eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wynajem długoterminowy nie dla każdego

Wynajem długoterminowy nie dla każdego

2018-10-28 00:22

Wynajem długoterminowy nie dla każdego

Wynajem długoterminowy nie dla każdego © Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Sprzedaż samochodów w naszym kraju rośnie głównie za sprawą zakupów firmowych. Potwierdza to najnowszy Barometr Flotowy*, z którego wynika, że podmioty gospodarcze odpowiadają za ponad 70 proc. nowych osobówek. Przedsiębiorcy chętnie inwestują w pojazdy - co czwarty planuje rozbudowywać swoją flotę. Popularnością cieszy się m.in. wynajem długoterminowy. Przedsiębiorcy - ze względu na sporą wygodę użytkowania - decydują się na auta w wynajmie długoterminowym. Warto jednak podkreślić, że taki sposób finansowania nie w każdym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem.
Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że w II kwartale 2018 r. rynek wynajmu długoterminowego wzrósł o 15,5 proc. tempo wzrostu, dla porównania rok wcześniej było to 13,1 proc.

Wygoda i brak wkładu własnego


Atutem, który może przesądzać o przewadze wynajmu długoterminowego nad innymi sposobami finansowania floty firmowej, jest wygoda i przewidywalność kosztów. Od początku do końca umowy przedsiębiorca płaci bowiem stałą, wynegocjowaną wcześniej sumę. Nie musi się również martwić o serwisowanie - to firma wynajmująca auto zobowiązana jest do jego naprawy i zorganizowania pojazdu zastępczego.
- Przedsiębiorca korzystający z samochodu w wynajmie długoterminowym, nie musi także przejmować się wysokimi składkami ubezpieczenia OC – ich opłata również należy do obowiązków firmy, z którą podpisał umowę. Ułatwieniem zwłaszcza dla nowych firm, dopiero rozpoczynających działalność jest natomiast brak konieczności wpłacania wkładu własnego, który przy leasingu wynosi zwykle 20 proc. wartości samochodu – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com

Wynajem długoterminowy nie dla każdego

Wynajem długoterminowy nie jest też opłacalny dla firm z dużymi flotami.


Niekorzystna opcja dla firm jeżdżących w długie trasy


Niestety, wynajem długoterminowy nie sprawdzi się w każdej firmie. Taka opcja finansowania samochodów wiąże się bowiem z limitami wykonywanych kilometrów, które wynoszą zwykle 15 – 30 tys. km rocznie – po przekroczeniu limitu naliczane są opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. Dla przedsiębiorców pokonujących tysiące kilometrów miesięcznie, jak np. przedstawiciele handlowi, taka opcja nie będzie więc opłacalna. Wyjściem jest oczywiście próba wynegocjowania większych limitów, ale zawsze należy dobrze przeliczyć, czy jesteśmy w stanie zmieścić się w proponowanych granicach.
- Wynajem długoterminowy nie jest też opłacalny dla firm z dużymi flotami. Przy zakupie kilku, kilkunastu samochodów możemy bowiem wynegocjować sporą zniżkę u sprzedawcy, a decydując się na wynajem – podarowujemy te zniżki firmie udostępniającej auta do wynajmu. Ważną kwestią, na którą warto na pewno zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy jest zapis o konieczności oddania samochodu bez uszkodzeń, wynikających z pozanormatywnego użycia. Oznacza on, że o wynajęte auto będziemy musieli naprawdę bardzo dbać, żeby nie narazić się na koszty związane z naprawą nieprzewidzianych w umowie usterek. Wynajem długoterminowy jest oczywiście bardzo przydatnym i wygodnym produktem, jednak zawsze należy się zastanowić, czy nie istnieje inna forma finansowania, która lepiej odpowie na potrzeby naszej firmy – dodaje Paweł Mazur.

* Badanie przeprowadzone przez Corporate Vehicle Observatory założone z inicjatywy BNP Paribas oraz Arval

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: