eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plMotoAktualności motoryzacyjne › Ceny OC niższe już nie będą?

Ceny OC niższe już nie będą?

2019-01-02 11:58

Ceny OC niższe już nie będą?

Ceny OC niższe już nie będą? © Pixelbliss - Fotolia.com

Od zakończeniu wojny cenowej pomiędzy ubezpieczycielami polscy kierowcy nie mieli łatwego życia - ceny OC mocno poszybowały w górę. Niedawno jednak wzrosty się uspokoiły - na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy dało się zaobserwować powolny spadek kosztów OC. Niestety wiele wskazuje na to, że nadchodzące tygodnie nie przyniosą raczej kontynuacji tego trendu.

Przeczytaj także: Ile kosztują polisy OC na koniec 2018 roku?

Statystyki prowadzone przez porównywarkę Ubea.pl dowodzą, że od stycznia do listopada 2018 roku przeciętna cena oferowanej przez internet polisy OC spadła o 10%. Nie jest to mało, ale kierowcy z pewnością liczyli na to, że obowiązkowe ubezpieczenie stanieje jeszcze znaczniej. Niestety. Ich oczekiwania zostały nieco zawiedzione i wiele wskazuje na to, że podobnie będzie i w tym roku.

Koszty wypłat dla ofiar wypadków wciąż szybko rosną …


Obniżki ceny OC byłyby o wiele bardziej prawdopodobne, gdyby dane KNF i PIU wskazywały na spadek albo chociażby stabilizację wypłat dla ofiar wypadków drogowych. Tymczasem realia prezentują się zgoła odmiennie. Rzućmy zatem okiem na dane Komisji Nadzoru Finansowego, która dokonuje kwartalnych przeglądów sytuacji panującej na rynku OC komunikacyjnego.

Na podstawie statystyk KNF-u, eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl obliczyli, że pomiędzy pierwszymi sześcioma miesiącami 2017 r. oraz 2018 r. wypłaty z obowiązkowych ubezpieczeń OC wzrosły o 15,4% (z 3,94 mld zł do 4,55 mld zł). Trzeba wspomnieć, że w analizowanym okresie (I poł. 2017 r. - I poł. 2018 r.) dzięki wyższym składkom zysk techniczny na sprzedaży ubezpieczeń OC dla kierowców również znacząco wzrósł (z 54 mln zł do 213 mln zł).
„Gdyby nie znacznie wyższe wpływy ze składek, to w pierwszej połowie 2018 r. ubezpieczyciele nie zarobiliby na sprzedaży obowiązkowego OC dla kierowców” - analizuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

fot. Pixelbliss - Fotolia.com

Ceny OC niższe już nie będą?

Od stycznia do listopada 2018 roku przeciętna cena oferowanej przez internet polisy OC spadła o 10%.


Zysk ze sprzedaży obowiązkowych polis komunikacyjnych jest celem wymaganym przez KNF. Właśnie dlatego ubezpieczyciele w 2019 r. będą musieli dostosowywać wysokość zebranej składki do poziomu wypłat z OC. Jak na razie, żadne przesłanki nie sugerują, że w przyszłym roku tempo wzrostu świadczeń dla ofiar wypadków drogowych może znacząco spaść. Na poziom odszkodowań za zniszczone pojazdy, z pewnością dodatnio będzie wpływać inflacja oraz wzrost średniej wartości uszkodzonego auta.
„W kontekście wypłat za szkody niemajątkowe (zadośćuczynień), warto wspomnieć o tegorocznych uchwałach Sądu Najwyższego, które otworzyły drogę do dużych świadczeń rodzinom osób znajdujących się w stanie wegetatywnym na wskutek wypadku drogowego” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczyciele odczują kilka ważnych zmian prawnych


W ostatnim czasie krajowi ubezpieczyciele byli poddawani presji cenowej m.in. ze strony konkurentów działających jako oddziały zagranicznych firm ubezpieczeniowych. Spółki ubezpieczeniowe zarejestrowane w Polsce, nie mogą odpowiedzieć na opisywaną sytuację dużymi obniżkami składek, bo w przeciwnym razie naraziłyby się na sankcje ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Można oczekiwać, że KNF nie będzie chciał dopuścić do eskalacji wojny cenowej, która po raz kolejny mogłaby skutkować sporymi stratami ze sprzedaży OC dla kierowców. To bez wątpienia trudna sytuacja dla krajowych ubezpieczycieli. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie zakłady ubezpieczeń są w ogóle zainteresowane konkurowaniem przy pomocy niskiej ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych.
„Wyniki rankingów Ubea.pl wskazują, że mamy do czynienia z rosnącą różnicą średnich składek pomiędzy liderami cenowymi (np. Benefią, Avivą i Link4) oraz ubezpieczycielami sprzedającymi najdroższe polisy OC dla kierowców (Generali oraz UNIQA)” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Do agresywnej polityki cenowej zniechęcają ubezpieczycieli również ryzyka związane ze zmianami przepisów i orzecznictwa. Do końca nie wiemy jeszcze, jakie skutki finansowe wywołają wspomniane uchwały Sądu Najwyższego, które są korzystne dla rodzin ofiar wypadków drogowych (znajdujących się w stanie wegetatywnym). Trzeba także zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu nie zakończyły się prace związane ze standaryzacją świadczeń za szkody niemajątkowe.
„W kontekście zmian prawnych warto również wspomnieć o planowanym podwyższeniu sum gwarancyjnych z obowiązkowych polis OC dla kierowców. Taka zmiana będzie kolejnym czynnikiem zniechęcającym ubezpieczycieli do obniżania składek” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: ceny OC, OC, ubezpieczenie samochodu, najtańsze OC

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2019-01-04 13:47:45

    Najlepszym sposobem na oszczędności przy zakupie OC jest lub pakietu OC+AC jest skorzystanie z porównywarek. Wiele z nich oferuje łatwe porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, osobiście polecam porównywarkę Superpolisy. Zaoszczędzamy nie tylko sporo czasu, ale także pieniądze, a ofertę dopasowujemy do swoich potrzeb. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: