eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › AC ma tylko co 4. samochód

AC ma tylko co 4. samochód

2018-10-26 10:35

AC ma tylko co 4. samochód

Jedynie 1/4 pojazdów w Polsce z ubezpieczeniem AC © Kanpitcha - Fotolia.com

Ubezpieczenie AC to ochrona, która niewątpliwie może się przydać. Jak jednak pokazują statystyki, Polacy korzystają z niej dość rzadko. Dane KNF wskazują, że w II kwartale br. polisą autocasco objętych było zaledwie 27 proc. pojazdów w naszym kraju. Dlaczego tylko tyle? Kierowców najprawdopodobniej odstraszają zarówno wygórowane ceny, jak i niezbyt dobre doświadczenia z zakupem polisy.
Wspomniane we wstępie złe doświadczenia to m.in. efekt tego, że nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę, że istnieje wiele różnych, znacznie zróżnicowanych cenowo wariantów ubezpieczenia. Z tego też względu zaleca się, aby oprócz porównania cen proponowanych przez ubezpieczycieli przyjrzeć się również, jeśli nie przede wszystkim, warunkom umowy, w tym zakresowi ubezpieczenia autocasco. W ten sposób zmaksymalizujemy szanse na wybór optymalnej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb polisy.

Cena kryterium decydującym o wyborze AC


Doświadczenie pokazuje jednak, że tym, co kieruje właścicielami pojazdów przy wyborze AC, są przede wszystkim kwestie ekonomiczne, a więc - najprościej mówiąc - cena. Różnice w wysokościach składek różnią się bowiem o nawet kilkaset złotych. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że taka rozbieżność cenowa spowodowana jest przez wiele czynników. Wybierając polisę, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj części używanych do naprawy pojazdu oraz wkład własny w likwidacji szkód.
– Wbrew powszechnej opinii, polisa AC jest produktem dość skomplikowanym, występującym w wielu wariantach, stąd też różnice cenowe. Jeżeli zatem chcemy, żeby serwis wykonujący naprawę samochodów używał jedynie elementów oryginalnych, sygnowanych logo producenta pojazdu, to będziemy musieli wybrać droższą opcję. Jeśli natomiast zależy nam na niższych składkach, możemy np. zdecydować się na udział własny, polegający na wyrażeniu zgody na pokrycie części kosztów związanych z naprawą ewentualnej szkody. Przed decyzją o zakupie polisy AC warto więc zastanowić się, jakie elementy są dla nas najważniejsze i pod tym kątem porównać oferty towarzystw ubezpieczeniowych – mówi Piotr Bartos, Country Manager Insly w Polsce.

fot. Kanpitcha - Fotolia.com

Jedynie 1/4 pojazdów w Polsce z ubezpieczeniem AC

Polisa AC jest produktem dość skomplikowanym, występującym w wielu wariantach, stąd też różnice cenowe.


Technologia na pomoc klientom i agentom


Dla wielu właścicieli pojazdów proces wyboru odpowiednio dopasowanej polisy AC może więc być zbyt skomplikowany. Na rynku dostępnych jest wiele ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego zapoznanie się ze wszystkimi opcjami mogłoby być bardzo czasochłonne. Konieczne byłoby przebrnięcie przez często kilkunastostronicowe dokumenty (OWU), aby dowiedzieć się, jaki jest zakres danej polisy i jakie zakłada wyłączenia. Tutaj z pomocą przychodzą pośrednicy ubezpieczeniowi, którzy mają dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli.
– Oczywiście można szukać odpowiedniej oferty na własną rękę, ale znacznie wygodniejsze jest skorzystanie z pomocy ekspertów. Agenci ubezpieczeniowi mają zazwyczaj do dyspozycji nowoczesne narzędzia porównujące produkty różnych towarzystw ubezpieczeniowych, które nie tylko usprawniają ich pracę, ale także ułatwiają wybór klientom. Dzięki nim mogą w łatwy sposób wyszukiwać oferty, wystawiać polisy, a także odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości klienta. Decydując się na pomoc agenta ubezpieczeniowego, który korzysta z tego typu narzędzi, zyskujemy pewność, że wybrana dla nas polisa będzie w jak najlepszym stopniu odpowiadała naszym potrzebom – dodaje Piotr Bartos z Insly.

Polisy AC występują w wielu wariantach, dlatego eksperci Insly radzą, aby podczas zakupu zwrócić uwagę przede wszystkim na:
  • Udział własny i franszyzę redukcyjną (czy wymagana jest zgoda na samodzielne pokrycie części kosztów związanych z naprawą pojazdu)
  • Rodzaj używanych w naprawie części (czy można wybrać opcję ubezpieczenia, które pokrywa koszt oryginalnych części, sygnowanych logo producenta pojazdu)
  • Miejsce ewentualnej naprawy (czy można dokonywać napraw w warsztatach niezależnych, spoza listy serwisów partnerskich)
  • Dodatki (czy polisa zakłada pomoc assistance i w jakim zakresie oraz czy zawiera np. dodatkowe ubezpieczenie szyb)

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: AC, ubezpieczenie samochodu, autocasco

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: