eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Po 10 chudych latach ubezpieczyciele w końcu zarobili na OC

Po 10 chudych latach ubezpieczyciele w końcu zarobili na OC

2018-04-06 11:45

Po 10 chudych latach ubezpieczyciele w końcu zarobili na OC

0,5 mld zł zysku ubezpieczycieli z OC w 2017 © meepoohyaphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ostatnie podwyżki cen OC były zabiegiem, który miał przywrócić segmentowi obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych rentowność. Wszystko wskazuje na to, że operacja zakończyła się sukcesem. Dane płynące z zakładów ubezpieczeń potwierdzają, że udało im się w końcu osiągnąć roczny zysk ze sprzedaży polis OC.

Dodatni wynik ze sprzedaży OC sięgnął 0,5 mld zł …


Nazwać polski rynek OC specyficznym nie jest przesadą. Od 2007 do 2016 roku ten segment był dla ubezpieczycieli prawdziwym utrapieniem, ponieważ regularnie notował straty. Niekiedy (2007 r. i 2013 r.) nie były one duże, ale w większości przypadków przekraczały 0,5 mld zł. Rekordy w tym zakresie przyniosły lata 2015-2016, kiedy to wyniosły ponad 1 mld zł. Widać zatem wyraźnie, dlaczego osiągnięte w minionym roku wyniki są tak ważne i wręcz przełomowe.
„Dane KNF-u wskazują, że w minionym roku obowiązkowe OC wygenerowało 0,48 mld zł zysku dla zakładów ubezpieczeń. To wynik prawie dwa i pół raza lepszy niż zysk odnotowany w 2006 r. Półmiliardowy zysk na sprzedaży obowiązkowego OC, oznacza względną równowagę rynkową i definitywny koniec wyniszczającej wojny cenowej wśród ubezpieczycieli” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W 2017 r. składki rosły szybciej niż odszkodowania


Generowany przez sprzedaż obowiązkowych polis OC skumulowany zysk techniczny to wynik, na który wpływa bardzo wiele zmiennych.
„Po zagłębieniu się w szczegółowe dane Komisji Nadzoru Finansowego, można bez żadnych wątpliwości odpowiedzieć na pytanie o przyczyny ubiegłorocznych zysków ubezpieczycieli” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze czynniki wpływające na wynik finansowy zakładów ubezpieczeń w 2016 r. i 2017 r. Mowa o wyniku technicznym dotyczącym wyłącznie sprzedaży OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dzięki takiemu zestawieniu rocznych informacji, dość łatwo można dostrzec, że przyrost składki OC zebranej przez zakłady ubezpieczeń (+2,82 mld zł w 2017 r.), był znacznie większy od wzrostu wypłaconych odszkodowań i zadośćuczynień (+1,03 mld zł). Właśnie ta różnica skorygowana o wpływ mniej znaczących czynników (np. kosztów ubezpieczycieli), skutkowała poprawą rocznego wyniku finansowego ze sprzedaży OC o 1,57 mld zł (wzrost z -1,09 mld zł do 0,48 mld zł).

fot. mat. prasowe

Główne czynniki wpływające na wynik ze sprzedaży ubezpieczeń OC dla kierowców w 2016 i 2017 r.

Przyrost składki OC zebranej przez zakłady ubezpieczeń (+2,82 mld zł w 2017 r.), był znacznie większy od wzrostu wypłaconych odszkodowań i zadośćuczynień (+1,03 mld zł).

„Nie można oczywiście zapominać, że ciężar związany ze zrównoważeniem rynku obowiązkowych polis komunikacyjnych, ponieśli wyłącznie polscy kierowcy. Wielu z nich dopiero w 2017 r. (przy okazji zakupu polisy na kolejne 12 miesięcy), odczuło skutki dużych podwyżek wcześniej wprowadzonych przez ubezpieczycieli” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: