eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Jakie zniżki OC dla doświadczonego kierowcy?

Jakie zniżki OC dla doświadczonego kierowcy?

2018-03-12 12:11

Jakie zniżki OC dla doświadczonego kierowcy?

Jaka jest nagroda za jazdę bez szkód? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostateczna cena, jaką przychodzi nam zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, jest wypadkową wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest bezszkodowość. Osoba, która przez ostatnie lata nie wyrządziła na drodze żadnych szkód, może liczyć na spore zniżki OC. Ile oszczędzi doświadczony kierowca? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała porównywarka Ubea.pl.

Szkoda z ostatniego roku mocno winduje składkę za OC …


Na potrzeby symulacji cen składki OC Ubea.pl przyjęła następujące założenia: klientem jest 47-letni pracownik służb mundurowych, który uprawnienia do prowadzenia pojazdu posiada od 10 lipca 1990 r. Jest żonaty, ma dwoje dzieci (22 lata, 17 lat) i zamieszkuje na terenie Warszawy (kod pocztowy: 03 - 287). Kalkulacja dotyczy samochodu marki Skoda Fabia hatchback 1.4 16V Active (5d) z 2006 r.

Składki za polisę OC dla przykładowego kierowcy, obliczono dla następujących wariantów:
  • Wariant 1: jedna szkoda spowodowana przez kierowcę w zeszłym roku
  • Wariant 2: jedna szkoda spowodowana przez kierowcę dwa lata temu
  • Wariant 3: jedna szkoda spowodowana przez kierowcę cztery lata temu
  • Wariant 4: jedna szkoda spowodowana przez kierowcę sześć lat temu
  • Wariant 5: brak szkód spowodowanych przez kierowcę w minionych siedmiu latach

Informacje z poniższej tabeli wskazują, że średnia składka OC oferowana przez pięciu ubezpieczycieli, znacząco wzrasta po uwzględnieniu szkody spowodowanej w minionym roku (średni wynik: 1807 zł) oraz dwa lata temu (1278 zł). Analogiczna średnia składka OC dla kierowcy ze szkodą spowodowaną cztery lata wcześniej to 1155 zł. Brak szkód przez siedem lat, skutkuje przeciętnym kosztem OC na poziomie 1031 zł.
„Różnica rocznego kosztu ubezpieczenia w przypadku dwóch skrajnych wariantów (43% względem wariantu numer 1) pokazuje, że nagroda za bezszkodową jazdę może być mniejsza niż przypuszcza wiele osób” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ubezpieczyciele oceniają klientów w bardzo różny sposób


Analizowane powyżej średnie koszty polis OC oczywiście są wypadkową polityki stosowanej przez ubezpieczycieli. Po przeanalizowaniu składek proponowanych w poszczególnych wariantach można zauważyć, że zakłady ubezpieczeń stosują różną strategię. Przykładowo Link4 oferuje niskie składki kierowcy z bardzo dobrą lub dobrą historią ubezpieczeniową i dwukrotnie podwyższa koszty ubezpieczenia klienta, który miał wypadek w ostatnim roku. Jeszcze większą zwyżkę dla takiego „szkodowego” właściciela auta stosuje MTU (patrz powyższe zestawienie). Strategia Benefii jest zupełnie inna. Ten ubezpieczyciel oferuje niski koszt ochrony osobie z bardzo dobrą historią ubezpieczeniową (zero szkód w ostatnich siedmiu latach) i nie stosuje bardzo znaczącego zróżnicowania składek w innych wariantach.
„Koszt przykładowego OC w Benefii dla klienta ze szkodą w minionym roku wynosi 1146 zł. Warszawski kierowca, który ostatni wypadek spowodował sześć lat temu, za obowiązkowe OC zapłaci kwotę mniejszą tylko o 58 zł rocznie” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. mat. prasowe

Wpływ szkodowości na wysokość składki ubezpieczenia OC dla doświadczonego kierowcy

Średnia składka OC oferowana przez pięciu ubezpieczycieli, znacząco wzrasta po uwzględnieniu szkody spowodowanej w minionym roku.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.