eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › 6 kroków do przygotowania auta do zimy

6 kroków do przygotowania auta do zimy

2017-10-30 13:26

6 kroków do przygotowania auta do zimy

Auto zimą © fot. mat. prasowe

Rozładowany akumulator, zamarznięte płyny i zamki oraz kolizje powstałe na skutek niewyposażenia auta w odpowiednie ogumienie to najczęstsze problemy, jakie niosą dla kierowców zbliżające się nieuchronnie chłody. Sposób na uniknięcie tego rodzaju kłopotów jest tylko jeden - właściwe przygotowanie auta do zimy. Szczególnej uwagi wymagają słabo odporne na mróz elementy, a więc akumulator oraz płyny eksploatacyjne. O co jeszcze warto zadbać?

Przeczytaj także: Przygotowanie auta do zimy. Nie daj się zaskoczyć jak drogowcy

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią warunki pogodowe, o których wielu kierowców wolałoby zapomnieć. Chłodna aura nie tylko utrudnia poruszanie się, ale czasem nawet ruszenie z miejsca. Jasne jest, że niektórych sytuacji nie jest w stanie przewidzieć nawet najbardziej przezorny kierowca, ale na część z nich można być gotowym. Oto 6 niezbędnych elementów przygotowania auta do zimy

1. Sprawdź akumulator, zwłaszcza w dieslu


Silniki diesla są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury i to one najczęściej przysparzają swoim użytkownikom największych problemów. Najbardziej powszechne są kłopoty z rozruchem, za który odpowiadać może zarówno słaby akumulator, jak i nieprawidłowości w układzie wtryskowym. Dlatego też, dbając o przygotowanie auta do zimy, warto skontrolować oba te elementy w warsztacie samochodowym.

2. Wybieraj tylko sprawdzone paliwo


Zimą bardzo ważne jest, by zaopatrywać się tylko w dobrej jakości paliwo, kupowane u sprawdzonych źródeł. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli silników diesla, którzy powinni zwracać uwagę na parametr TZZF, który określa temperaturę zablokowania zimnego filtra. Latem wskaźnik ten zwykle oscyluje wokół temperatury 0°C, zimą – 20°C. Od 16 listopada do 1 marca na stacjach można kupić paliwa o zwiększonej odporności na niskie temperatury.

3. Kontroluj płyny – chłodniczy, hamulcowy i do spryskiwaczy


Niezależnie od tego, czy masz samochód na benzynę, czy gaz, powinieneś sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Najważniejszy jest układ chłodzenia – jeśli płyn chłodniczy zamarznie, może zniszczyć chłodnicę i silnik. W warsztacie samochodowym możesz sprawdzić temperaturę zamarzania płynu chłodniczego. Powinna wynosić -37°. Przy okazji warto również skontrolować płyn hamulcowy; odznacza się tym, że ma właściwości higroskopijne. Trzeba także wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy – w przeciwnym razie można uszkodzić pompkę elektryczną lub… jeździć bez możliwości przeczyszczenia szyb.

4. Wymień opony z letnich na zimowe


Przygotowanie auta do zimy to oczywiście zadbanie o opony zimowe, ktore znacząco zmniejszają ryzyko stłuczki. Warto pamiętać jednak, że bieżnik w ogumieniu zimowym musi mieć przynajmniej 4 mm wysokości.

fot. mat. prasowe

Auto zimą

Przed rozpoczęciem sezonu należy skontrolować kilka istotnych kwestii


5. Zabezpiecz auto przed korozją


Zimą ryzyko wystąpienia korozji jest szczególnie duże, dlatego najlepiej jest zacząć działać jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Na rynku dostępne są preparaty zapobiegające powstawaniu korozji. Należy wybrać te przystosowane do użycia na zewnętrzne elementy pojazdu. Jeśli zauważyłeś już pierwsze oznaki korozji, trzeba udać się do warsztatu samochodowego, by zadbać o poprawki lakiernicze.

6. Przygotuj wnętrze – wyposaż się w gumowe dywaniki


Przed nadchodzącym sezonem zimowym warto zabezpieczyć także wnętrze pojazdu. Aby uchronić auto przed naniesionym na butach śniegiem i wodą pośniegową, trzeba wyposażyć auto w gumowe dywaniki. Dzięki nim można z łatwością pozbyć się wody w samochodzie, która parując, nie tylko zmniejsza komfort jazdy, ale także widoczność na przednich szybach.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Cyriak161 / 2017-12-01 09:50:22

    W tamtym roku zostawiłem wszystko na ostatnią chwile to mnie śnieg zaskoczył i sie wpakowałem w mega kolejki u wulkanizatora. Teraz już wcześniej sprawdziłem układ hamowania ale że mam włożone klocki i tarcze z delphi to jeszcze są w dobrym stanie. Oponki za to zdarte i trzeba było nowe kupić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: