eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › 100% zwyżki OC po stłuczce? To możliwe

100% zwyżki OC po stłuczce? To możliwe

2017-02-08 13:29

100% zwyżki OC po stłuczce? To możliwe

Ile trzeba dopłacić za niedawną stłuczkę? © Kara - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Spowodowanie stłuczki czy wypadku drogowego zawsze niesie za sobą niemiłe konsekwencje. Jedną z nich są zwyżki OC. Z analizy przeprowadzonej przez Ubea.pl wynika, że tylko w niewielkim stopniu uzależnione są one od doświadczenia za kierownicą, jakim legitymuje się sprawca.
Jak kształtują się zwyżki OC po stłuczce? Ubea.pl przeanalizowała wpływ szkody na ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zbadano przypadek dwóch Warszawiaków, właścicieli Fiata Grande Punto. Do analizy przyjęto poniższe założenia:

Młody kierowca: dwudziestotrzyletni klient ubezpieczyciela posiada prawo jazdy od 5 kwietnia 2012 r. Właściciel Fiata Grande Punto jest studentem medycyny oraz bezdzietnym kawalerem i mieszka na terenie Warszawy (kod pocztowy: 04 - 301). Fiat Grande Punto to pierwszy samochód przykładowego kierowcy. Dotychczas klient firmy ubezpieczeniowej miał 4 roczne polisy. Młody kierowca będzie głównym użytkownikiem auta.

Doświadczony kierowca: czterdziestosiedmioletni klient ubezpieczyciela otrzymał prawo jazdy 14 marca 1990 r. Przykładowy kierowca jest żonatym urzędnikiem posiadającym dwoje dzieci (18 lat, 14 lat). Właściciel Fiata Grande Punto mieszka w Warszawie (kod pocztowy: 04 - 301). Dotychczas klient firmy ubezpieczeniowej miał 23 roczne polisy. Doświadczony kierowca będzie głównym użytkownikiem auta.

Pozostałe założenia: ubezpieczane auto to srebrny Fiat Grande Punto 1.4 Active z rocznika 2009 (77 KM/57 kW). Samochód pochodzi z polskiego salonu Fiata i został po raz pierwszy zarejestrowany 17 lipca 2009 r. Obecny właściciel posiada auto od 23 stycznia 2013 r. Pojazd obecnie nie ma uszkodzeń, a jego łączny przebieg wynosi 100 000 km (oczekiwany przebieg roczny to 14 000 km). Fiat posiada fabryczny oraz sprawny immobilizer i zawsze jest parkowany w garażu wspólnym (kod pocztowy: 04 - 301). Samochód jest regularnie użytkowany tylko w kraju, a klient nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Ubezpieczenie będzie obowiązywało od 24 stycznia 2017 r. Klient kupi polisę przez Internet i opłaci roczną składkę jednorazowym przelewem. Posiadacz auta akceptuje domyślne warianty ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele i nie korzysta ze zniżek (np. za posiadanie innych polis tej samej firmy).


Roczne składki OC przykładowych kierowców obliczono dla różnego okresu bezszkodowej jazdy. W przypadku młodego kierowcy, mamy do czynienia z następującymi wariantami:
  • brak szkód od zakupu pierwszego auta (tzn. przez cztery lata ubezpieczenia)
  • szkoda spowodowana cztery lata temu
  • szkoda spowodowana trzy lata temu
  • szkoda spowodowana dwa lata temu
  • szkoda w trakcie poprzedniego roku ubezpieczenia

Analogiczny okres analizy dla doświadczonego kierowcy został wydłużony do siedmiu lat.

fot. mat. prasowe

Ile dopłacimy do OC za stłuczkę?

W przypadku stłuczki OC młodego kierowcy może wzrosnąć nawet dwukrotnie.


Wyniki symulacji przeprowadzonej przez porównywarkę Ubea.pl wskazują, że w przypadku młodego kierowcy przeciętna różnica cenowa pomiędzy dwoma skrajnymi wariantami wynosi aż 86% (brak szkód przez 4 lata - składka 1569 zł, szkoda w poprzednim roku ubezpieczenia - 2918 zł). Średnie zwyżki OC dotyczące doświadczonego kierowcy oscylują na poziomie 97% (brak szkód przez 7 lat - 913 zł, szkoda w poprzednim roku ubezpieczenia - 1796 zł). Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę te same warianty w obydwu przypadkach (szkoda spowodowana cztery lata temu i szkoda z poprzedniego roku ubezpieczenia), to okaże się, że kierowca legitymujący się większym doświadczeniem w mniejszym stopniu jest „karany” przez ubezpieczycieli za niedawny wypadek (zwyżki OC o 54%), niż młody właściciel Fiata Punto (59%).
„Jak widać, ubezpieczyciele biorą pod uwagę doświadczenie kierowcy, ale nie jest to decydujący czynnik. Kalkulacje dotyczące innych przykładów potwierdzają, że doświadczeni kierujący po kolizji, nie będą mogli liczyć na dużą pobłażliwość jeżeli chodzi o procentowy wzrost składki. Oczywiście po uwzględnieniu zwyżki OC koszt nadal może być znacznie mniejszy od kwoty płaconej przez młodego kierowcę” - mówi Paweł Kuczyński, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • auto zastepcze

    aleks0909 / 2017-02-28 22:44:27

    po stłuczce warto wiedzieć również o prawie do skorzystania z OC sprawcy. Ja wynająłem takim sposobem samochód w Panek SA - dosoknała wypożyczalnia, warta uwagi. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: