eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ubezpieczenie OC najtańsze dla kierowcy po 60. roku życia

Ubezpieczenie OC najtańsze dla kierowcy po 60. roku życia

2018-11-30 00:51

Ubezpieczenie OC najtańsze dla kierowcy po 60. roku życia

Kierowca senior © Kurhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Analiza cen ubezpieczenia OC przeprowadzona w poszczególnych grupach wiekowych przez rankomat.pl w październiku 2018 r. pokazała, że najmniej za te polisy zapłacą kierowcy po 60. roku życia. W ich przypadku średnia cena OC to 624 zł, podczas gdy średnia cena dla najmłodszych kierowców (18-24 lata) to 1803 zł.
Seniorzy w październiku płacili zatem za obowiązkowe ubezpieczenie aż 65% mniej niż najmłodsi kierowcy. Cena OC dla osób w przedziale wiekowym 25-39 lat to 733 zł, a dla kierowców w wieku 40-59 lat - 630 zł.
Młodzi kierowcy, skłonni do ryzykownych zachowań na drodze oraz powodujący więcej szkód komunikacyjnych, od lat płacą wyższe składki OC niż kierowcy z pozostałych grup wiekowych. Analogicznie, kierowcy posiadający wieloletnie doświadczenie, latami pracujący na zniżki za bezszkodową jazdę, mogą liczyć na niższe ceny obowiązkowej polisy – Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl.

fot. mat. prasowe

Wiek kierowcy a cena OC

Kierowcy, którzy ukończyli 60 lat płacą za ubezpieczenie OC mniej niż przedstawiciele pozostałych grup wiekowych.


Cena OC a wypadkowość


Kalkulując wysokość składki OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę to, jak często kierowcy z określonej grupy wiekowej powodują wypadki drogowe. W minionym roku kierowcy po 60. roku życia spowodowali 4428 wypadków, najmniej. Najmniejsza w ich przypadku była zarówno sama liczba zdarzeń, jak i wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji - 4,8. Najmłodsi spowodowali 5500 wypadków, a wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji był dla tej grupy najwyższy - aż 18,3.

fot. mat. prasowe

Wiek sprawców wypadków w 2017 roku

Największy wskaźnik liczby wypadków został odnotowany w przypadku najmłodszych kierowców, w grupie wiekowej 18-24 lata.


Taki stan ma odzwierciedlenie w cenach OC proponowanych kierowcom w rożnym wieku. Najwyższa składki płacą młodzi kierowcy, najniższe ci po 60-tce.

Gdzie jest najtańsze OC dla seniorów?


Na najtańsze propozycje ubezpieczenia OC mogli w październiku 2018 r. liczyć seniorzy w województwach: podkarpackim (518 zł), lubelskim (546 zł) i opolskim (558 zł). Cena polisy oferowana kierowcom z Podkarpacia była o 17% niższa od średniej ceny dla osób po 60. roku życia w całym kraju.

fot. mat. prasowe

Gdzie emeryci płacą za OC najmniej?

Na najtańsze propozycje ubezpieczenia OC mogli w październiku 2018 r. liczyć seniorzy w województwach: podkarpackim (518 zł), lubelskim (546 zł) i opolskim (558 zł).


Najwięcej za ubezpieczenie OC musieli zapłacić seniorzy zamieszkujący województwa: pomorskie (714 zł), dolnośląskie (698 zł) i mazowieckie (687 zł). Różnica między najtańszym województwem podkarpackim i najdroższym województwem pomorskim wyniosła 28%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: