eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Karambol, kolizja, wypadek drogowy? Zobacz co robić

Karambol, kolizja, wypadek drogowy? Zobacz co robić

2017-01-29 00:22

Karambol, kolizja, wypadek drogowy? Zobacz co robić

Kolizja © shutterstock

Styczniowy karambol na autostradzie A1 to właściwy moment, aby przypomnieć polskim kierowcom o działaniach, które należy podjąć w razie wypadku lub kolizji. Jest to o tyle ważne, ze nawet drobny błąd może nie tylko pozbawić nas odszkodowania, ale - co ważniejsze - narazić na szwank życie i zdrowie uczestników zdarzenia drogowego.

Przeczytaj także: 7 rzeczy, o których musisz pamiętać podczas wypadku drogowego

Kolizja i wypadek drogowy to wydarzenia, które nakładają na ich uczestników i świadków określone obowiązki. Kiedy konieczne jest wezwanie policji? Czy zawsze można usunąć samochód, aby nie tarasował miejsca przejeżdżającym pojazdom? W jaki sposób uzyskać odszkodowanie? Odpowiedzi na te pytania udzielają eksperci Feu Vert.

Kolizja i wypadek drogowy to nie to samo


Warto pamiętać, że „kolizja” i „wypadek drogowy” to terminy, których nie należy traktować jako synonimy. Kolizja to według obowiązującej definicji zdarzenie drogowe, w którym ucierpiał samochód lub element infrastruktury drogowej (np. nawierzchnia, latarnia, znak drogowy itp.), a pasażerowie i kierujący pojazdami nie odnieśli obrażeń. Z kolei wypadek drogowy to sytuacja, w której oprócz zniszczenia mienia poszkodowani zostali także ludzie. I to nawet wówczas, gdy ich obrażenia ograniczają się do delikatnych stłuczeń, czy otarć.

Jak zabezpieczyć miejsce, w którym miała miejsce kolizja lub wypadek drogowy?


W przypadku kolizji należy usunąć samochody z drogi – przestawić je tak, by nie utrudniały ruchu innym pojazdom. Jeśli nie ma takiej możliwości (brakuje przestrzeni lub auta zostały bardzo uszkodzone) – obowiązkiem kierowców jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia:
  • na autostradzie lub drodze ekspresowej: 100 metrów od miejsca kolizji lub wypadku;
  • na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym: 30–50 metrów od miejsca zdarzenia;
  • na terenie zabudowanym: bezpośrednio przy lub na samochodzie, ale nie wyżej niż 1 metr nad ziemią.

Jeśli dojdzie do wypadku, zabronione jest zmienianie położenia pojazdów. Spowodowanie wypadku klasyfikuje się bowiem jako popełnienie przestępstwa – samochody muszą więc pozostać na miejscu w celu określenia przebiegu zdarzeń. Co więcej, w takiej sytuacji często uczestnicy wypadku odnoszą znaczne obrażenia, a nieumiejętne przenoszenie ofiar może spowodować poważne szkody, takie jak uszkodzenie kręgosłupa. Należy więc zabezpieczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym i udzielić pomocy poszkodowanym.

Czy zawsze trzeba wzywać policję?


Jeśli w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, a kierowcy potrafią samodzielnie wskazać winnego, nie ma potrzeby wzywania policji. Pozwala to zaoszczędzić czas obu stron i uniknąć mandatu oraz naliczenia punktów karnych. W takiej sytuacji należy bezwzględnie spisać oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Warto pamiętać, że dokument powinien być napisany ręką sprawcy, by potem winny nie mógł się go wyprzeć (mimo że oświadczenie podpisują obie strony).

fot. shutterstock

Kolizja

W przypadku kolizji, jeżeli istnieje taka możliwość, należy usunąć samochody z drogi.


W oświadczeniu powinny znaleźć się następujące elementy:
  • dane sprawcy i poszkodowanego (imiona, nazwiska, adresy zameldowania, numery dowodów osobistych);
  • numery praw jazdy uczestników kolizji i nazwy organów je wydających;
  • numery rejestracyjne samochodów;
  • numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wraz z nazwą ubezpieczyciela;
  • jasne oświadczenie, kto jest sprawcą;
  • prosty szkic i opis zdarzenia;
  • podpisy obu uczestników kolizji.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których kierowcy nie mogą dojść do porozumienia, jeden z nich wyraźnie jest pod wpływem alkoholu lub nie ma ważnego OC. Należy wtedy obowiązkowo wezwać policję, aby ustaliła winnego i przygotowała odpowiedni dokument. Niekiedy obecność służb mundurowych jest również wymagana przez towarzystwo ubezpieczeniowe – część firm stawia taki warunek do wypłaty odszkodowania. Warto to zweryfikować, by nie mieć problemów z wypłatą należności.

W przypadku zdarzenia klasyfikowanego jako wypadek istnieje natomiast konieczność wezwania policji i pogotowia.

Wezwanie karetki powinno zawierać informacje o:
  • rodzaju zdarzenia;
  • miejscu;
  • liczbie poszkodowanych i ich stanie;
  • udzielonej pomocy.

Po zgłoszeniu okoliczności wypadku powinno się podać również swoje imię, nazwisko i numer telefonu.

Przed przyjazdem pogotowia należy udzielić pomocy poszkodowanym, zaczynając od najciężej rannych. Jedyny czynnik, który zwalnia z tego nakazu, to zagrożenie zdrowia lub życia ratującego. W każdej innej sytuacji udzielenie pomocy jest obowiązkiem – za jego niewypełnienie grożą sankcje prawne.

Oświadczenie po wypadku sporządza policja.

Poinformowanie ubezpieczyciela


Odszkodowanie jest wypłacane z polisy odpowiedzialnego za spowodowanie kolizji lub wypadku, dlatego najszybciej, jak to możliwe, należy zawiadomić ubezpieczyciela sprawcy. W tym celu z reguły wystarczy telefon na infolinię firmy. Na miejscu zdarzenia w krótkim czasie pojawia się rzeczoznawca, który ocenia rozmiar szkód i wycenia ich naprawę.

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku (lub jeśli ma nieważne OC) odszkodowanie zostaje wypłacone z Funduszu Gwarancyjnego. W takiej sytuacji również należy wezwać policję, a ta przygotuje odpowiedni dokument dla towarzystwa ubezpieczeniowego i przeprowadzi postępowanie wyjaśniające.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Komentarz usunięty

  • mfind.pl / 2017-02-14 11:14:23

    Mimo, że nie ma obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia w sytuacji, gdy nie było szkody na osobie, z praktyki wynika, że dobrze jest policję wezwać, bo zdarza się, że sprawca /mimo oświadczenia o swojej winie w miejscu zdarzenia/, w dalszym toku postępowania nie potwierdza swojej winy, co niepotrzebnie wydłuża postępowanie likwidacyjne. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • cybame / 2017-04-19 22:00:23

    warto również pamiętać, że przysługuje nam OC sprawcy i z niego możemy skorzystać na przykład z samchodu zastępczego. Ja tak zrobiłem i wynająłem auto w Panek, odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: