eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Pracochłonna flota firmowa

Pracochłonna flota firmowa

2018-07-11 08:33

Pracochłonna flota firmowa

Flota samochodowa © Yuri Bizgaimer - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nadzór nad stanem zużycia samochodów, koordynacja przeglądów serwisowych oraz rozliczanie faktur. To zdaniem firm z sektora MŚP trzy najbardziej pracochłonne czynności, z którymi wiąże się obsługa służbowej floty. Zrealizowane przez Carefleet S.A. badanie wskazuje również na pracochłonność działań administracyjnych oraz koordynację napraw szkód komunikacyjnych. Nic dziwnego, że firmy coraz częściej decydują się na outsourcing usług związanych z zarządzaniem flotą.

Przeczytaj także: Eksploatacja samochodu służbowego. Jak ogranicza się jej koszty?

Miniony rok, podobnie zresztą jak jego poprzednik, okazał się dla rynku motoryzacyjnego niezwykle udany. Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że zeszłoroczna sprzedaż nowych osobówek osiągnęła jeszcze niewidziany w tym stuleciu poziom 486 tys. aut, co było wynikiem o 17 proc. lepszym od osiągniętego rok wcześniej.

Więcej samochodów, więcej obowiązków


Nie jest dużym zaskoczeniem, że za tak wysoką sprzedażą kryły się w głównej mierze firmy, które nabyły około 70 proc. spośród wszystkich nowych samochodów osobowych sprzedanych w zeszłym roku. Na rosnącą dynamikę rodzimego rynku motoryzacyjnego coraz większy wpływ wywierają firmy z sektora MŚP. Rosnąca liczba samochodów w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach oznacza jednak coraz większą liczbę obowiązków związanych z ich utrzymaniem.

Aby flota firmowa była efektywna, konieczne jest dobre zarządzanie. To ostatnie musi z kolei uwzględniać cały zespół różnorodnych czynników
- Im większa liczba samochodów w firmie, tym większe są nakłady czasu i pracy, które trzeba przeznaczyć na ich utrzymanie. Do kwestii stricte technicznych, takich jak przeglądy serwisowe, naprawy mechaniczne czy sezonowa wymiana opon dochodzą jeszcze obowiązki administracyjne – twierdzi Ilona Ochęduszko dyrektor Departamentu Account Management w Carefleet S.A. – O ile korporacje i duże przedsiębiorstwa posiadają całe działy lub pracowników dedykowanych obsłudze firmowej floty, o tyle w przypadku mniejszych firm obowiązki te spadają na pracowników odpowiedzialnych za inne obszary funkcjonowania firmy, w tym często również na samych właścicieli – dodaje.

fot. mat. prasowe

Które działania związane z obsługą floty wymagają największych nakładów pracy

Najbardziej pracochłonny okazuje się nadzór nad stanem zużycia samochodów.


Nie tylko nadzór nad stanem samochodów służbowych


Oprócz konieczności utrzymania aut służbowych w dobrej kondycji, stosunkowo dużych nakładów pracy wymaga od firm z sektora MŚP również koordynacja przeglądów serwisowych oraz rozliczanie faktur związanych z eksploatacją samochodów. Na te kwestie wskazało odpowiednio 13,4 i 13,2 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu.

Ankietowani zwracali również uwagę m.in. na pracochłonność działań administracyjnych związanych z obsługą floty, takich jak rejestracje i ubezpieczenia (11,1 proc.) czy koordynacja napraw szkód komunikacyjnych (6,2 proc.). Jak twierdzi Ilona Ochęduszko, duże nakłady pracy i czasu, jakie należy poświęcić na obsługę samochodów służbowych, sprawiają, że coraz częściej przedsiębiorcy z sektora MŚP zlecają te zadania wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.
- Właściciele małych i średnich firm traktują samochody służbowe w kategorii narzędzi pracy. Powinny być ekonomiczne, funkcjonalne i generować jak najmniej dodatkowej pracy. Dlatego też z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się outsourcing usług związanych z zarządzaniem flotą – mówi Ilona Ochęduszko. - Wśród nich możemy m.in. wymienić obsługę techniczną pojazdów, sezonową wymianę i przechowywanie opon, likwidację szkód komunikacyjnych, karty paliwowe czy wsparcie w kwestiach związanych z administracją firmowej floty – dodaje.

fot. mat. prasowe

Nakłady pracy wg wielkości firmy

Zróżnicowanie jeśli chodzi o ocenę pracochłonności zadań związanych z obsługą firmowej floty nie jest duże.


Sektor MŚP coraz bardziej otwarty na wynajem


W ostatnich latach coraz większą popularność w sektorze MŚP zyskuje wynajem długoterminowy – rozwiązanie, które łączy w sobie atrakcyjne finansowanie samochodu z szerokim zakresem usług z obszaru zarządzania flotą. Jeszcze kilkanaście lat temu z rozwiązania tego korzystały przede wszystkim korporacje i duże przedsiębiorstwa. Obecnie, jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet S.A., 19,6 proc. mikro, małych i średnich firm w Polsce finansuje samochody służbowe w formie wynajmu długoterminowego. To niemal o 15 proc. więcej niż w 2009 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: