eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC. 2017 rok łaskawy dla kierowców

Ceny OC. 2017 rok łaskawy dla kierowców

2018-02-02 13:46

Ceny OC. 2017 rok łaskawy dla kierowców

Jakie ceny OC w 2017 roku? © Kurhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Przed nami kolejne porównanie stawek za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Z najświeższej analizy CUK Ubezpieczenia wynika, że po przyprawiających o zawrót głowy skokach cenowych z 2016 roku ostatnie miesiące przyniosły kierowcom trochę ukojenia. Pod koniec grudnia 2017 roku średnie OC kosztowało 684 zł, a więc o 3% mniej aniżeli rok wcześniej (706 zł). Obniżki odnotowano w większości regionów. Niewielkie wzrosty dotyczyły 4 województw.
Jeżeli przyjrzeć się mapie naszego kraju, to największe obniżki widoczne są w przypadku województwa lubuskiego, gdzie ceny OC spadły na przestrzeni roku o 7,9%. Sporo taniej było również na Podlasiu (spadek o 6,6%) oraz na Dolnym Śląsku (spadek o 5,8 proc). Niestety. Niższymi cenami nie mogli cieszyć się wszyscy kierowcy. Podwyżki zanotowano w województwie opolskim (3,7%), świętokrzyskim (1,2%), śląskim (0,4%) i zachodniopomorskim (0,3%).
- „Stopniowy powrót do równowagi cenowej to wynik powolnego osiągania przez ubezpieczycieli odpowiedniego poziomu kosztów. We wrześniu 2015 roku Komisja Nadzoru Finansowego w związku ze znacznym pogorszeniem rentowności sektora ubezpieczeń komunikacyjnych zwróciła uwagę na konieczność prawidłowego ustalania składki ubezpieczeniowej, w taki sposób, aby zapewnić jej adekwatność w stosunku do zobowiązań ubezpieczycieli. Dotychczas sumy odszkodowań z tytułu ubezpieczenia OC znacznie przewyższały kwoty uzyskiwane ze składek. W tej chwili dzięki podwyżkom cen jest szansa na to, że uda się zgromadzić pożądane kwoty w rezerwach, a w efekcie całkowicie zastopować wzrosty. Nie można jeszcze mówić o całkowitym ustabilizowaniu się sytuacji na rynku, jednak możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że 2017 rok przyniósł kierowcom ulgę i ustabilizował rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeśli w 2018 r. nie będziemy mieć do czynienia z drastycznymi zmianami legislacyjnymi, tendencja ta powinna się utrzymać” – tłumaczy Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia

Polska podzielona ceną składek


Wprawdzie w ogólnopolskim ujęciu widoczne są coraz większe spadki cen OC, to jednak pomiędzy poszczególnymi regionami ciągle widoczne są spore dysproporcje. Podobnie jak na początku roku, na czele rankingu najwyższych cen OC znalazło się województwo dolnośląskie. Kierowcy muszą tam zapłacić za polisę średnio 863 zł. Mimo, że jest to najdroższe województwo, należy również do tych, gdzie ceny spadły najbardziej – w sierpniu 2017 r. średnio za OC kierowcy płacili tam aż 970 zł.
– „Podobne wahania zanotowaliśmy w województwie podlaskim, gdzie również w sierpniu 2017 r. OC kosztowało 800 zł, a w grudniu spadło do poziomu 632 zł” – mówi Maciej Kuczwalski.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny OC w grudniu 2017

Średnia cena OC w grudniu 2017 r. wyniosła 684 zł.


Na przeciwnym, najtańszym biegunie cen OC znajduje się województwo podkarpackie. Polisę OC mogliśmy tam zakupić średnio za 509 zł. Było to też jedno z najbardziej stabilnych cenowo województw – w ciągu całego roku cena nie przekroczyła tam 550 zł. Tanie OC możemy nabyć też w województwie świętokrzyskim (550 zł) oraz lubelskim (565 zł). W innych miejscach będziemy musieli zapłacić już powyżej 600 zł za polisę.

fot. mat. prasowe

Zmiana cen OC

Grudniowa cena OC okazała się o 3% niższa od ceny sprzed roku.


Stabilizacja w perspektywie


- „Rok 2017 był rokiem adaptacji do szykowanych na 2018 nowych rozwiązań prawnych. Aktualnie wszyscy ubezpieczyciele są w końcowej fazie wprowadzania dużych zmian organizacyjnych i informatycznych związanych z dostosowaniem do wymagań europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO) oraz ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Wdrożenie nowych przepisów może w istotny sposób wpłynąć na polski rynek. Zmiany, jakie regulacje wymuszą na ubezpieczycielach, będą czasochłonne oraz będą wiązały się z niemałymi kosztami. Z drugiej strony branża powoli umacnia się finansowo. To daje nadzieję na to, że wyzwania szykowane przez ustawodawcę nie przyczynią się do dalszych strat, a co za tym idzie do podnoszenia cen polis” – prognozuje Macie Kuczwalski.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: