eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Czy na wakacje za granicą warto wziąć assistance?

Czy na wakacje za granicą warto wziąć assistance?

2017-05-11 10:22

Czy na wakacje za granicą warto wziąć assistance?

Czy brać assistance za granicę? © Nejron Photo - Fotolia.com

Statystyki dowodzą, że na wakacje samochodem każdego roku decyduje się nawet 10 mln Polaków. Niestety praktyka pokazuje, że część z nich nie przykłada należytej wagi do odpowiedniego przygotowania auta, co w efekcie może zaowocować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto się zastanowić na zakupem assisstance.

Przeczytaj także: Assistance komunikacyjny: mężczyźni kupują, kobiety korzystają

Wakacje samochodem? Zrób przegląd i sprawdź dokumenty


Wakacje samochodem to opcja bardzo lubiana przez całkiem pokaźną rzeszę Polaków. Dla wielu z nas cztery kółka to pierwszy wybór zarówno przy podróżach po kraju, jak i w czasie wypadów w nieodległe zakątki Europy. Niestety jednak statystyczne auto w naszym kraju ma aż 15 lat. Nie oznacza to oczywiście, że na wakacje nas nie zawiezie, ale z pewnością nieco więcej uwagi należy poświęcić jego stanowi technicznemu. Przed wyjazdem warto sprawdzić m.in. stan opon, hamulców, poziom oleju i płynu chłodzącego, a także sprawność klimatyzacji.

Istotne są także kwestie formalne, a więc zweryfikowanie ważności przeglądu technicznego oraz OC. Warto też sprawdzić, czy posiadamy assistance, a jeśli planujemy wakacje za granicą - czy obejmuje on kraj/kraje, do których się wybieramy. Dobrym pomysłem jest zanotowanie numeru infolinii assistance tak, aby w razie konieczności mieć do niego szybki dostęp.
- Praktyka pokazuje, że niektórzy z polskich kierowców ciągle hołdują starym przyzwyczajeniom i kiedy przydarzy im się awaria samochodu dzwonią po pomoc do rodziny czy znajomych. Pomijając kłopotliwość takich próśb, w przypadku wakacji za granicą taka strategia jest niewykonalna. Szwagier nie zapewni nam samochodu zastępczego czy bezpłatnego hotelu po awarii pojazdu - takie możliwości daje natomiast assistance dla kierowców. To w dodatku zdecydowanie tańsza opcja niż korzystanie z lokalnej pomocy drogowej - mówi Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

fot. Nejron Photo - Fotolia.com

Czy brać assistance za granicę?

Usługę assistance, obejmującą Polskę i kraje UE, zawiera wiele pakietów ubezpieczenia OC/AC.


Pojazd pokonujący duże odległości, przy dużym obciążeniu i często przy wysokiej temperaturze powietrza, może sprawiać kłopoty, nawet jeśli wcześniej był nie do zdarcia. W dodatku zatłoczone latem europejskie kurorty turystyczne to miejsca, gdzie o stłuczkę czy wypadek jest stosunkowo łatwo.

Awarie podczas długo wyczekiwanego urlopu są szczególnie dotkliwe


Zepsuty samochód w drodze na majówkę czy wakacje za granicą to ogromny kłopot i stres. Nie zawsze da się tego uniknąć, ale jeśli już coś nam się przydarzy, ważne żeby zminimalizować skutki takiej awarii. Pomocna może być polskojęzyczna infolinia assistance koordynująca organizację odpowiedniej pomocy. Jej zakres jest dosyć szeroki.
- W zależności od posiadanego pakietu pomoc assistance może obejmować naprawę i usprawnienie na miejscu, holowanie, dowóz paliwa, zakwaterowanie, pojazd zastępczy, transport podróżujących do miejsca docelowego lub do kraju, odbiór pojazdu po naprawie, strzeżony parking dla uszkodzonego samochodu czy zastępczego kierowcę. Z naszych danych wynika, że najczęściej udzielana pomoc polega na naprawie pojazdu na miejscu lub holowaniu. Obok awarii i stłuczek podczas wakacji zdarzają się też nietypowe sytuacje, jak zatrzaśnięcie kluczyków w pojeździe czy brak paliwa. Wezwanie lokalnej pomocy na jakimś pustkowiu może wtedy być trudne, nie tylko ze względu na barierę językową – mówi Damian Andruszkiewicz.

Usługę assistance, obejmującą Polskę i kraje UE, zawiera wiele pakietów ubezpieczenia OC/AC, można ją również dokupić osobno. Zazwyczaj większość krajów Europy zaklasyfikowana jest do pierwszej strefy, czyli terytorium, na którym standardowo obowiązuje pełna ochrona ubezpieczyciela. Z kolei w drugiej mogą znajdować się Ukraina, Rosja czy Turcja. Wybierając się w nieco bardziej egzotyczne miejsca, na pewno trzeba sprawdzić, czy zagraniczne assistance dla kierowców zadziała w kraju docelowym.

Gdzie można docisnąć gaz, a gdzie lepiej nawet nie wąchać alkoholu


Ważnym elementem przygotowania do podróży jest też sprawdzenie różnic w przepisach drogowych pomiędzy Polską, a krajem docelowym i tranzytowymi. Dotyczy to nie tylko dopuszczalnej prędkości na różnego typu drogach, ale także zasad korzystania z oświetlenia pojazdu czy tego, co musimy mieć ze sobą (np. kamizelka, apteczka czy zapasowe żarówki). Chociaż prowadzenie samochodu wszędzie wydaje się tak samo łatwe, to jednak przepisy w wielu krajach bardzo się różnią, a ich nieznajomość może przysporzyć nam stresu i wydatków. Dotyczy to także dopuszczalnej normy alkoholu we krwi. W Europie w tym zakresie jest duża rozbieżność – w Wlk. Brytanii dopuszczalna zawartość wynosi 0,8 promila, ale u większości naszych sąsiadów (Czechy, Słowacja, Litwa, Ukraina, a także popularne Węgry czy Chorwacja) tolerowana norma to okrągłe 0.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • A może wynajem

    remik100 / 2017-05-21 13:52:58

    Ja na wakacje czasami na kilka dni pożyczam samochód w Panek. Warto wybrać dobrej klasy samochód i spędzić wakacje w sposób komfortowy. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Kotarson / 2017-06-01 14:03:19

    Jak ktoś ma forda to przegląd klimatyzacji (zresztą pozostałe też) polecam zrobić w aso, jest teraz na to promocja do końca czerwca. Można się zresztą umówić online na serwis. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: