eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Kontrola trzeźwości za granicą może cię zaskoczyć

Kontrola trzeźwości za granicą może cię zaskoczyć

2018-08-07 08:38

Kontrola trzeźwości za granicą może cię zaskoczyć

Kontrola trzeźwości © fot. mat. prasowe

Wprawdzie wakacje osiągnęły już swój półmetek, to spora część Polaków dopiero szykuje się do wyjazdu. Na urlop coraz częściej wybieramy się samochodem. Jeździmy po Polsce, ale zapuszczamy się również w bardziej odległe regiony kontynentu. W tym drugim przypadku, jeszcze przed wyruszeniem w drogę, warto zaznajomić się z przepisami ruchu drogowego, które obowiązują w poszczególnych krajach. Wiele z nich, jak np. te dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy, różni się od polskich rozwiązań. Do tego. Do tego niemiłym zaskoczeniem może być kontrola trzeźwości - policyjny alkomat może pokazać wyższą wartość niż te który zabraliśmy z domu.

Promile nie wszędzie takie same


Przypomnijmy, dostępne na rynku alkomaty, w tym również urządzenia stosowane przez policję podczas kontroli trzeźwości, mierzą zawartość alkoholu w miligramach na jeden litr wydychanego powietrza. Tymczasem w obowiązujących przepisach limity dopuszczalnej dla kierowców zawartości alkoholu we krwi podawane są w promilach. Rezultat pomiary alkomaty podają w promilach, przeliczywszy uprzednio jedną wartość na drugą. Stosują przy tym tzw. BBR (ang. Blood Breath Ratio). I tu warto szczególnie uczulić kierowców udających się na zagraniczne wakacje - w zależności od kraju, do którego się udajemy, BBR może się różnić.

W Europie używane są trzy wartości przelicznika BBR – 2300:1, 2100:1 (taki obowiązuje w Polsce) oraz 2000:1. Oznacza to, że wynik badania policyjnym alkomatem w zależności od kraju może się różnić o nawet 15%, pomimo identycznej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Gdy wykonamy pomiar alkomatem skalibrowanym w Polsce, może się okazać, że prawidłowo działające urządzenie potwierdzi naszą gotowość do prowadzenia samochodu. Jednak w wyniku kontroli trzeźwości dokonanej przez np. brytyjską policję możemy stracić prawo jazdy.

Uwaga na wyższy BBR


Dla przykładu, załóżmy, że podczas wycieczki na popularną Maltę (gdzie według prawa można prowadzić samochód, mając nie więcej niż 0,8 ‰ we krwi) wypiliśmy wieczorem kilka piw. Zabrany z Polski alkomat wskazuje rano zawartość alkoholu we krwi na poziomie 0,76 ‰, więc możemy zdecydować się wsiąść za kierownicę. Niestety, chwilę później podczas kontroli trzeźwości, maltański alkomat policyjny wskazuje wartość 0,83 ‰, czyli powyżej dopuszczalnego limitu.

Jak to możliwe? W jednym litrze wydychanego powietrza mieliśmy 0,36 mg alkoholu. W przypadku polskiego przelicznika BBR na poziomie 2100:1 wynik dla zawartości alkoholu we krwi jest niższy niż na Malcie, gdzie BBR wynosi 2300:1. Jest to różnica, która może zaważyć na wyniku kontroli trzeźwości.

fot. mat. prasowe

Kontrola trzeźwości

W niektórych państwach policyjny alkomat może wykazać więcej promili niż w innych, mimo że zawartość alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu będzie taka sama.


Z punktu widzenia polskiego kierowcy szczególną uwagę należy zachować w krajach, gdzie BBR jest wyższy niż 2100:1. W Europie te kraje to wspomniana już Malta, a także Wielka Brytania oraz Irlandia – tam BBR wynosi 2300:1.
Z kolei w Danii, Finlandii, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji przelicznik jest niższy niż w Polsce i wynosi 2000:1. Jeżeli wracamy z tych krajów, mając alkomat ustawiony na tamtejszy BBR, należy koniecznie go zmienić na przelicznik obowiązujący w Polsce, ponieważ wyniki będą zaniżone.
– Odmienne wartości przelicznika BrAC na BAC w różnych krajach bywają zaskoczeniem dla kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się przed spożywaniem alkoholu, jeżeli zamierzamy krótko po tym prowadzić. Jednak gdy zajdzie potrzeba upewnienia się co do naszego stanu trzeźwości, najlepiej używać alkomatu, w którym można przełączać przeliczniki BBR stosowane w poszczególnych państwach – wyjaśnia Hunter Abbott, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego z firmy AlcoSense Laboratories.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: