eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Gotówka, leasing czy abonament na samochód?

Gotówka, leasing czy abonament na samochód?

2018-10-05 10:00

Gotówka, leasing czy abonament na samochód?

Gotówka, leasing czy abonament na samochód? © sitthiphong - Fotolia.com

Schyłek roku to okres, w którym wielu Polaków decyduje się na kupno samochodu. Kluczową kwestią jest oczywiście wybór marki i modelu, ale nie mniej ważny jest sposób finansowania zakupu. Do wyboru mamy gotówkę, kredyt, leasing albo też abonament na samochód.
Jak już wspomniano we wstępie, dziś zakup samochodu można sfinansować na kilka sposobów. Są to:
  1. Leasing – zakup samochodu finansuje firma leasingowa, która przekazuje leasingobiorcy (najczęściej przedsiębiorcy) prawo do korzystania z pojazdu na określony umową czas w zamian za comiesięczną opłatę.
  2. Abonament na samochód - rozwiązanie, które umożliwia użytkowanie pojazdu za miesięczną, ustaloną z góry kwotę, bez konieczności kupowania samochodu na własność.
  3. Gotówka – wymaga wcześniejszego zebrania sporej sumy pieniędzy tak, aby móc jednorazowo opłacić zakup samochodu.
  4. Kredyt – w tym wypadku pieniądze na zakup auta pożycza klientowi instytucja finansowa. Najczęściej wiąże się z wieloma formalnymi wymogami stawianymi przez kredytodawców.

- Często spotykamy się z porównaniami abonamentu do leasingu. Z tym, że abonament to forma finansowania stworzona z myślą o konsumentach, a leasing jest rozwiązaniem adresowanym do firm. Ponadto w leasingu minimalnym okresem użytkowania auta są 24 miesiące. Natomiast w przypadku abonamentu umowa może zostać podpisana nawet tylko na rok – tłumaczy Grzegorz Grodecki, Dyrektor Zarządzający Master1.pl, sieci sprzedaży samochodów pokontraktowych należącej do Grupy Masterlease.

fot. sitthiphong - Fotolia.com

Gotówka, leasing czy abonament na samochód?

Abonament to forma finansowania stworzona z myślą o konsumentach, a leasing jest rozwiązaniem adresowanym do firm.


Jaki sposób finansowania dla klienta indywidualnego?


Ideą abonamentu na samochód jest rozkładanie dużych kosztów związanych z posiadaniem lub użytkowaniem auta na miesięczne raty. Zamiast płacić jednorazowo wysokie kwoty za kupno auta, jego ubezpieczenie lub przeglądy serwisowe, kierowca płaci jedną, ustaloną miesięczną kwotę i nie musi martwić się o pozostałe koszty
- W ramach abonamentu klient korzysta z samochodu, a po upływie okresu umowy może wymienić na kolejny – nowy lub używany. Do tego dochodzi pełen pakiet serwisowy, komplet opon zimowych wraz z wymianą i przechowywaniem i oczywiście ubezpieczenie. Dużym udogodnieniem jest możliwość zawarcia takiej umowy on-line oraz jej rozwiązania i zwrócenia samochodu w okresie pierwszych dwóch tygodni jej trwania. Oznacza to, że klient może potestować wybrany samochód przez dwa tygodnie a następnie podjąć decyzję o kontynuacji umowy, zakupie za gotówkę lub wymianie na inny – dodaje Grzegorz Grodecki z Master1.pl

Przed podpisaniem umowy kierowca powinien określić szacowany roczny przebieg pojazdu. Do wyboru są elastyczne limity przejechanych kilometrów - od 20 000 do 40 000 km rocznie.

Jakie rozwiązanie dla przedsiębiorców?


Leasing to forma finansowania, która niesie za sobą kilka korzyści dla przedsiębiorców. Jedną z najważniejszych jest prawo do odliczenia podatku. Przedsiębiorca może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów część odsetkową dotyczącą rat leasingowych. Ma też prawo do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go w czasie. Warto mieć na uwadze, że zasady rozliczania samochodów firmowych ulegną zmianie wraz z początkiem 2019 r.

Ponadto, odchodzą wszystkie formalności i koszty związane z ubezpieczeniem czy rejestracją pojazdu. W razie wypadku czy innego zdarzenia losowego wszelkie ewentualne koszty stają się zmartwieniem finansującego. W przypadku zakupu auta za gotówkę czy na kredyt, koszty te poniesie właściciel pojazdu. Podobnie jest w przypadku ewentualnej szkody całkowitej. Wciąż wielu kierowców nie ma świadomości, że ubezpieczenie AC uzupełnione o tzw. GAP w przypadku całkowitej szkody gwarantuje otrzymanie od ubezpieczyciela zwrot do wartości pierwotnej auta
- Nawet jeżeli klient będzie miał samodzielnie zapłacić za ubezpieczenie leasingowanego auta, to może trafić na ciekawe promocje. Aktualnie może m.in. otrzymać ubezpieczenie auta na rok gratis. Jest to oszczędność sięgająca nawet kilku tysięcy złotych – dodaje Grzegorz Grodecki z Master1.pl.

Na koniec obowiązywania umowy leasingowej kupujący ma możliwość decydowania, co stanie się z samochodem. Może je wykupić, negocjować z finansującym przedłużenie umowy lub odstąpić od wykupu i po prostu oddać auto.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Cyriak161 / 2018-10-09 21:59:30

    Według mnie jak kogoś nei stać na nowe auto to nie powinien go kupować. A pchanie się w kredyt tylko po to aby się pokazać w nowej furze jest bez sensu. Ja tam wolę jeździć używanym xlv i nie martwić się, że nie mam z czego raty zapłacić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: