotive. Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja” zostało przeprowadzone przez firmę Exact Systems na celowej próbie przedstawicieli firm z sektora automotive będących klientami Exact Systems. Wśród nich znajdują się m.in. producenci samochodów, poddostawcy części i komponentów samochodowych Tier I i Tier II takich jak wycieraczki, szyby samochodowe, dachy, kolumny kierownicze czy elementy bezpieczeństwa. Wielkość próby wyniosła 413 respondentów z 5 państw (Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Słowacja). Respondentami byli przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych, w tym OEM i Tier, a w szczególności inżynierowie ds. jakości, dyrektorzy zakładów, managerowie ds. jakości i produkcji.
Badanie zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz ankiet indywidualnych od lipca do września 2016 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: