eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC. Stabilnie, ale z szansą na podwyżki

Ceny OC. Stabilnie, ale z szansą na podwyżki

2018-04-12 13:17

Ceny OC. Stabilnie, ale z szansą na podwyżki

Ceny OC stabilne, ale będą podwyżki © photobuay - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie w ostatnim czasie ceny OC dały zmotoryzowanym raczej popalić, to jednak nie każdy miesiąc przynosił podwyżki stawek. Dość łaskawy pod tym względem okazał się I kwartał br. Z analizy przeprowadzonej przez Mfind wynika, że stawki na razie się ustabilizowały. Przeciętna składka za obowiązkowe ubezpieczenie to niewiele ponad 1000 zł, a na horyzoncie nie widać na razie szans na kolejne, pokaźne wzrosty.
Firmy ubezpieczeniowe najwyraźniej postanowiły dać zmotoryzowanym chwilę wytchnienia. Za taki obrót spraw odpowiedzialne jest bez wątpienia to, że ubezpieczyciele w końcu zarobili na OC. Czy ten spokój zagości na dłużej, czy też powinniśmy przygotowywać się na kolejne wzrosty cen?

Najtaniej w Katowicach, Kielcach, Olsztynie


Kierowcy, którzy w pierwszym kwartale tego roku musieli wykupić kolejne OC, płacili praktycznie tyle samo ile przed rokiem. Dotyczy to jednak tylko tych, których historia ubezpieczeniowa nie uległa pogorszeniu.

Przeciętna cena OC sięgnęła 1045 zł. Dla porównania, na początku tego roku było to 1028 zł, a przed 12 miesiącami - 1000 zł.

Nie oznacza to jednak, że w każdym mieście zapłacimy tyle samo. Aktualnie na najtańsze OC mogą liczyć kierowcy z Katowic, Kielc, Olsztyna. Tu średnia cena wynosi poniżej 1000 zł.

Do miast, w których zapłacimy najwyższą składkę za ubezpieczenie OC należy zaliczyć Wrocław, Warszawę, Gdańsk. Tu średnia cena OC przekracza 1200 zł.

Cena minimalna, nadal poniżej 500 zł


Średnia powyżej 1000 zł nie oznacza jednak, że nie da się kupić ubezpieczenia OC sporo taniej. Wartość tę podwyższają stawki kierowców szkodowych i młodych, którzy niejednokrotnie za samo OC muszą zapłacić powyżej 2000 zł, ale jest także spora grupa użytkowników czterech kółek, którzy kupują ubezpieczenie poniżej 500, a nawet 400 zł.

Minimalna kwota uzyskana przy wyliczeniu OC przez klienta naszej porównywarki wyniosła 310 zł.

Oznacza to, że ciągle realne jest, że część kierowców nie odczuła w znaczny sposób podwyżek z lat 2015-2016, a ich stawka zmieniła się o zaledwie kilkadziesiąt złotych w skali roku-dwóch.

fot. mat. prasowe

Ceny OC po I kwartale 2018

Opłata za najtańszą polisę wyniosła 310 złotych.


Podwyżki cen OC w 2018? Prawdopodobnie będą...


Niestety, korzystna dla kierowców sytuacja w branży ubezpieczeń komunikacyjnych może skończyć się razem z I kwartałem 2018 r. Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień prawdopodobnie wpłynie na koszty wypłaty odszkodowań, a te uczynią zasadnym podwyżki cen OC.
Powodów do paniki nie ma - mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Mfind - ale podwyżki o około 1-2% miesięcznie są realne. Dotychczas zawierane polisy nie brały pod uwagę ryzyka, którym jest wypłata odszkodowań bliskim ofiar wypadków komunikacyjnych. Oznacza to, że w przypadku dużej ilości spraw, które po decyzji Sądu Najwyższego mogą wpłynąć do polskich sądów, ubezpieczyciele mogą bacznie przyglądać się sytuacji i prewencyjnie podnosić koszty ubezpieczenia OC. Efektem może być średnia cena polisy wyższa o około 100-150 zł na koniec ostatniego kwartału 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: