eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Mandat za opony? Nie tylko!

Mandat za opony? Nie tylko!

2018-08-09 13:55

Mandat za opony? Nie tylko!

Opony ©  cameris - Fotolia

Wymiana opon niekoniecznie musi mieć związek z sezonowością. O zupełnie nowym ogumieniu powinniśmy pamiętać, jeśli obecne ma zużyty bieżnik, uszkodzenia mechaniczne czy też jest po prostu stare. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, ale warto również pamiętać, że za zły stan opon możemy zostać ukarani mandatem, a czasami również odebraniem dowodu rejestracyjnego.
O tym, że stan ogumienia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, nie trzeba przekonywać już chyba nikogo. Niestety doświadczenie pokazuje, że wielu kierowców zdaje się o tym zapominać, wyruszając w trasę autem, którego opony pozostawiają wiele do życzenia. Z policyjnych statystyk wynika, że zła kondycja ogumienia stanowi aż 1/4 usterek samochodów biorących udział w wypadkach drogowych, których powodem była niesprawność techniczna pojazdu.

Najbardziej popularna wadą jest zużyty bieżnik. Kierowcy często nie przywiązują do tej kwestii należytej wagi, tymczasem minimalna głębokość rzeźby bieżnika jest jasno określona w obowiązujących przepisach - w przypadku braku tzw. wskaźników zużycia na oponie, nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm. Lekceważąc ten przepis ryzykujemy zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję i otrzymaniem mandatu w wysokości nawet 500 zł, ale co ważniejsze – narażamy siebie oraz innych na niebezpieczeństwo. Starty bieżnik sprawia, że znacznie pogarsza się przyczepność pojazdu, przez co łatwiej wpaść poślizg, a podczas jazdy w deszczu może pojawić się zjawisko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności po wjechaniu w wodę.

Innym przewinieniem, za które podczas kontroli drogowej można stracić dowód rejestracyjny i otrzymać mandat, jest brak identycznego ogumienia na jednej osi. Zgodnie z przepisami, pojazd powinien być wyposażony w takie same opony na kołach jednej osi. Oznacza to jednakową markę, model i rozmiar, ale także głębokość bieżnika.

fot. cameris - Fotolia

Opony

Przynajmniej raz w miesiącu należy skontrolować bieżnik i ocenić ogólny stan ogumienia


Kolejnym istotnym elementem jest dbanie o jakość opon zamontowanych w naszym samochodzie. Jeśli dostrzegamy na nich spękania, przecięcia albo wybrzuszenia – warto udać się na kontrolę do wulkanizatora, gdyż jazda na nich może być niebezpieczna.
– Opony prawidłowo dobrane do danego pojazdu, sposobu jazdy kierowcy oraz do temperatury otoczenia to inwestycja w bezpieczeństwo na drodze i niższe koszty eksploatacji. Przynajmniej raz w miesiącu należy skontrolować bieżnik, ocenić ogólny stan ogumienia i sprawdzić ciśnienie w oponach – zmiana ciśnienia nawet o 0,5 bara w stosunku do wartości optymalnej wydłuża drogę hamowania nawet o 4 metry i znacznie pogarsza własności jezdne. Bez względu na obowiązujące w danym państwie przepisy, zawsze warto dbać o dobry stan techniczny naszego samochodu, w tym także o stan opon – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: