eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wiosenny przegląd samochodu: co kontrolować w aucie po zimie?

Wiosenny przegląd samochodu: co kontrolować w aucie po zimie?

2018-04-02 00:30

Wiosenny przegląd samochodu: co kontrolować w aucie po zimie?

Co warto skontrolować w aucie po zimie? © Minerva Studio - Fotolia.com

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią pora na wyjazdy w plener. I wprawdzie temperatury nas jeszcze nie rozpieszczają, to warto już myśleć o przygotowaniu czterech kółek na sezon wiosenno-letni. Auto po zimie wymaga dopieszczenia. Sprzątanie, wymiana opon oraz uzupełnienie płynów to absolutne minimum. Ekspert Shell Helix radzi, na co zwrócić uwagę i kiedy lepiej odwiedzić fachowca.

Czas na porządki!


Wiosenny przegląd samochodu warto zacząć od tak prostej czynności jak zwykłe czyszczenie, w tym mycie szyb, karoserii, podwozia i wnęki nadkoli. Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie zadrapania lakieru i zabezpieczyć je tak, aby wkrótce nie stały się ogniskami korozji. Kolejny krok to porządki w bagażniku oraz sprawdzenie, co w nim mamy.

Niepotrzebne rzeczy mogą trafić do kosza, ale przy okazji warto sprawdzić, czy w bagażniku jest apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, linka holownicza oraz gaśnica. Auto po zimie warto również sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń, które mogły dotknąć gumowe elementy - mogły one ulec rozszczelnieniu, np. wskutek otwierania przymarzniętych drzwi ,,na siłę”. Jeśli ciągłość uszczelek jest przerwana, trzeba je wymienić. Koniec zimy to również doskonały moment na odgrzybienie i wyczyszczenie klimatyzacji, sprawdzenie szczelności i wymianę czynnika chłodzącego oraz montaż nowego filtra kabinowego. Wpływa to nie tylko na wydajność całego układu, ale także na nasze zdrowie. Korzystanie z zanieczyszczonej klimatyzacji może w skrajnych przypadkach sprawić, że nabawimy się alergii. Natomiast niski poziom chłodziwa powoduje spadek wydajności chłodzenia, a zupełny brak może doprowadzić do zatarcia się sprężarki, której naprawa jest bardzo kosztowna. Warto także zamontować nowe wycieraczki, bo szczególnie wczesną wiosną nadal korzysta się z nich bardzo często. Dla własnego bezpieczeństwa i jakości jazdy nie warto na nich oszczędzać.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Co warto skontrolować w aucie po zimie?

Podczas sezonowej kontroli pamiętajmy, aby sprawdzić układ kierowniczy i wydechowy, zawieszenie, a także stan przewodów, klocków oraz tarcz hamulcowych.


Zmiana opon


Częścią sezonowej kontroli powinna być zmiana opon na letnie. Przed wymianą ogumienia trzeba zweryfikować jego stan – minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika w oponach letnich to 1,6 mm, ale ze względu na bezpieczeństwo eksperci zalecają wymianę ogumienia na nowe, gdy bieżnik ma głębokość 3 mm. Należy również zbadać czy na powierzchni
gumy nie ma żadnych uszkodzeń eksploracyjnych, takich jak przecięcia, pęknięcia czy wybrzuszenia. Poza tym warto sprawdzić czy mamy sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy, a także zweryfikować stan felg - mogły zaszkodzić im zimowe nierówności na drogach lub po prostu nieuwaga podczas prowadzenia czy parkowania.

Uzupełnienie płynów


Kolejnym etapem przeglądu auta powinna być kontrola jakości płynów eksploatacyjnych oraz ich uzupełnienie. Należy pamiętać o płynie do spryskiwaczy, płynie wspomagania układu kierowniczego, chłodniczym i hamulcowym, a także oleju silnikowym.
„Zima to bardzo wymagający okres zarówno dla silników, jak i olejów silnikowych, szczególnie półsyntetycznych i mineralnych. Wysoka zmienność temperatur w komorze silnika sprawia, że bazy mineralne szybko tracą swoje właściwości, co skutkuje spadkiem poziomu ochrony jednostki napędowej i stopniowym pogarszaniem się jego kondycji. W przypadku produktów syntetycznych zmiany te zachodzą zdecydowanie wolniej, a olej dłużej zachowuje swoje właściwości. Olej silnikowy jest jednym z kluczowych czynników decydujących o stanie technicznym auta, dlatego warto inwestować w produkty najwyższej jakości. Jeśli zimą jeździliśmy dużo, szczególnie po mieście, to powinniśmy pomyśleć o wiosennej wymianie środka smarnego. Długotrwała jazda na zużytym oleju może przyczynić się do wielu drogich awarii” – powiedział Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.


Doskonałym przykładem syntetycznych olejów silnikowych, które uzyskały rekomendacje i aprobaty wiodących na świecie producentów samochodów są produkty Shell Helix Ultra. Wykorzystana przy ich produkcji Technologia Shell PurePlus sprawia, że środki smarne Shell pozbawione są niemal wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w ropie naftowej. Oznacza to możliwość utrzymania jednostki napędowej w czystości i kondycji niemal identycznej z fabryczną. Mniej zanieczyszczeń to także lepsze warunki pracy silnika. To zaś pociąga za sobą zwiększenie trwałości podzespołów oraz silnika czy cichszą i płynniejszą jazdę.

Podczas sezonowej kontroli pamiętajmy również, aby sprawdzić układ kierowniczy i wydechowy, zawieszenie, a także stan przewodów, klocków oraz tarcz hamulcowych. Część wiosennego przeglądu możemy wykonać samodzielnie, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych prac warto skorzystać ze wsparcia ekspertów.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Wiosenny przegląd samochodu: co kontrolować w aucie po zimie?

    paulmyk / 2018-04-04 19:55:06

    No ale o lakier samochodowy też warto po zimie zadbać, teraz w końcu się pogoda do tego zrobiła i można coś podziałać więcej, w chemiczna-hurtownia ostatnio nowy wosk domawialiśmy taki solidniejszy, bo zimą to tylko szampon z woskiem, a teraz bardziej można przysiąść odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Cyriak161 / 2018-04-16 23:56:59

    Na opony to jeszcze nie wiem czy nie za wcześnie, brat wymienił przed świetami żeby kolejek później uniknąć i się zdziwił w 1 dzień świąt (ślisko było na lubelszczyźnie). Klocki i tarcze akurat na jesieni wymieniałem na delphi także na daną chwilę nie planuję zmian, teraz praktycznie tylko płyny do uzupełnienia i gotowy do wiosny. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: