eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Rynek ubezpieczeń 2016: wyższe OC, podatek bankowy i co jeszcze?

Rynek ubezpieczeń 2016: wyższe OC, podatek bankowy i co jeszcze?

2017-02-03 10:37

Rynek ubezpieczeń 2016: wyższe OC, podatek bankowy i co jeszcze?

Czy 2017 rok będzie lepszy dla ubezpieczonych? © akoji - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Miniony rok w ubezpieczeniach upłynął pod znakiem podwyżek cen obowiązkowych polis komunikacyjnych. Błędem jest jednak sądzić, że było to jedyne z istotnych wydarzeń. Jaki był rynek ubezpieczeń 2016? Bilans ostatnich miesięcy jest bez wątpienia ciekawy - pisze Ubea.pl.

Przeczytaj także: Czy wyższe sumy gwarancyjne to kolejne podwyżki OC?

Jeśli przyjrzeć się medialnym doniesieniom z ostatnich miesięcy, to okaże się, że w kontekście ubezpieczeń mówiło się przede wszystkim o podwyżkach cen OC. I nie jest to nic zaskakującego, zważywszy, że zmiany cenowe względem 2015 roku rzeczywiście okazały się pokaźne. Dobitnym na to dowodem mogą być chociażby prowadzone przez Ubea.pl statystyki, z których wyraźnie wynika, że w przypadku kierowców z dużych miast wzrosty cen pomiędzy październikiem 2015 a analogicznym miesiącem minionego roku sięgały nawet 80%.

Dla tempa, w którym wzrastały stawki za OC, znaczenie miały również wprowadzone jeszcze w kwietniu 2015 roku zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, a także Uchwała Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r. (sygn. akt III CZP 63/15), która z korzyścią dla poszkodowanych rozstrzygnęła kwestię finansowania prywatnych świadczeń medycznych przez towarzystwa ubezpieczeń.
„Podobnego znaczenia cenowego, raczej nie będą miały zalecenia KNF-u dotyczące likwidacji szkód osobowych ofiar wypadków. Te regulacje ubezpieczyciele musieli wdrożyć do końca 2016 roku” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zmian w prawie, które dotknęły w minionym roku rynek ubezpieczeń, było jednak więcej. Można tu wymienić chociażby:
  • wejście w życie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (1 styczeń 2016 r.), która m.in. ułatwia pozywanie ubezpieczycieli z UE przez poszkodowanych Polaków
  • wypracowanie kompromisu dotyczącego polis inwestycyjnych (pod naciskiem UOKiK-u, ubezpieczyciele zgodzili się na znaczącą obniżkę opłat likwidacyjnych w tzw. polisolokatach)
  • wprowadzenie podatku bankowego, który był czynnikiem negatywnie wpływającym na ceny polis oferowanych przez największych ubezpieczycieli (od lutego 2016 roku, ubezpieczyciele płacą miesięczny podatek wynoszący 0,0366% nadwyżki aktywów ponad 2 mld zł)

Warto zwrócić uwagę, że szybkie podwyżki dotyczące polis OC, zahamowały zapędy polityków, którzy chcieli reaktywować tzw. podatek Religi.
„Wydaje się, że w 2017 r. temat zmian prawnych związanych z nowym podatkiem, raczej nie będzie poruszany” - uważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Wyniki wypracowane przez rynek ubezpieczeń w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku wskazują, że kierowcy wciąż powinni być gotowi na podwyżki dotyczące obowiązkowych polis OC. Tempo zmian cenowych nie spadnie przynajmniej w pierwszej połowie 2017 roku. Kolejne podwyżki składek OC to nie jedyne zmiany, których z dużą dozą prawdopodobieństwa można spodziewać się w 2017 roku. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed końcem bieżącego roku będzie miała miejsce podwyżka maksymalnych limitów odpowiedzialności ubezpieczycieli w ramach obowiązkowych polis OC dla kierowców. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, nowe sumy gwarancyjne mają wynosić:
  • dla szkód majątkowych – 1,22 mln euro niezależnie od liczby poszkodowanych (obecnie 1,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych)
  • dla szkód osobowych – 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego i 6,07 mln euro na jedno zdarzenie drogowe (obecnie 5,00 mln euro na jedno zdarzenie drogowe bez względu na liczbę poszkodowanych)

fot. mat. prasowe

Przykładowy wzrost składki OC w dużych miastach

Zeszłoroczne podwyżki cen ubezpieczenia OC okazały się bardzo pokaźne.


Inne oczekiwane zmiany w przepisach, będą miały wpływ nie tylko na rynek komunikacyjny. Coraz bardziej krystalizuje się kwestia zmian dotyczących zasad działania pośredników ubezpieczeniowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponuje wprowadzenie całkowitego zakazu wypłacania pośrednikom prowizji (przez ubezpieczycieli). Takie rozwiązanie zupełnie „wywróciłoby” rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Dlatego bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie zmian proponowanych przez NBP i KNF.
„Wspomniane instytucje uważają, że obowiązek ujawniania przez pośrednika wysokości prowizji za sprzedaż oferowanych produktów, pozytywnie wpłynie na sytuację konsumentów” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: