eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Jak bardzo podrożało autocasco?

Jak bardzo podrożało autocasco?

2018-04-09 13:49

Jak bardzo podrożało autocasco?

Autocasco mocno podrożało w 2017 r. © Hanna - Fotolia.com

O tym, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu znacznie podrożało, wiedzą już chyba wszyscy. Okazuje się jednak, że po kieszeni dało polskim kierowcom nie tylko OC, ale i autocasco. Z analizy zrealizowanej przez Ubea.pl wynika, że w 2017 roku przeciętna składka AC sięgała 1187 złotych, a więc była o 130 złotych wyższa niż rok wcześniej.

Ubezpieczyciele sporo zarobili na autocasco


Jeżeli chodzi o sprzedaż autocasco, to miniony rok ubezpieczyciele będą wspominać bez wątpienia miło, zysk techniczny ze sprzedaży AC okazał się bowiem aż 15 razy wyższy od osiągniętego przed rokiem (2016 r. - 0,03 mld zł, 2017 r. - 0,44 mld zł). Rekordowy był również przypis składki brutto, który podskoczył z 6,58 mld zł w 2016 r. do 7,65 mld zł w 2017 r.
„Znacznie wyższe składki zebrane od kierowców, bez problemu skompensowały wartość odszkodowań większą o 0,31 mld zł” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Średnia składka AC wzrosła aż o 12% rocznie


Działające na rodzimym rynku ubezpieczeniowym firmy cieszą się również wzrostem popularności autocasco. W minionym roku udało im się sprzedać 6,45 mln takich polis. Dla porównania, 2016 rok zakończył się wynikiem na poziomie 6,22 mln. O rosnącej popularności autocasco niewątpliwie zadecydowały bardzo dobre wyniki sprzedaży nowych samochodów.

fot. Hanna - Fotolia.com

Autocasco mocno podrożało w 2017 r.

Średnia składka AC wzrosła aż o 12% rocznie.


„Warto wspomnieć, że od stycznia do grudnia 2017 r. w Polsce zarejestrowano 542 589 nowych aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony (dane SAMAR oraz CEPiK). Taki wynik oznacza wzrost o 14% względem 2016 roku” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Kierowcy kupujący dobrowolne polisy autocasco, niestety mają mniej powodów do zadowolenia niż ubezpieczyciele i sprzedawcy nowych samochodów. Przyczyną jest wzrost składek ubezpieczenia AC. Na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego można obliczyć, że w 2016 r. przeciętna sprzedana polisa autocasco miała przypisaną składkę brutto na poziomie 1057 zł. Analogiczny wynik dla 2017 r. wynosi 1187 zł. Oznacza to roczny wzrost o 12,3%.

Wzrost średniej składki w polisach autocasco bardzo dobrze tłumaczy poprawę wyników finansowych ubezpieczycieli ze sprzedaży tych ubezpieczeń. Pewnym pocieszeniem dla kierowców jest to, że satysfakcjonujący zysk zakładów ubezpieczeń z AC, raczej nie będzie skłaniał tych firm do gwałtownych podwyżek.
„Dalsze wzrosty składki autocasco będą uzależnione przede wszystkim od wartości odszkodowań wypłacanych w 2018 roku” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: