eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Koniec kar za brak polisy OC nie oznacza, że nie musisz jej kupić!

Koniec kar za brak polisy OC nie oznacza, że nie musisz jej kupić!

2018-10-03 13:29

Koniec kar za brak polisy OC nie oznacza, że nie musisz jej kupić!

Uwaga na kary za brak OC © Andrey Popov - Fotolia.com

Na mocy obowiązującej od 1 października 2018 roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U., poz.957) poruszający się po polskich drogach kierowcy nie muszą mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego ani też dokumentu poświadczającego zapłacenie OC. Dotychczas za ich brak groził prowadzącemu mandat w wysokości 50 zł. Wprowadzone zmiany tłumaczone są tym, że służby uprawnione do kontroli mogą odnaleźć stosowne dane w policyjnej bazie oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Kierowcy ciągle jednak muszą mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód osobisty.
- „Koniec kar za brak dowodu rejestracyjnego czy polisy OC” czy „pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC” to tylko przykłady komunikatów, które mogliśmy przeczytać w ostatnich miesiącach. Niektórzy kierowcy mogli je mylnie zrozumieć. Nadal musimy mieć wykupioną polisę OC – nowe przepisy znoszą jedynie obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu OC. Nie oznacza to jednak braku obowiązku ubezpieczeniowego – mówi Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Przypomnijmy, wykupienie polisy OC to obowiązek zapisany w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Uwaga na kary za brak OC

Zakup polisy OC w dalszym ciągu jest jednak obowiązkowy (choć nie trzeba mieć przy sobie „kwitka”), a za brak ubezpieczenia grożą kary.


Brak OC będzie kosztować


Obowiązujące przepisy zakładają wysokie kary dla osób, które nie wykupiły obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. W przypadku samochodów osobowych za brak OC zapłacimy aktualnie dwukrotność płacy minimalnej, a więc 4200 zł. Warto jednak pamiętać, że wraz z planowaną na przyszły rok podwyżką najniższych wynagrodzeń w górę pójdą również stawki kar.
- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na osoby niewywiązujące się z tych obowiązków restrykcyjne kary. W przyszłym roku kary mają wzrosnąć do 4500 zł, jednak nie to jest największym problemem. Jeżeli nie wykupimy polisy OC i spowodujemy wypadek, będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni wszystkie koszty – od naprawy auta poszkodowanego, poprzez koszty leczenia czy zadośćuczynienia. Naprawdę nie warto tak ryzykować – przestrzega Jakub Nowiński z Superpolisa Ubezpieczenia.

Z danych UFG wynika, że co roku konieczność zwrotu odszkodowania wypłaconego przez UFG dotyka ponad dwa tysiące właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek bez ubezpieczenia OC. Średnia wartość takiego świadczenia wynosi ponad 10 tys. złotych, a rekordzista miał do zwrotu niebagatelną kwotę wynoszącą blisko 1,8 mln złotych.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OC, brak OC, zmiany prawie, ubezpieczenie samochodu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: