eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Za wypadki drogowe odpowiadają głównie młodzi kierowcy

Za wypadki drogowe odpowiadają głównie młodzi kierowcy

2018-09-14 10:36

Za wypadki drogowe odpowiadają głównie młodzi kierowcy

Młody kierowca © kieferpix - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najmłodsi kierowcy uważani są za osoby, które jeżdżą brawurowo, z kolei najstarsi uchodzą za najrozsądniejszych. Te stereotypy znajdują swoje potwierdzenie w statystykach prowadzonych przez Policję - to właśnie młode osoby stwarzają na drogach największe zagrożenie. I to właśnie generowane przez nie ryzyko jest czynnikiem, który sprawia, że ceny OC dla najmłodszych kierowców przeważnie należą do bardzo wygórowanych.
Policyjne statystyki wskazują, że w minionym roku doszło w naszym kraju do 32 760 wypadków drogowych, co względem poprzedniego roku oznacza spadek rzędu 2,7%. I wprawdzie spadki widoczne były w każdej grupie wiekowej, to za najwięcej wypadków odpowiadali najmłodsi kierowcy od 18 do 24 roku życia. Na drugim biegunie znaleźli się kierujący 60+. Ta sytuacja nie pozostaje bez wpływu na składki OC - najmłodsi muszą płacić najwięcej.

W 2017 r. w grupie wiekowej 18-24 lata odnotowany został najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji. Młodzi kierowcy byli sprawcami 5 550 wypadków, w których zginęło 468 osób, a 7 272 zostało rannych.

fot. mat. prasowe

Wiek kierowcy a cena OC

Na największy wydatek muszą być przygotowani najmłodsi kierowcy.


Wiek ofiar wypadków drogowych


Wśród wszystkich poszkodowanych w wypadkach drogowych osób, najwięcej śmiertelnych ofiar miało co najmniej 60 lat. Najliczniejszą grupą rannych były natomiast osoby między 25. a 39. rokiem życia. Biorąc jednak pod uwagę liczbę ofiar na 1 mln populacji, najwięcej poszkodowanych odnotowano w grupie wiekowej 18-24 lata.

fot. mat. prasowe

Wiek ofiar wypadków

Najliczniejszą grupą rannych były osoby między 25. a 39. rokiem życia.


Wśród wszystkich ofiar wypadków drogowych największy odsetek stanowili kierowcy i pasażerowie samochodów osobowych – aż 54,4%. Dużą grupą byli także piesi - 20% wszystkich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych osób.

Przyczyny wypadków drogowych


Głównymi przyczynami wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Rzadziej do wypadków dochodziło z powodu np. nieprawidłowego wyprzedzania.

fot. mat. prasowe

Wiek sprawców wypadków

Młodzi kierowcy byli sprawcami 5 550 wypadków.


Liczba wypadków a cena OC


Towarzystwa ubezpieczeniowe regularnie analizują statystyki policyjne, dzięki czemu posiadają wiedzę na temat rodzaju, miejsca i profilu sprawców wypadków. A tych od lat najwięcej powodują najmłodsi kierowcy. Między innymi z tego powodu ubezpieczyciele oferują im najwyższe ceny OC. Średnia składka dla kierowców w grupie wiekowej 18-24 lata wyniosła w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r. aż 2008 zł, czyli 1285 zł od średniej składki w kraju – wynika z danych rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Przyczyny wypadków

Głównymi przyczynami wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.


Najmniej za OC płacą najbardziej doświadczeni kierowcy, po 60. roku życia.

Opracowanie własne rankomat.pl na podstawie statystyk policyjnych oraz danych rankomat.pl pochodzących z kalkulacji użytkowników w dniach 01.01-31.08.2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: