eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Sprzedaż nowych samochodów III 2018

Sprzedaż nowych samochodów III 2018

2018-04-20 13:44

Sprzedaż nowych samochodów III 2018

Rekord sprzedaży nowych aut osobowych © IKvyatkovskaya - Fotolia.com

Dane udostępnione przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA pokazują, że marzec okazał się dla polskich salonów samochodowych kolejnym okresem wzmożonej pracy - po raz pierwszy w tym stuleciu wyjechało z nich ponad 50 tysięcy aut. Widać również wzrost sprzedaży ekoaut oraz malejącą liczbę chętnych na diesle. Optymizm przygasa nieco, jeżeli spojrzeć na wyniki Norwegii, gdzie w ciągu jednego miesiąca zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż w Polsce na przestrzeni całej dekady.

Rekordowy marzec w Polsce


W trzecim miesiącu br. Centralna Ewidencja Pojazdów powiększyła się o kolejne 51 669 sztuk nowych osobówek, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost o 4,5%. Jednocześnie jest to najwyższy rezultat, jaki udało się osiągnąć od początku XXI wieku. Siłą napędową sprzedaży pozostają firmy, które odpowiadają za ponad 2/3 (69,7%) wszystkich zakupów. Klienci indywidualni to 30,3% nabywców. Liderami wśród najchętniej kupowanych marek pozostają Skoda, Toyota i Volkswagen.

Wyniki uzyskane na przestrzeni całego I kwartału (139 885 nowych samochodów osobowych) okazały się z kolei wyższe o 11,1% rdr.

Auta elektryczne i hybrydy ze wzrostami, diesle ze spadkiem


Z danych PZPM wynika, że w marcu z salonów w Polsce wyjechało 1800 hybryd (+10,9%% r/r) oraz 131 aut z napędem elektrycznym (+47,2% r/r). W porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszył się udział diesli (z 28,9% do 24,1%), a zwiększył silników benzynowych (z 65,8% do 70,8%).

fot. IKvyatkovskaya - Fotolia.com

Rekord sprzedaży nowych aut osobowych

W marcu z salonów wyjechało ponad 50 tys. nowych samochodów osobowych.


Od początku roku, w Polsce zostało zarejestrowanych 5300 hybryd (+11,5% r/r) oraz 340 samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in (+113,8% r/r). Samochody z silnikami benzynowymi mają 71,2% udziału w rynku, a diesle 23,2% (I-III 2017: odpowiednio 66,9% i 27,2%).
– Rekord za rekordem – tak możemy podsumowywać kolejne miesiące sprzedaży nowych samochodów osobowych w Polsce. Po najlepszym lutym w ciągu ostatnich lat, w marcu odnotowujemy najlepszy miesięczny wynik po 2000 roku. To cieszy i wiele wskazuje na to, że w dalszej części roku również będziemy mieć do czynienia z wysokim popytem na nowe samochody osobowe. Jednak w związku z tym, że wszystkim stronom rynku – rządowi, producentom i obywatelom – zależy na podążaniu za ekotrendami motoryzacyjnymi, warto obserwować, jak radzimy sobie z nimi w praktyce. A tutaj, choć mamy nawet trzycyfrowe wzrosty sprzedaży, to wolumenowo nie wygląda to dobrze. W I kwartale Polacy kupili niecałe 2 tys. aut elektrycznych i hybryd plug-in. Dla porównania, w Norwegii, tylko w marcu br. sprzedano ponad 8 tys. nowych, zelektryfikowanych aut. Co więcej, co drugi zakupiony z norweskiego salonu samochód, był autem elektrycznym oraz hybrydowym z możliwością zewnętrznego ładowania – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

W 2018 roku 500+


Z szacunków Exact Systems wynika, że roczna sprzedaż nowych samochodów osobowych przekroczy w 2018 roku 500 tys. sztuk. Dynamika rzędu 10-15% r/r powinna dać wynik na poziomie 530-550 tys. sprzedanych aut.

W UE miesiąc ze spadkiem


Dobra passa została po raz pierwszy w tym roku przerwana w Europie. Z danych ACEA wynika, że w marcu br. Europejczycy kupili niemal 1,8 mln nowych osobówek (-5,3% r/r). Było to pierwszy spadek sprzedaży nowych osobówek w Unii Europejskiej w tym roku. W trzecim miesiącu na zielono możemy zaznaczyć takie rynki europejskie Francja (+2,2 r/r) czy Hiszpania (+2,1% r/r). Pozostałe największe rynki odnotowały spadki: Niemcy (-3,4 r/r), Włochy (-5,8%) oraz Wielka Brytania (-15,7 r/r). Pozycją nr 1 w całej Unii Europejskiej ze wzrostem na poziomie 2,2% r/r może pochwalić się marka Volkswagen.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Nissan LEAF 2018

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: