eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Czy Polacy tankują paliwo zimowe?

Czy Polacy tankują paliwo zimowe?

2018-01-20 00:32

Czy Polacy tankują paliwo zimowe?

Czy Polacy tankują paliwo zimowe? © Vitaliy Hrabar - Fotolia.com

O przygotowaniu auta do zimy powiedziano już niemal wszystko. Właściwe ogumienie i płyny eksploatacyjne, dbałość o uszczelki, zamki, wycieraczki i przygotowanie akumulatora to w trudnych warunkach atmosferycznych właściwie konieczność. A co z tankowaniem? Czy na zimę warto zmienić przyzwyczajenia i postawić na paliwo zimowe?
Jak wynika z badań zrealizowanych dla Circle K, minionej zimy niemal 3 na 4 (73%) polskich właścicieli aut z silnikiem diesla tankowało standardowy olej napędowy. 28% postawiło z kolei na wersję premium.
- Znacząca większość polskich kierowców wybiera standardowe paliwo podczas zimy. Gdy chcemy mieć pewność, że zawsze ruszymy w drogę nawet przy najbardziej wymagających warunkach atmosferycznych, to warto spojrzeć na paliwa o podwyższonych parametrach. Ponad 40% kierowców uważa, że paliwo premium to przede wszystkim zwiększone osiągi, moc i wydajność silnika. W okresie zimowym optymalnym rozwiązaniem w tej kategorii paliw jest diesel arktyczny, który dodatkowo ułatwia zimny start silnika i jego rozruch nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach – tłumaczy Rafał Droździak, Dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w Circle K Polska.

Jakie paliwo zimowe możemy tankować i które są najlepsze?


O ile kierowcy tankujący w okresie zimowym benzynę nie powinni sygnalizować większych problemów, o tyle już właściciele diesli powinni zatroszczyć się o odpowiedni rodzaj paliwa. Okazuje się bowiem, że w minionym sezonie zimowym przeszło połowa kierowców aut napędzanych ON mówiła o kłopotach z odpaleniem pojazdu. Jedynie 13% z nich upatrywało ich źródła w niskiej jakości paliwa.

Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że gdy słupek temperatura spada kilka stopni poniżej zera, w oleju napędowym pojawiają się kryształy parafiny, które mogą blokować przepływ paliwa przez filtr, zakłócając pracę silnika. Wytrącanie się parafiny może prowadzić do zablokowania filtra, a w konsekwencji do problemów z uruchomieniem silnika.

fot. Vitaliy Hrabar - Fotolia.com

Czy Polacy tankują paliwo zimowe?

Znacząca większość polskich kierowców wybiera standardowe paliwo podczas zimy.


Standardowe paliwa zimowe, których dostępność na stacjach w okresie zimowym regulowana jest przez ustawodawcę, nie posiadają zdefiniowanej wartości parametru Temperatury Mętnienia. Oznacza to, że paliwo takie nie zagwarantuje, że przy minusowej temperaturze nie zaczną się wykształcać kryształy parafiny, powodujące problemy z pracą silnika.
Dlatego podczas okresu zimowego warto tankować olej o wyższych, niż standardowe paliwa zimowe, parametrach. Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem na rynku jest tzw. diesel arktyczny. Paliwo to posiada gwarantowaną Temperaturę Mętnienia maks. -22 ºC. Diesel arktyczny charakteryzuje się ponadto Temperaturą Zablokowania Zimnego Filtra wynoszącą maks. -32 ºC, co daje gwarancję, że samochód odpali nawet przy tak niskiej temperaturze.

Jak dbać o silnik zimą?


- Odpowiednie paliwo nie wystarczy, aby samochód pracował w zimie bez zarzutu. Ważne jest także, w jaki sposób tankowane jest auto. Należy pamiętać, żeby tankować zawsze do pełna i utrzymywać wysoki stan paliwa w zbiorniku. Dzięki temu, przy obniżaniu temperatury nie skrapla się woda, która spływając po ściankach zbiornika gromadzi się na jego dnie – wyjaśnia Rafał Droździak z sieci stacji Circle K, która jako jedyna w Polsce posiada w swojej ofercie diesel arktyczny.

Chcąc zachować najwyższe parametry paliwa arktycznego nie powinno się go mieszać z innymi paliwami, ponieważ tylko w czystej postaci gwarantuje odpowiednią skuteczność.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • paulmyk / 2018-01-28 17:15:34

    Ja tankuję zimowe ale wydaje mi się, że na przestrzeni paru ostatnich lat i tak się ta jakość paliwa znacząco pogorszyła, byliśmy na nartach na Słowacji i gdyby nie to, że odmrażacz do paliwa z chemiczna-hurtownia sobie kupiłem wcześniej i w schowku miałem to duży problem byłby z samochodem, a przecież jakiś czas temu u nas zimy nie były wcale łaskawsze i żadnych dodatków się nie potrzebowało odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: