eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Połowa sektora MŚP kupuje samochody używane

Połowa sektora MŚP kupuje samochody używane

2018-08-29 12:15

Połowa sektora MŚP kupuje samochody używane

Ponad połowa firm z sektora MŚP kupuje samochody używane © xartproduction - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Samochody używane w firmie? Jak najbardziej. Z badania zleconego przez Carefleet S.A. w 3. kwartale br. wynika, że do ich zakupu przyznaje się prawie 55 proc. z sektora MŚP. Firmy najczęściej kupują je w komisach, ale nie stronią również od zakupów w centrach specjalizujących się w sprzedaży pojazdów pokontraktowych i poleasingowych.

Przeczytaj także: Pandemia a inwestycje we flotę samochodową MŚP. Są na to środki?

Zrealizowane na zlecenie Carefleet S.A. badanie dowodzi, że na samochody używane najczęściej decyduje się branża budowlana - do ich kupna przyznaje się aż 81,8 proc. respondentów z tego sektora - oraz transportowa (68 proc. wskazań). Na drugim biegunie plasują się produkcja i handel, w których to branżach po samochody z drugiej ręki sięga odpowiednio 48,7 proc. i 51,2 proc. firm.
- Budownictwo i transport to branże, w których firmowe samochody są często eksploatowane bardzo intensywnie i szybko ulegają zużyciu. Dlatego też wysoki odsetek firm prowadzących tego typu działalność decyduje się na zakup aut na rynku wtórnym. Często są to pojazdy kilkuletnie, użytkowane w firmach aż do ich śmierci technicznej – mówi Bartosz Olejnik, dyrektor sprzedaży i marketingu w Carefleet S.A.

Im mniejsza firma, tym częściej nabywa auta na rynku wtórnym


Badanie dowodzi również, pojazdy „z drugiej ręki” najczęściej znajdują się w kręgu zainteresowań najmniejszych firm, zatrudniających do 9 osób. Odsetek mikroprzedsiębiorstw deklarujących ich posiadanie to prawie 73 proc.
- Im mniejsza firma, tym częściej nabywa samochody z rynku wtórnego. Należy jednak zauważyć, że mikroprzedsiębiorstwa użytkują zazwyczaj tylko jedno lub dwa auta – twierdzi Bartosz Olejnik. - Z kolei we flotach średnich firm znajduje się przeważnie kilkanaście, kilkadziesiąt pojazdów. W związku z tym mamy do czynienia z zupełnie inną polityką zakupu aut i innymi formami ich finansowania. W tego rodzaju przedsiębiorstwach zdecydowanie rzadziej nabywane są samochody używane, a większą popularnością cieszą się outsourcingowe modele finansowania floty, takie jak wynajem długoterminowy - dodaje.

Jak wynika z odpowiedzi respondentów biorących udział w badaniu, dokładnie połowa małych firm w Polsce nabywa samochody z rynku wtórnego. W przypadku średnich firm odsetek ten wynosi z kolei zaledwie 27 proc.

fot. mat. prasowe

Czy sektor MŚP kupuje samochody używane?

Niemal 55 proc. z prawie 2 milionów polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP kupuje samochody używane.


Centra sprzedaży samochodów pokontraktowych i poleasingowych coraz popularniejsze


Najwięcej, bo ponad 26 proc. firm z sektora MŚP, które deklarują posiadanie we flotach samochodów używanych, nabywa je w komisach. Z roku na rok coraz większą popularnością, zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, cieszą się centra sprzedaży samochodów poleasingowych i pokontraktowych, które w Polsce stanowią stosunkowo nową grupę podmiotów na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Carefleet S.A., w samochody używane zaopatruje się w nich już ponad 23 proc. mikro, małych i średnich firm.
- Centra sprzedaży poleasingowej i pokontraktowej, które oferują pojazdy po zakończonych umowach leasingu i wynajmu długoterminowego, cieszą się rosnącą popularnością, szczególnie wśród mikro i małych firm. Jeszcze 2–3 lata temu bardzo trudno było znaleźć nabywców na samochody z przebiegami powyżej 160 tys. km, czyli takie, które stosunkowo często trafiają do nas po zakończeniu umów wynajmu długoterminowego. Obecnie kilkuletnie pojazdy z przebiegami nawet powyżej 200 tys. km, odpowiednio utrzymane i posiadające wiarygodny przebieg oraz pełną historię serwisową, są dla wielu przedsiębiorców ciekawą i pewniejszą alternatywą np. dla aut importowanych z zagranicy – mówi Bartosz Olejnik. – Warto również dodać, że w związku z tym, iż umowy najmu czy leasingu samochodów są zawierane na krótszy okres niż miało to miejsce jeszcze parę lat temu, coraz więcej aut po zakończonych umowach trafia do sprzedaży na rynek wtórny. W konsekwencji do dyspozycji kupujących są bardziej nowoczesne pojazdy, o wyższym standardzie i w lepszym stanie.

fot. mat. prasowe

Skąd firm z sektora MŚP nabywają samochody używane?

Używane samochodu najczęściej pochodzą z komisów.


Na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych źródeł pozyskiwania samochodów używanych, przedstawiciele firm z sektora MŚP, którzy zadeklarowali zakup pojazdów „z drugiej ręki”, wymienili markowe sieci dealerskie (19,1 proc.). Z kolei 18,7 proc. z nich zaopatruje się w auta sprowadzane z zagranicy, a 10 proc. dokonuje transakcji na giełdach samochodowych. Marginalną rolę w sektorze MŚP (1,2 proc. wskazań) odgrywa wykup aut od pracowników i udział w licytacjach komorniczych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • janusz.z / 2018-09-01 21:23:38

    Dziwie sie że ludzie kupują w komisach przecież to drożyzna i w dodatku oszukują co do stanu technicznego, mam firme i najbardziej mi sie opłaca leasingować korando bo mam nówkę a rata mała. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: