eGospodarka.pl

eGospodarka.plMotoPorady motoryzacyjne › Wynajęcie samochodu na święta lub ferie zimowe. Czy to ma sens?

Wynajęcie samochodu na święta lub ferie zimowe. Czy to ma sens?

2018-12-21 10:19

Wynajęcie samochodu na święta lub ferie zimowe. Czy to ma sens?

Wynajęcie samochodu na święta? © alphaspirit - Fotolia.com

Posiadanie auta to dla wielu z nas oczywistość. Istnieje jednak całkiem spora grupa posiadaczy czterech kółek, którzy za kierownicę siadają tylko sporadycznie. W ich przypadku utrzymywanie pojazdu przez cały rok wydaje się kompletnie nieopłacalne. Na takie okazje jak wyjazd na święta czy ferie zimowe interesującą alternatywą jest natomiast wynajęcie samochodu.
Wielu z nas zmuszonych jest codziennie korzystać z samochodu, ponieważ wymagają tego dojazdy do pracy czy dowożenie dzieci do szkoły. Całkiem spore jest jednak grono takich właścicieli aut, którzy korzystają z nich (lub mogliby korzystać) jedynie od czasu do czasu.

Kiedy własny samochód się nie opłaca?


Posiadanie auta bywa nieopłacalne, gdy dana osoba mieszka nieopodal miejsca pracy, a dodatkowo ma w pobliżu wszelką niezbędną infrastrukturę, jak sklepy, placówki szkolne czy medyczne. W takiej sytuacji wiele spraw można załatwić przemieszczając się pieszo i nie tracąc czasu na stanie w korkach i poszukiwanie miejsca parkingowego.

Często bywa również i tak, że mieszkamy co prawda dalej od miejsca pracy, ale moglibyśmy do niego dojechać autobusem, w dodatku bez przesiadek. Zdarza się, że przemierzając codziennie tę samą trasę samochodem, ciągniemy się za pojazdem transportu publicznego, który mógłby być równie dogodnym (a przy tym tańszym) środkiem komunikacji. A gdy dla autobusów przewidziano na danym odcinku bus-pas, w aucie tracimy jeszcze więcej czasu niż wtedy, gdybyśmy posiadali bilet miesięczny.

Gdy korzyści wynikające z poruszania się po mieście własnym samochodem nie są oczywiste, warto policzyć koszty związane z jego utrzymaniem. Tutaj natomiast uwzględnić należy zarówno ratę kredytu lub leasingu (jeśli samochód nie był kupiony za gotówkę), jak również paliwo, serwis, ubezpieczenie, wymianę opon, koszty parkowania, myjni itp.

Jeśli rata kredytu wynosi 500 zł miesięcznie, koszty paliwa 250 zł na miesiąc, wymiana opon 200 zł (2 x 100 zł) rocznie, ubezpieczenie OC 700 zł, a pozostałe koszty serwisowe 1500 zł rocznie, to nawet nie wliczając w to ubezpieczenia AC, myjni i płatnych parkingów, roczne koszty związane z posiadaniem samochodu przekroczą kwotę 11 tys. zł. A przecież uwzględniliśmy tutaj przebieg jedynie 500 km miesięcznie i cenę 5 zł za litra paliwa przy typowym w mieście zużyciu benzyny na poziomie 10 litrów/100 km.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Wynajęcie samochodu na święta?

Wynajęcie samochodu doskonale wpisuje się we współczesne trendy, ponieważ jest zarówno ekologiczne, jak i wygodne.


Co z dalekimi wyjazdami?


Wielu kierowców skłonnych byłoby pewnie zrezygnować z własnego samochodu w mieście na rzecz komunikacji miejskiej, a w sporadycznych sytuacjach, gdy pojazd jest bezwzględnie potrzebny, mogliby korzystać z taksówki czy samochodu dostępnego w ramach car-sharingu. Powstrzymuje ich jednak opcja dalszych wyjazdów. Co z wyprawą do rodziny na święta? Co z podróżą na ferie czy na wakacje? Jak wtedy poradzić sobie bez samochodu?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się transport koleją lub autobusem dalekobieżnym. Taka podróż bywa jednak mało komfortowa, często wiążę się z koniecznością przesiadek oraz długiego oczekiwania na dworcach czy przystankach. Poza tym pociąg czy autobus nie dojedzie w każdy zakątek kraju.
- Ale dlaczego pociągiem? – nie kryje zaskoczenia Ireneusz Tymiński, prezes ogólnopolskiej wypożyczalni samochodów Emotis – W Polsce istnieje coraz więcej dobrze rozbudowanych wypożyczalni samochodów, w których auto można wynająć nawet na jeden dzień. Możemy wypożyczyć praktycznie nowy samochód dowolnej klasy, od auta miejskiego po vana, suva czy nawet limuzynę klasy premium. To znacznie wygodniejsze od pociągu czy autobusu, a ceny zaczynają się już od 90 zł za dobę – podkreśla.

Ile kosztuje wynajem auta?


Policzmy (na przykładzie wynajmu w Emotis), ile kosztuje wynajęcie samochodu. 4-osobowa rodzina wybiera się z Warszawy do Zakopanego na 5 dni. Łącznie przemierzy niecałe 1000 km. W przypadku małego auta kompaktowego (takiego jak np. Hyundai i30), dobowy koszt wynajmu wynosi 128 zł brutto. Podstawowe ubezpieczenie OC i AC jest już w cenie. To oznacza, że koszt wynajmu na 5 dni wyniesie 640 zł. Zakładając, że samochód zużyłby 8 l/100 km, paliwo będzie kosztowało ok. 400 zł. Wszystkie koszty zamkną się więc w kwocie ok. 1000 zł.

Teraz załóżmy, że rodzina ta nie posiada własnego samochodu, ale 5 razy do roku wyrusza w dalszą podróż. Do rodziny w Gdańsku (podobny dystans jak do Zakopanego) wyjeżdża na święta Bożego Narodzenia i na Wielkanoc, poza tym na ferie zimowe – w góry, na wakacje –nad morze i jeszcze jeden raz dodatkowo – na wycieczkę szlakiem mazurskich jezior. Za każdym razem rodzina wypożycza auto na 5 dni i przemierza trasę o łącznej długości ok. 1000 km. W ciągu roku koszt korzystania z wypożyczanego auta wyniesie ok. 5 tys. zł.

Jak wyliczyliśmy wcześniej, koszt utrzymania samochodu posiadanego na własność (zakupionego na kredyt), który przejeżdżałby również 5000 km rocznie, tyle że w mieście, wyniósłby ok. 6000 zł drożej (bez AC i niektórych opłat). W przypadku wynajmu odchodzą natomiast koszty serwisowania, wymiany opon, załatwiania ubezpieczenia, czy tym bardziej – płacenia rat kredytowych. I co warto podkreślić, wciąż podróżujemy dobrze wyposażonym samochodem wyglądającym tak, jakby właśnie wyjechał z salonu (w renomowanych wypożyczalniach dostępne są auta nie starsze niż rok).

Zgodnie z trendami i ekologią


-Wynajęcie samochodu doskonale wpisuje się we współczesne trendy, ponieważ jest zarówno ekologiczne, jak i wygodne. Na co dzień możemy korzystać z komunikacji miejskiej, nie powiększając korków i zanieczyszczenia środowiska. A gdy chcemy wyjechać za miasto, wsiadamy do pachnącego nowością auta i płacimy tylko za ten czas, kiedy z niego korzystamy – podkreśla Ireneusz Tymiński.

Czy wynajem zamiast posiadania to rozwiązanie dobre dla każdego? Zapewne nie. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb i sposobu wykorzystywania samochodu. Każdy jednak może sprawdzić, czy wynajem tego typu spełni jego oczekiwania. Taką możliwość daje choćby wynajęcie samochodu na okres zbliżających się świąt lub ferii zimowych.

Dodatkową atrakcją dla całej rodziny może być podróż autem innym od tego posiadanego w garażu – np. SUV-em lub limuzyną klasy premium. W nowoczesnych wypożyczalniach formalności zostały ograniczone do minimum, a rezerwacji auta można dokonać zarówno telefonicznie, jak i przez internet. W efekcie, korzystanie z możliwości wynajęcia samochodu stało się proste i wygodne.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Wynajęcie samochodu na święta lub ferie zimowe. Czy to ma sens?

    leszekmarciniak / 2018-12-21 16:59:53

    To oczywiście wszystko zależy od tego gdzie się wybierasz. My z rodziną swego czasu jeździliśmy na takie dłuższe objazdówki, ale ostatecznie częściej korzystamy z wakacji fundowanych przez biuro Itaka - spokojniej, człowiek nie ponosi żadnych opłat w razie wypadku. Ja widzę więcej plusów niż minusów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: