eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Punkty karne już online. Oszuści zacierają ręce

Punkty karne już online. Oszuści zacierają ręce

2017-05-08 10:11

Punkty karne już online. Oszuści zacierają ręce

Punkty karne już online © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Punkty karne można już sprawdzać za pośrednictwem sieci. Usługa od razu zaczęła cieszyć się dużą popularnością wśród kierowców. To także furtka dla oszustów. Dlatego warto być ostrożnym.
Zaledwie dwa dni funkcjonowania usługi wystarczyły, aby skorzystała z niej rzesza przeszło 100 tysięcy polskich kierowców. Aby sprawdzić punkty karne i przekonać się, czy nie grozi nam przekroczenie limitu, wystarczy odwiedzić stronę obywatel.gov.pl.

Jak sprawdzić punkty karne?


Do zalogowania w portalu obywatel.gov.pl konieczny jest Profil Zaufany. Jeżeli go nie posiadamy, możemy utworzyć go np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej, o ile oczywiście nasz bank oferuje takie rozwiązanie.

W tym celu należy:
  • zalogować się na swoje konto bankowości elektronicznej
  • wypełnić i wysłać formularz dotyczący założenia profilu zaufanego
  • potwierdzić założenie profilu kodem przesłanym na narzędzie autoryzacyjne.

Jeżeli nasz bank nie udostępnia możliwości założenia profilu, można go utworzyć przez stronę pz.gov.pl i następnie potwierdzić w specjalnym Punkcie Potwierdzającym.

Kiedy uda nam się już zalogować na portal, w sekcji „Kierowcy i pojazdy” powinniśmy wybrać zakładkę „Sprawdź punkty karne”.

fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Punkty karne już online

Liczbę punktów karnych sprawdzisz online, ale uważaj na oszustów.


Na stronie zobaczymy gdzie, kiedy i za co dokładnie otrzymaliśmy punkty – tłumaczy Paweł Kuczyński z porównywarki ubezpieczeń OC/AC Ubea.pl. - Portal zawiera także informacje o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Uważajmy na fałszywe strony pokazujące liczbę punktów karnych


Popularność usługi sprawiła niestety, że pojawiły się już strony podszywające się pod portal rządowy. Pamiętajmy zatem, że sprawdzenie liczby punktów karnych jest możliwe tylko na oficjalnej stronie, a usługa jest zupełnie darmowa.

Wszelkie inne strony chcą jedynie wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze – przestrzega Paweł Kuczyński. Szczególną czujność zachowajmy, jeśli prosi się nas
o podanie numeru telefonu.

Punkty karne - jakie limity?


Jaka liczba punktów karnych powinna nas zaniepokoić? Limit dla większości kierowców wynosi 24. Wyjątkiem są osoby mające prawo jazdy mniej niż rok, które mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów.

Punkty karne kasują się po 12 miesiącach od daty ich otrzymania. Jeżeli chcemy wcześniej zmniejszyć ich liczbę, możemy wybrać się na szkolenie w WORD. Jeden taki kurs, kosztujący 300 zł, zmniejszy liczbę punktów o 6. Na szkolenie można jednak pójść jedynie raz na pół roku, a osoby będące kierowcami krócej niż 12 miesięcy w ogóle nie mogą skorzystać z takiej możliwości.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: punkty karne, punkty karne online

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.