eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ubezpieczenie samochodu: jak to robią Polacy?

Ubezpieczenie samochodu: jak to robią Polacy?

2017-01-25 00:40

Ubezpieczenie samochodu: jak to robią Polacy?

Jak Polacy ubezpieczają pojazdy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak Polacy ubezpieczają pojazdy? Według badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl najczęściej szukane jest ubezpieczenie OC (bez dodatkowego pakietu), a najczęściej ubezpieczane samochody to te wyprodukowane w latach 2000–2003.

Niska popularność ubezpieczeń dodatkowych


Dodatkowe ubezpieczenia AC i NNW nie cieszą się zainteresowaniem Polaków. Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej poszukiwali obowiązkowego ubezpieczenia OC (63 proc. badanych). 17 proc. badanych chciało wykupić pakiet OC + NNW, a tylko 10 proc. pakiet OC + AC + NNW. Na opcję OC + AC decydowało się 7 proc. użytkowników serwisu.

fot. mat. prasowe

Jak Polacy ubezpieczają pojazdy?


Dominują starsze roczniki


Najwięcej, bo 26 proc. badanych przez Oferteo.pl, było zainteresowanych ubezpieczeniem pojazdu wyprodukowanego w latach 2000–2003. 23 proc. chciało ubezpieczyć samochód z lat 1996–1999. Po 18 proc. badanych stanowili właściciele aut wyprodukowanych w latach 2004-2008 oraz wcześniej niż w 1996. Tylko 5 proc. badanych było właścicielami samochodu wyprodukowanego w 2014 roku i później.

fot. mat. prasowe

Zakres ubezpieczenia

63% użytkowników było w 2016 roku zainteresowanych wyłącznie OC.


Co ciekawe, według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) średni wiek samochodu w Polsce to 15 lat, a 10 lat i więcej ma aż 16 mln zarejestrowanych w naszym kraju pojazdów.

Volkswageny przed Oplami


A jakie samochody najczęściej ubezpieczali ankietowani przez Oferteo.pl? Uczestnicy badania najczęściej deklarowali chęć ubezpieczenia samochodów marki Volkswagen (13%) bądź Opli (11%). Wśród wskazań użytkowników Oferteo pojawiały się też m.in. Renault, BMW i Fiaty (po 7%), Audi (6%) czy Mercedesy i Peugeoty (po 5%). Zwraca uwagę brak aut japońskich producentów wśród najpopularniejszych wg uczestników badania marek.

Najczęściej polisa w PZU


72% badanych poszukiwało kontynuacji posiadanego ubezpieczenia. W tym gronie najpopularniejszym TU było PZU przed Ergo Hestią i Wartą.

fot. mat. prasowe

Rocznik pojazdu

Badani przez Oferteo.pl najczęściej zgłaszali chęć ubezpieczenia pojazdów wyprodukowanych w latach 2000–2003 (26%) oraz 1996–1999 (23%).


Większe kary za brak OC


Podwyżki obowiązkowych ubezpieczeń zbiegły się w czasie z zaostrzeniem sankcji wobec kierowców, którzy zwlekają z wykupieniem polisy. Od 1 stycznia kara dla właściciela samochodu osobowego, który spóźni się ze składką o więcej niż 14 dni, wyniesie 4000 złotych (odpowiednio 3700 w ubiegłym roku). Natomiast jeśli opóźnienie wyniesie od 3 do 14 dni, kara będzie w wysokości 2000 złotych (odpowiednio 1850 w ubiegłym roku), a w przypadku opóźnienia krótszego niż 3 dni – 800 złotych (odpowiednio 740 złotych w ubiegłym roku).

Metodologia badań
Przedstawione dane pochodzą z analizy niespełna 400 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące ubezpieczenia pojazdu.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.