eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy na motorze

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy na motorze

2018-04-28 00:12

Zadbaj o bezpieczeństwo jazdy na motorze

Motocyklista © lassedesignen - Fotolia.com

Motocykliści na stałe wpisali się już w krajobraz polskich dróg. Każdego roku baza CEPiK poszerza się o kolejne jednoślady. Tegoroczny sezon motocyklowy już ruszył. Doświadczenie pokazuje, że niebezpieczne na drodze są już pierwsze ciepłe dni po zimowym przestoju w jeździe. Potwierdzeniem tego jest ubiegły rok, którego pierwsze miesiące (do połowy kwietnia) zaowocowały 700 wypadkami z udziałem motoru. Jak się przed nimi zabezpieczyć? O jakim ubezpieczeniu pomyśleć? Wskazówek udzielają eksperci ZFPF.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie AC. Jak ubezpieczyć pojazdy o „niezwykłym” przeznaczeniu?

Jazda na motorze znajduje coraz większe grono swoich amatorów. Ubiegłoroczne statystyki PZPM dowodzą, że na przestrzeni minionych 12 miesięcy zarejestrowano w naszym kraju 44 669 nowych jednośladów. I wprawdzie dzięki takim akcjom jak m.in. „Równi na drodze” świadomość odnośnie bezpieczeństwa na drogach ciągle rośnie, to wypadki wciąż niestety nie należą do rzadkości. Co więcej, motocykliści nie są chronieni w równym stopniu co kierowcy samochodów. Często ich jedynym zabezpieczeniem jest kask. I to właśnie dlatego wsiadając na motor, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem.

Podstawowa wyprawka motocyklisty


Kask to ten element ekwipunku, którego używania wymaga od motocyklisty ustawodawca. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, zarówno otwartych, jak i zamkniętych, które chronią nie tylko głowę, ale także szczękę. Przy wyborze odpowiedniego kasku, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy spełnia wymagane normy bezpieczeństwa, a także, jakie dodatkowe atesty posiada. Choć przepisy nie wymagają od motocyklistów specjalnego ubioru, to warto wyposażyć się przynajmniej w specjalne spodnie i kurtkę, a najlepiej kombinezon, który ochroni ręce, nogi, tułów i plecy. Niezbędne minimum dla bezpiecznej jazdy, to także buty motocyklowe oraz rękawiczki. Rzeczy te pomogą uchronić się nawet przed stosunkowo niegroźnymi urazami i upadkami, które zdarzają się często po długiej przerwie od jazdy, kiedy jeszcze nie jesteśmy w pełnej „motocyklowej formie”, np. podczas manewrów czy dojazdów do świateł. Warto także zainwestować w akcesoria takie, jak tzw. crash pady, które ochronią również nasz pojazd przed niebezpiecznym spotkaniem z np. asfaltową drogą.

fot. lassedesignen - Fotolia.com

Motocyklista

Przy wyborze odpowiedniego kasku, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy spełnia wymagane normy bezpieczeństwa.


Czy możemy zadbać o ochronę jeszcze bardziej?


Kupno osprzętu, chroniącego nas w razie upadku, to tylko podstawowa forma zadbania o nasze bezpieczeństwo na jednośladzie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem szeroki wachlarz ofert zabezpieczających nasze zdrowie. Nie musimy jednak inwestować w duży pakiet wielu polis. Najważniejsze ubezpieczenie, o którym powinniśmy pomyśleć to NNW. Taka polisa umożliwia wypłatę odszkodowania, gdy na skutek wypadku lub upadku, doznamy uszkodzeń ciała.
– Jeśli odpowiednio dobierzemy zakres ochrony w polisie oraz sumę ubezpieczenia, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, a także pokrycie kosztów rehabilitacji. Na takim ubezpieczeniu zdecydowanie nie warto oszczędzać. Jeśli wybierzemy polisę z niską sumą ubezpieczenia na poziomie 10 tys. zł, a uszczerbek na zdrowiu wyniesie kilka procent, wypłacone odszkodowanie będzie znikome. Wyjazd motocyklem poza Polskę powinniśmy zabezpieczyć polisą podróżną z wysoką sumą ubezpieczenia NNW i Assistance. Taka polisa musi dodatkowo obejmować koszty leczenia za granicą. Jeśli więc wybieramy polisę dla motocyklisty, nie kierujmy się niską składką, ale przede wszystkim szerokim zakresem ochrony i wysokością sumy ubezpieczenia – radzi Ewa Adaszyńska, ekspert ZFPF, Open Finance.

Przed podjęciem decyzji najlepiej, więc przeanalizować kilka ofert i wybrać taką, której warunki najlepiej odpowiadają naszym wymaganiom.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: